93111000 (021) تماس رایگان با وکیل تهران
دادحامی DADHAMI وکیل و مشاوره حقوقی Lawyer & Legal Consultancy

مصادره اموال در جرایم مواد مخدر

مصادره اموال در جرایم مواد مخدر سوال افراد بوده که در صورت صدور حکم در جرایم مواد مخدر همچون تریاک، کوکائین و شیشه و .. ضبط اموال منقول و غیر منقول و ...

Author Avatarنگارش توسط تحریریه دادحامی | بروزرسانی: ۲۶-۱۰-۱۴۰۲

نظرات: 0
: 6 دقیقه
تایید توسط وکیل حاتمی فروکیل حاتمی

مجله دادحامی / مواد مخدر / کیفری / مصادره اموال در جرایم مواد مخدر

مصادره اموال در جرایم مواد مخدر
دسته بندی : کیفری, مواد مخدر

مصادره اموال در جرایم مواد مخدر

 

به موجب قانون مبارزه با مواد مخدر، مصرف، تولید، خرید و فروش، حمل و نگهداری هرگونه مواد مخدر به هر مقدار که باشد جرم انگاری شده است.

 

با توجه به نوع مخدر و جرم ارتکابی و مقدار مواد مخدر مجازات متفاوتی در قانون برای آن در نظر گرفته شده است.

 

این مجازات ها اعم از حبس تعزیری، شلاق، جزای نقدی، اعدام و مصادره أموال می‌باشد که در ادامه قصد داریم که به نوعی از این مجازات یعنی مصادره اموال در جرایم مواد مخدر بپردازیم.

 

انواع مواد مخدر

 

همانطور که می‌ دانید هر گونه ماده خالص یا ناخالص با ترکیبات شیمیایی یا طبیعی که باعث شود فرد مصرف کننده از حالت عادی خارج شود و با تداوم مصرف آن اعتیاد پیدا کند مواد مخدر نام دارد.

 

 به عبارت دیگر با مصرف این گونه مواد به فرد احساس سرخوشی، نشئگی و تسکین موقتی روحی و جسمی و همچنین توهم زایی دست می ‌دهد.

وکیل مواد مخدر

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس با بهترین وکیل مواد مخدر تهران با تجربه و تخصص از طریق تلفن از 9 صبح الی 20 شب

تماس از داخل و خارج کشور : 93111000-021
در صورت درخواست مشاوره حقوقی به صورت آنلاین کلیک کنید

 

به گونه ای که فرد با احساس وابستگی، اعتیاد و نیاز به آن ماده خاص دچار ضعف جسمی و روانی می شود.

 

چنانچه آن ماده به بدن مصرف کننده نرسد دچار تنش های عصبی، احساس درد شدید عضلانی و مفصلی و رفتارهای سوء اجتماعی همچون آسیب رساندن به اشخاص اطراف خود و بروز انواع فساد و جرایم می ‌شود.

 

در یک تقسیم بندی کلی نیز مواد مخدر به دو نوع صنعتی و غیرصنعتی تقسیم می شود:

 

مواد مخدر صنعتی:

هروئین، کوکائین، شیشه، کراک، …

 

مواد مخدر غیرصنعتی:

شیره، گراس، تریاک، بنگ، سوخته، …

 

مجازات جرم حمل و نگهداری مواد مخدر غیرصنعتی

 

مطابق قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر، مجازات جرم حمل و نگهداری موارد مخدر غیرصنعتی مانند شیره، تریاک، بنگ، سوخته، تفاله تریاک به شرح زیر می‌باشد.

blank

هرکس تریاک و دیگر مواد مذکور در ماده ۴ را خرید، نگهداری، مخفی یا حمل کند با رعایت تناسب و با توجه به مقدار مواد و تبصره ذیل همین‌ماده به مجازاتهای
زیر محکوم می‌شود:

 1. 1 تا پنجاه گرم، تا سه میلیون ریال جریمه نقدی و تا پنجاه ضربه شلاق.
 2. 2 بیش از پنجاه گرم تا پانصد گرم، پنج تا پانزده میلیون ریال جریمه نقدی و ده تا هفتاد و چهارضربه شلاق.
 3. 3 بیش از پانصد گرم تا پنج کیلوگرم، پانزده میلیون تا شصت میلیون ریال جریمه نقدی
  و چهل تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و دو تا پنج سال حبس.
 4. 4 بیش از پنج کیلوگرم یا بیست کیلوگرم، شصت تا دویست میلیون ریال جریمه نقدی و پنجاه تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و پنج تا ده سال حبس و در‌صورت تکرار برای بار دوم علاوه بر مجازاتهای مذکور، به جای جریمه مصادره اموال به استثناء هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم، و‌برای بار سوم اعدام و مصادره اموال به استثناء هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم.
 5. 5 بیش از بیست کیلوگرم تا یکصد کیلوگرم، علاوه بر مجازات مقرر در بند ۴ به ازاء هر کیلوگرم دو میلیون ریال به مجازات جزای نقدی مرتکب اضافه‌می‌گردد و در صورت تکرار اعدام و مصادره اموال به استثناء هزینه زندگی متعارف برای خانواده محکوم.
 6. 6 بیش از یکصد کیلوگرم، علاوه بر مجازات جریمه نقدی و شلاق مقرر در بندهای ۴ و ۵‌ حبس ابد و در صورت تکرار اعدام و مصادره اموال به‌استثناء هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم.

 

مجازات جرم حمل و نگهداری مواد مخدر صنعتی

 

با استناد به قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر، مجازات حمل و نگهداری و همچنین ساخت و تولید و خرید و فروش مواد مخدر صنعتی به شرح زیر می‌باشد.

بیشتر بخوانید
حکم جلب سیار

 

هرکس هروئین، مرفین، کوکائین، و دیگر مشتقات شیمیائی مرفین و کوکائین را وارد کشور کند، یا مبادرت به ساخت، تولید، توزیع، صدور،‌ارسال، خرید و فروش نماید و یا در معرض فروش قرار دهد و یا نگهداری، مخفی یا حمل کند با رعایت تناسب و با توجه به میزان مواد به شرح زیر‌مجازات خواهد شد:

 1. 1 تا پنج سانتی گرم، از پانصد هزار ریال تا یک میلیون ریال جریمه نقدی و بیست تا پنجاه ضربه شلاق.
 2. 2 بیش از پنج سانتی گرم تا یک گرم، از دو میلیون تا شش میلیون ریال جریمه نقدی و سی تا هفتاد ضربه شلاق.
 3. 3 بیش از یک گرم تا چهار گرم، از هشت میلیون تا بیست میلیون ریال جریمه نقدی و دوتا پنج سال حبس و سی تا هفتاد ضربه شلاق.
 4. 4 بیش از چهارگرم تا پانزده گرم، از بیست میلیون تا چهل میلیون ریال جریمه نقدی و پنج تا هشت سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.
 5. 5 بیش از پانزده گرم تا سی گرم، از چهل میلیون تا شصت میلیون ریال جریمه نقدی و ده تا پانزده سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.
 6. 6 بیش از سی گرم، اعدام و مصادره اموال به استثناء هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم.

 

 

برای ارتباط و مشاوره حقوقی با وکیل هم اکنون با شماره 02193111000 تماس حاصل فرمائید.

 

مجازات مصادره اموال در جرایم مواد مخدر

 

همانطور که در ابتدا اشاره شد با توجه به نوع مواد مخدر و میزان آن و همچنین جرم ارتکابی کیفیت مجازات متفاوت خواهد بود که در برخی موارد ممکن است علاوه بر سایر مجازات‌ها مثل شلاق، حبس تعزیری، جزای نقدی و اعدام؛ مجازات مصادره اموال نیز صادر شود.

وکیل مواد مخدر

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس با بهترین وکیل مواد مخدر تهران با تجربه و تخصص از طریق تلفن از 9 صبح الی 20 شب

تماس از داخل و خارج کشور : 93111000-021
در صورت درخواست مشاوره حقوقی به صورت آنلاین کلیک کنید

 

 1. 1 هرکس بنگ، چرس، تریاک، شیره، سوخته و یا تفاله تریاک را به هر نحوی به کشور وارد و یا به هر طریقی صادر و ارسال نماید یا مبادرت به‌تولید، ساخت، توزیع
  یا فروش کند یا در معرض فروش قرار دهد یا نگهداری، مخفی یا حمل کند، چنانچه میزان آن بیش از پنج کیلوگرم باشد، مجازات مرتکب اعدام و مصادره اموال به استثناء هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم خواهد بود.
 2. 2 هرکس هروئین، مرفین، کوکائین، و دیگر مشتقات شیمیائی مرفین و کوکائین را وارد کشور کند، یا مبادرت به ساخت، تولید، توزیع، صدور،‌ارسال، خرید و فروش نماید و یا در معرض فروش قرار دهد و یا نگهداری، مخفی یا حمل کند، چنانچه میزان آن بیش از سی گرم باشد، مجازات مرتکب اعدام و مصادره اموال به استثناء هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم خواهد بود.

 

نمونه رای در خصوص نحوه صدور حکم مبنی بر مصادره اموال در جرایم مواد مخدر

 

محتویات پرونده حاکیست ساعت … مورخه …، مأمورین مبارزه با مواد مخدر شهرستان … در حین کنترل خودروهای مشکوک، یک دستگاه خودروی وانت نیسان آبی رنگ به شماره انتظامی … به رانندگی آقای الف را متوقف و از درون قسمت بتن سیمانی که بار خودرو بوده تعداد چهل و نه بسته مواد مخدر از نوع تریاک کشف و وزن آن با لفافه یکصد کیلو و ششصد گرم و با توزین به عمل آمده بدون لفافه یکصد کیلوگرم می باشد.

 

نامبرده نزد دادستان … اتهام حمل مواد را قبول دارد و می گوید حاضرم همکاری نمایم تا مالک مواد دستگیر شود و می گوید اموال ندارم. به موجب برگ 93 پرونده دادیار اجرای احکام کیفری دادسرای … اعلام می نماید محکوم علیه آقای الف طی قرار شماره .. سیار … به اتهام حمل 20/745 کیلوگرم حشیش بر طبق دادنامه … محکوم به تحمل 5 سال حبس و 60 میلیون ریال جریمه و 25 ضربه شلاق بوده که سه سال از حبس به مدت سه سال تعلیق گردیده، حکم اجرا و پرونده مختومه شده است.

 

دادسرا با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست پرونده را به دادگاه انقلاب … ارسال و اعلام نموده پرونده در خصوص متهم ب مفتوح می باشد و متعاقباً حسب اوراق بدل پرونده دادسرای مذکور در مورد آقای ب نیز در مورد اتهام مشارکت در حمل یکصد کیلوگرم تریاک، قرار مجرمیت صادر و کیفرخواست غیابی صادر نموده است.

 

دادگاه با انتخاب وکیل تسخیری برای متهم آقای الف و تشکیل جلسه رسیدگی و با عنایت به سابقه کیفری متهم در ارتکاب بزه مواد مخدر و تطبیق عمل ارتکابی وی با قسمت دوم بند پنجم از ماده 5 قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر به لحاظ تحقق تکرار جرم، وی را به اعدام محکوم و پیشنهاد یک درجه تخفیف در مجازات را نموده است و مقرر نموده خودروی حامل مواد مخدر به نفع دولت ضبط و مواد مخدر مکشوفه نیز به نفع دولت ضبط تا در مصارف دارویی و پزشکی مورد استفاده قرار گیرد و آقای ب را بدون دعوت وی از طریق درج آگهی تبرئه نموده است.

 

رأی صادره وفق مقررات ابلاغ و وکیل تسخیری محکوم علیه تجدیدنظرخواهی نموده است و هنگام شور قرائت می شود. پرونده به دیوان عالی کشور ارسال و به این شعبه ارجاع گردیده است. اینک گزارش که توسط عضو معاون تنظیم شده تقدیم ریاست محترم شعبه می شود.

 

هیئت شعبه در تاریخ بالا تشکیل گردید. پس از قرائت گزارش آقای … عضو ممیز و اوراق پرونده و نظریه کتبی آقای … دادیار دادسرای دیوان عالی کشور اجمالاً مبنی بر این که با توجه به محتویات پرونده مطابق ماده 36 قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر چون مشخصات دقیق اموال مصادره شده در دادنامه صادره قید نشده است لذا به لحاظ عدم رعایت تشریفات قانونی مستنداً به بند ب ماده 469 قانون آئین دادرسی کیفری و قسمت 2 (بند ب) ماده مذکور عقیده به نقض دادنامه صادره و رسیدگی مجدد در همان شعبه دارم.

 

در خصوص دادنامه شماره … مورخه … صادره از شعبه دادگاه انقلاب اسلامی دادگستری شهرستان … فرجام خواسته مشاوره نموده، چنین رأی می دهد:

 

رأی شعبه دیوان عالی کشور

 

نظر به این که قانونگذار طبق ماده 36 قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مرقوم نموده در کلیه مواردی که در این قانون، مرتکبین علاوه بر مجازات های مقرر به مصادره اموال ناشی از جرایم موضوع این قانون محکوم می شوند دادگاه مکلف است مشخصات دقیق اموال مصادره شده را دقیقاً در حکم قید نماید و دادگاه محترم در دادنامه فوق الاشعار در این مورد تعیین تکلیف ننموده و چنانچه اموال نبوده، لازم بود اظهارنظر به هر حال می شد، لذا شعبه دیوان به لحاظ عدم رعایت تشریفات قانونی و اهمیت این امر به نحوی که تخلف از آن را موجب محکومیت انتظامی دانسته به استناد بند (ب) ماده 469 قانون آئین دادرسی کیفری و قسمت (2) بند (ب) مذکور، رأی را نقض و برای رسیدگی مجدد به دادگاه محترم صادرکننده رأی ارجاع می دهد. این رأی قطعی است.

وکیل مواد مخدر

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس با بهترین وکیل مواد مخدر تهران با تجربه و تخصص از طریق تلفن از 9 صبح الی 20 شب

تماس از داخل و خارج کشور : 93111000-021
در صورت درخواست مشاوره حقوقی به صورت آنلاین کلیک کنید

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید.

میانگین نمرات / 5. تعداد رتبه

k

.

دیدگاه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دسته بندی : کیفری, مواد مخدر
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آخرین پست ها

اثبات دزدی با دوربین مداربسته

اثبات دزدی با دوربین مداربسته

اثبات دزدی با دوربین مداربسته با توجه به استفاده بیش از پیش برا...

زن از کدام اموال شوهر ارث می برد

زن از کدام اموال شوهر ارث می برد

زن از کدام اموال شوهر ارث می برد؟ در پاسخ باید گفت قانون جدید ا...

تا چه مدت حکم قطعی قابلیت اجرا دارد

تا چه مدت حکم قطعی قابلیت اجرا دارد

تا چه مدت حکم قطعی قابلیت اجرا دارد؟ در پاسخ به این سوال و اینک...

چک ضمانت صیادی

چک ضمانت صیادی

چک ضمانت صیادی با توجه به تغییرات قانون جدید دچار تحولات شده بن...

تأثیر صدور حکم اعسار بر مطالبه خسارت تأخیر تأدیه

تأثیر صدور حکم اعسار بر مطالبه خسارت تأخیر تأدیه

تأثیر صدور حکم اعسار بر مطالبه خسارت تأخیر تأدیه به موجب رای وح...

بطلان معامله مال توقیف شده

بطلان معامله مال توقیف شده

بطلان معامله مال توقیف شده از دعاوی دادگاه ها بوده به این منظور...

اثبات زوجیت دائم، نمونه رای و نظریه مشورتی

اثبات زوجیت دائم، نمونه رای و نظریه مشورتی

اثبات زوجیت دائم زمانی بوده که زوجین بدون ثبت رسمی ازدواج به را...

شرط نصف اموال در عقدنامه و اثر انتقال دارایی

شرط نصف اموال در عقدنامه و اثر انتقال دارایی

شرط نصف اموال در عقدنامه که با امضا توسط شوهر تنصیف اموال در طل...

برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب و مجازات آن

برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب و مجازات آن

برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب بدون اطلاع که از طریق هک یا فیش...

مدت زمان اجرای حکم و اجراییه دادگاه

مدت زمان اجرای حکم و اجراییه دادگاه

مدت زمان اجرای حکم بعد از رای قطعی و همچنین مدت اعتبار اجراییه ...

انکار کردن پس از اقرار در آگاهی و کلانتری

انکار کردن پس از اقرار در آگاهی و کلانتری

انکار کردن پس از اقرار در آگاهی یا کلانتری امکانپذیر است؟ و این...

اقرار ابرا مهریه توسط زوجه

اقرار ابرا مهریه توسط زوجه

اقرارنامه ابراء مهریه توسط زوجه از شایع ترین اسناد می باشد ما د...

تعدیل مهریه و شرایط آن + نمونه رای

تعدیل مهریه و شرایط آن + نمونه رای

تعدیل مهریه به منظور تغییر در پرداخت اقساط که بنابر شرایط تعدیل...

مسئولیت تبلیغ کنندگان کوروش کمپانی

مسئولیت تبلیغ کنندگان کوروش کمپانی

مسئولیت تبلیغ کنندگان کوروش کمپانی که این قبیل سلبریتی ها آیا م...

زمان دعوای اعسار در طلاق

زمان دعوای اعسار در طلاق

زمان دعوای اعسار در طلاق یا همان قسط بندی مهریه در طلاق بنابر ز...

جرم معامله معارض چیست؟

جرم معامله معارض چیست؟

جرم معامله معارض چیست در پاسخ باید گفت زمانیکه فروختن مال با دو...

مهریه در طلاق توافقی + نمونه رای

مهریه در طلاق توافقی + نمونه رای

مهریه در طلاق توافقی به تفاهم و توافق زوجین مرتبط بوده بدینصورت...

ارسال عکس مستهجن و مجازات آن

ارسال عکس مستهجن و مجازات آن

جرم ارسال عکس مستهجن یا بعبارتی نود ، لختی که این عکس و فیلم از...

تغییر تاریخ دفترخانه + نمونه رای

تغییر تاریخ دفترخانه + نمونه رای

تغییر تاریخ دفترخانه در مبایعه نامه یا قولنامه دارای آثاری می ب...

درخواست تعدیل اقساط اعسار

درخواست تعدیل اقساط اعسار

درخواست تعدیل اقساط اعسار به موجب قانون جدید از حقوق افراد بوده...

فسخ قرارداد اجاره مسکونی + شرایط بهم زدن عقد غیرتجاری

فسخ قرارداد اجاره مسکونی + شرایط بهم زدن عقد غیرتجاری

فسخ قرارداد اجاره مسکونی در همه موارد امکانپذیر نمی باشد و بهم ...

شکایت کلاهبرداری پانزی

شکایت کلاهبرداری پانزی

شکایت کلاهبرداری پانزی از شایع ترین دعاوی کیفری بوده که باید بد...

طلاق با وکالت طلاق از شوهر + نحوه اعمال وکالت

طلاق با وکالت طلاق از شوهر + نحوه اعمال وکالت

طلاق با وکالت طلاق بدینصورت بوده زن با گرفتن حق طلاق از همسر و ...

ارث زن از شوهر

ارث زن از شوهر

ارث زن از شوهر از اموال منقول مانند خودرو و همچنین غیرمنقول مان...

لایحه مطالبه وجه چک

لایحه مطالبه وجه چک

لایحه مطالبه وجه چک در دعوایی کاربرد دارد که خوانده دعوی لایحه ...

صیغه بدون اذن پدر

صیغه بدون اذن پدر

صیغه بدون اذن پدر در قانون دارای شرایطی بوده و وجود پرده بکارت ...

شکایت سرقت ارز دیجیتال

شکایت سرقت ارز دیجیتال

شکایت سرقت ارز دیجیتال به دعوایی گفته می شود که در پی سرقت ارز ...

جرح داور و رد داور در آیین دادرسی مدنی

جرح داور و رد داور در آیین دادرسی مدنی

جرح داور یا به عبارتی رد داور که در قانون آیین دادرسی مدنی به آ...

اثبات رابطه نامشروع در فضای مجازی

اثبات رابطه نامشروع در فضای مجازی

اثبات رابطه نامشروع در فضای مجازی از سوالات زن و شوهرهایی می با...

مسئولیت کارشناسان رسمی دادگستری

مسئولیت کارشناسان رسمی دادگستری

مسئولیت کارشناسان رسمی دادگستری بنابر اینکه شخص کارشناس یا اهل ...

خیانت در امانت همسر

خیانت در امانت همسر

خیانت در امانت همسر به جرمی گفته می شود که مالی از زن و شوهر به...

مطالبه خسارت از شرکت توسط سهامداران

مطالبه خسارت از شرکت توسط سهامداران

مطالبه خسارت از شرکت توسط سهامداران معمولا زمانی مطرح می شود که...

مطالبه خسارات مادی ناشی از قصور پزشکی

مطالبه خسارات مادی ناشی از قصور پزشکی

مطالبه خسارات مادی ناشی از قصور پزشکی از این باب بوده که ممکن ا...

اعتراض به رای دادگاه حقوقی

اعتراض به رای دادگاه حقوقی

اعتراض به رای دادگاه حقوقی به موجب قانون جدید آیین دادرسی مدنی ...

مصادره اموال در جرایم مواد مخدر

مصادره اموال در جرایم مواد مخدر

مصادره اموال در جرایم مواد مخدر سوال افراد بوده که در صورت صدور...

تقسیم ناعادلانه ارث

تقسیم ناعادلانه ارث

تقسیم ناعادلانه ارث که معمولا این تقسیم ناعادلانه توسط پدر بوده...

تایید اجاره توسط مالک

تایید اجاره توسط مالک

تایید اجاره توسط مالک در زمانی بوده که شخصی غیر از مالک یا به ن...

فک نشدن پلاک پس از وکالت

فک نشدن پلاک پس از وکالت

فک نشدن پلاک پس از وکالت از عمده سوالات افراد بوده به اینصورت ک...

دادن وکالت به وکیل به صورت غیر حضوری

دادن وکالت به وکیل به صورت غیر حضوری

دادن وکالت به وکیل به صورت غیر حضوری بنابر تغییرات که قوه قضایی...

اجرت المثل زوجه

اجرت المثل زوجه

اجرت المثل زوجه یا اجرت المثل ایام زوجیت به میزان مبلغی گفته می...

عزل وکیل در وکالتنامه رسمی

عزل وکیل در وکالتنامه رسمی

عزل وکیل در وکالتنامه رسمی بر خلاف وکالتنامه عادی شرایط خود را ...

حق ارتفاق چیست؟

حق ارتفاق چیست؟

حق ارتفاق چیست ؟ در پاسخ باید گفت که حق ارتفاق به ملک غیر به حق...

انتقال مال غیر و اجاره مال دیگری

انتقال مال غیر و اجاره مال دیگری

انتقال مال غیر یا فروش مال غیر درصورتیکه شخصی با علم به اینکه م...

مزاحمت پارکینگ آپارتمان

مزاحمت پارکینگ آپارتمان

مزاحمت پارکینگ آپارتمان زمانی اتفاق افتاده که ساکنین یا اشخاص د...

0
سلام 👋 چه کمکی از من ساخته است؟x