93111000 (021) تماس رایگان با وکیل تهران
دادحامی DADHAMI وکیل و مشاوره حقوقی Lawyer & Legal Consultancy

ابلاغ رای داور و نظریه مشورتی آن

ابلاغ رای داور بدین صورت بوده که مطابق قانون آیین دادرسی مدنی جدید رای داور پس از صدور رأی و حکم به طرفیت ابلاغ شده و بنابر نظریه مشورتی ابلاغ رای داو...

Author Avatarنگارش توسط تحریریه دادحامی | بروزرسانی: ۱۱-۰۱-۱۴۰۳

نظرات: 0
: 6 دقیقه
تایید توسط وکیل حاتمی فروکیل حاتمی

مجله دادحامی / داوری / حقوقی / ابلاغ رای داور و نظریه مشورتی آن

ابلاغ رای داور و نظریه مشورتی آن
دسته بندی : حقوقی, داوری

داوری درواقع یک نهاد قانونی برای حل اختلاف میان طرفین در خارج از دادگاه، نزد شخص یا اشخاصی می باشد که داور طبق شرایطی به قضاوت پرداخته و اقدام به صدور رای و حل اختلاف نماید

 

به عبارت دیگر طرفین داوری شخصی را که معمولا مسلط به قوانین یا متخصص در موضوع داوری است به عنوان داور مَرضی ‌الطرفین انتخاب می ‌کنند تا داور منتخب با رسیدگی به اختلاف پیش آمده و دادرسی میان طرفین داوری رای صادر کند.

 

مطابق مقررات، قواعد داوری داخلی در کشور ما در قانون آیین دادرسی مشخص شده است، داور می‌بایست رای صادره را به نحوی که صلاح می‌داند به طرفین داوری ابلاغ نماید، که در این فرصت قصد داریم که به ابلاغ رای داوری بپردازیم

ابلاغ رای داور, نظریه مشورتی ابلاغ رای داوری, ابلاغ رای داوری توسط داور, ابلاغ رای داوری, ابلاغ رای داوری از طریق دادگاه, وکیل, مشاوره حقوقی تلفنی, بهترین وکیل تهران, وکیل پایه یک دادگستری, وکیل ملکی, وکیل ابطال رای داوری, وکیل خوب ملکی

داوری چیست؟

 

به طور کلی داوری نهادی برای رسیدگی به دعاوی و اختلافاتی است که قابل طرح در دادگاه می‌باشند اما طرفین خصومت و اختلاف به هر دلیلی داوری را برای دادرسی انتخاب می‌کنند.

مشاوره حقوقی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس با وکلای پایه یک دادگستری متخصص و با تجربه از طریق تلفن از 9 صبح الی 20 شب

تماس از داخل و خارج کشور : 93111000-021
در صورت درخواست مشاوره حقوقی به صورت آنلاین کلیک کنید

 

  البته علاوه بر خصوصی و محرمانه بودن این نوع از دادرسی مزایای دیگری همچون سریع و کوتاه بودن روند رسیدگی به اختلافات، کاهش هزینه‌های دادرسی، قطعی و لازم‌الاجرا بودن آراء داوران و…دارد.

 

قانون آیین دادرسی مدنی نیز نهاد داوری را برای رسیدگی به دعاوی و اختلافات به رسمیت شناخته است:

 

کلیه اشخاصی که اهلیت اقامه دعوا دارند می‌ توانند با تراضی یکدیگر منازعه و اختلاف خود را خواه در دادگاه‌ها طرح شده یا نشده باشد و در صورت طرح در هر مرحله ای از رسیدگی باشد، به داوری یک یا چند نفر ارجاع دهند.

 

√  البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که تمامی دعاوی و اختلافات قابلیت ارجاع به داوری ندارند.

 

یعنی هر اختلافی را نمی ‌توان از طریق رسیدگی داوری حل و فصل نمود و دعاوی زیر قابلیت ارجاع به داوری ندارند:

 

1  دعاوی مربوط به اصل نکاح فسخ آن و طلاق و نسب

 

2  دعاوی مربوط به ورشکستگی

 

3  دعاوی مربوط به اموال عمومی و دولتی

 

4  دعاوی کیفری

 

ارجاع امر به داوری

 

همانطور که اشاره شد داوری یک نوع دادرسی محرمانه در حل اختلافات حقوقی و مدنی میان اشخاص است که توسط یک یا چند داور مَرضی‌الطرفین مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

 

  بنابراین معمولا حل اختلافات قراردادی به داوری ارجاع می‌شود به این صورت که یا ضمن قرارداد اصلی ارجاع اختلافات ناشی از قرارداد به داوری شرط می‌شود (شرط داوری) یا ضمن یک قرارداد جداگانه به عنوان قرارداد داوری پیش‌بینی می‌شود.

 

البته ممکن است ارجاع اختلاف به داوری از قبل میان پیش بینی نشده باشد و پس از بروز اختلاف بر ارجاع امر به داوری توافق کنند.

 

 

برای ارتباط و مشاوره حقوقی با وکیل هم اکنون با شماره 02193111000 تماس حاصل فرمائید.

 

ابلاغ رای داوری

 

ابلاغ رای به این معناست که به هر طریقی که ممکن است طرفین در جریان رسیدگی داوری و رای داور قرار گیرند؛ که در ادامه به این موضوع پرداخته خواهد شد.

 

  در هر حال پس از ارجاع امر به داوری و تشکیل جلسه رسیدگی داوری، هنگامی که داور با صدور رای به دعوا خاتمه می ‌دهد می بایست همچون رای دادگاه به طرفین ابلاغ شود و طرفین داوری از نتیجه دادرسی مطلع شوند.

مشاوره حقوقی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس با وکلای پایه یک دادگستری متخصص و با تجربه از طریق تلفن از 9 صبح الی 20 شب

تماس از داخل و خارج کشور : 93111000-021
در صورت درخواست مشاوره حقوقی به صورت آنلاین کلیک کنید

 

در قانون آیین دادرسی مدنی در خصوص ابلاغ رای داور مقرر شده است که:

 

  چنانچه طرفین در قرارداد داوری طریق خاصی برای ابلاغ رای داوری پیش بینی نکرده باشند، داور مکلف است رای خود را به دفتر دادگاه ارجاع کننده دعوا به داور یا دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را دارد تسلیم نماید.

 

دفتر دادگاه اصل رای را بایگانی نموده و رونوشت گواهی شده آن را به دستور دادگاه برای اصحاب دعوا ارسال می ‌دارد.

 

  در نتیجه طرفین داوری یا داور می‌توانند نحوه ابلاغ رای داور را تعیین کنند همچون ابلاغ حضوری، از طریق پست یا اظهارنامه رسمی و … اما در صورتی که نحوه ابلاغ رای داور پیش بینی نشده باشد، داور یا شخصی که رای به نفع او صادر شده است می‌ تواند از طریق دادخواست ابلاغ رای داور اقدام به ابلاغ رای کند.

 

که به موجب این دادخواست بدون تشریفات رسیدگی رای به طرفین ابلاغ می‌شود.

 

رای وحدت رویه ابلاغ رای داوری

رای وحدت رویه ابلاغ رای داوری, وکیل, مشاوره حقوقی تلفنی, بهترین وکیل تهران, وکیل پایه یک دادگستری, وکیل ملکی, وکیل ابطال رای داوری, وکیل خوب ملکی

نظریه مشورتی ابلاغ رای داوری

 

نظریه مشورتی شماره ۷/۹۷/۱۲۰۳ مورخ ۱۳۹۸/۰۲/۳۱

تاریخ نظریه: ۱۳۹۸/۰۲/۳۱

شماره نظریه: ۷/۹۷/۱۲۰۳

شماره پرونده: ۹۷-۱۳۹-۱۲۰۳

 

استعلام:

 

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه :

 

۱- دعوای ابطال رأی داور با توجه به صدر ماده ۴۹۰ قانون آیین دادرسی مدنی مقید به مهلت قانونی بیست روزه است و علاوه بر آن با صدور حکم قطعی از دادگاه راجع به دعوای ابطال رأی داور، رأی صادر شده اعتبار امر مختومه پیدا می­کند. لذا امکان طرح مجدد دعوای بطلان رأی داوری وجود ندارد. منتهی رأی صادر شده از دادگاه کیفری یا حقوقی ممکن است در صورت انطباق با یکی از بندهای ماده ۴۲۶ قانون آیین دادرسی مدنی برای اعاده دادرسی مورد استفاده قرار گیرد.

 

۲- اعتراض و اقامه دعوا مبنی بر ابطال رأی داور مقید به مهلت مقرر در ماده ۴۹۰ قانون آئین دادرسی در امور مدنی و تبصره آن است و جهت اعلام­شده مبنی بر بی­اعتباری رأی داور از سوی معترض از این حیث تأثیری ندارد. با این حال چنانچه مهلت یادشده منقضی شده باشد، هر زمان که تقاضای اجرای رأی داور از دادگاه به عمل آید، محکوم‌­علیه رأی داوری می‌تواند بطلان ذاتی رأی را به دادگاه خاطرنشان سازد. بدیهی است در چنین فرضی دادگاه با عنایت به صدر ماده ۴۸۹ قانون یادشده در صورت احراز بطلان رأی داور از صدور دستور اجرای آن خودداری می‌کند.

 

۳- اولاً: هرگاه دادگاه رأی داور را غیر قابل اجرا بداند نمی­تواند صرفاً دستور بایگانی کردن درخواست را صادر کند، بلکه باید تصمیم خود را به طور مستدل و مستند به قانون اتخاذ نماید و چون برای طرفین رأی داوری، این تصمیم دارای آثار و عواقبی است، باید به آنان ابلاغ شود راجع به قابل تجدیدنظر بودن این تصمیم گرچه ممکن است با توجه به ملاک ماده ۱۷۵ قانون اجرای احکام مدنی این تصمیم قابل تجدیدنظر دانسته شود، اما به لحاظ اصل قطعی بودن آراء دادگاه­های عمومی مذکور در ماده ۳۳۰ قانون آئین دادرسی دادگاه­های عمومی و انقلاب در امور مدنی ۱۳۷۹ و عدم احصاء تصمیم مذکور در ماده ۳۳۲ این قانون، باید معتقد به قطعی بودن آن بود.

 

ثانیاً: با توجه به اینکه در صدر ماده ۴۸۹ قانون آیین دادرسی دادگاه­های عمومی و انقلاب در امور مدنی تصریح شده «رأی داوری در موارد زیر باطل است و قابلیت اجرایی ندارد»، تصمیم دادگاه مبنی بر غیر قابل اجرا بودن رأی به معنای اعلام بطلان رأی داور است؛ لذا پس از ابلاغ تصمیم قطعی دادگاه مبنی بر غیر قابل اجرا بودن رأی، با توجه به ملاک تبصره ماده ۴۹۱ قانون آیین دادرسی دادگاه­های عمومی و انقلاب در امور مدنی۱۳۷۹، ذی نفع می­تواند دعوای خود را در دادگاه اقامه کند و دادگاه مکلف به رسیدگی است و ضمناً راجع به توقف اجرای مذکور در استعلام اگر مقصود قرار توقف اجرای موضوع ماده ۴۹۳ است، این قرار قطعی است.

مشاوره حقوقی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس با وکلای پایه یک دادگستری متخصص و با تجربه از طریق تلفن از 9 صبح الی 20 شب

تماس از داخل و خارج کشور : 93111000-021
در صورت درخواست مشاوره حقوقی به صورت آنلاین کلیک کنید

 

۴- منع قضات و کارمندان اداری شاغل در محاکم قضایی به موجب ماده ۴۷۰ قانون آیین دادرسی در امور مدنی که به منظور صیانت از جایگاه قضات و کارمندان مزبور و حفظ بی­طرفی محاکم قضایی به عنوان مرجع نظارت بر داوری می­باشد، اطلاق آن داوری بین­المللی را نیز در بر می­گیرد. البته در صورت پذیرش و انجام داوری از سوی اشخاص یاد شده، با توجه به بند ۱ ماده ۳۶ قانون داوری تجاری بین­المللی مصوب ۱۳۷۶، ممکن است با عنایت به قواعد داوری متفاوت حاکم بر داوری داخلی و بین­المللی، ضمانت اجرایی متفاوتی اعمال شود اما از جهت ارتکاب تخلف انتظامی یا اداری تفاوتی وجود ندارد.

 

۵- اولاً با عنایت به ماده ۴۸۵ قانون آیین دادرسی در امور مدنی طرفین می­توانند طریق ابلاغ وقت را تعیین کنند و در چنین حالتی داور باید طبق روش تعیین شده طرفین را به جلسه داوری دعوت کند و در صورت عدم تعیین روش خاص، باید ابلاغ را به روش اطمینان­بخش و قابل استنادی انجام دهد و صرف اظهار داور مبنی بر دعوت طرفین برای احراز انجام ابلاغ کافی نخواهد بود. ثانیاً دادگاه در رسیدگی به دعوای ابطال رأی داور، صدق یا عدم صدق موارد ذکر شده در ماده ۴۸۹ قانون آیین دادرسی را بررسی می­کند و در هر حال در صورتی داور رأی خود را مستند به اقرار محکوم­علیه صادر کرده باشد، اصولاً باید اقرار مذکور مستند به لوایح ارسال شده به داور یا صورت­جلسه داوری باشد وگرنه در صورت تردید، طبق مواد ۱۲۷۹ و ۱۲۸۰ قانون مدنی باید صحت آن در دادگاه احراز شود.

 

۶- با عنایت به مفهوم مخالف مفاد ماده ۴۷۹ قانون آیین دادرسی دادگاه­های عمومی و انقلاب در امور مدنی ۷۹، ادعای جعل با تعیین جاعل در مواردی که تعقیب وی ممکن باشد، از مصادیق صدر ماده ۴۷۸ قانون یادشده است.

 

۷- الف) مفاد تبصره ماده ۴۸۴ قانون آیین دادرسی در امور مدنی دارای این مفهوم نیست که اگر ارجاع دعوا به داوری از سوی دادگاه صورت گرفته باشد، دادگاه می­تواند مدت داوری را بیش از سه ماه تعیین کند؛ زیرا اولاً تعیین داور یا ارجاع دعوا به داوری از سوی دادگاه در هر حال باید مستند به توافق طرفین باشد و دادگاه رأساً (بدون توافق طرفین) نمی­تواند دعوایی را به داوری ارجاع دهد یا داور تعیین کند. ثانیاً از فراز آخر ماده ۴۷۴ قانون یاد شده که مقرر می­دارد: «… در صورتی که داوران در مدت قرارداد داوری یا مدتی که قانون معین کرده است نتوانند رأی بدهند… دادگاه به دعوا رسیدگی و رأی صادر می­نماید.» استنباط می­شود که مدت داوری یا قراردادی است یا قانونی و مدت دیگری (موعد قضایی) وجود ندارد. بنابراین دادگاه نمی­تواند مدتی بیش از سه ماه برای داوری تعیین کند.

ب) انتخاب اعضاء هیأت مدیره یا مدیرعامل شرکت که یکی از اطراف منازعه است با تراضی طرفین به عنوان داور با توجه به ملاک صدر ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی در امور مدنی و اینکه شخصیت حقوقی شرکت مستقل از مدیران آن است، فاقد منع قانونی است.

 

منبع: اداره کل حقوقی قوه قضاییه

https://dadhami.com/blog/

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید.

میانگین نمرات 4.8 / 5. تعداد رتبه 35

k

.

دیدگاه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دسته بندی : حقوقی, داوری
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آخرین پست ها

چک ضمانت صیادی

چک ضمانت صیادی

چک ضمانت صیادی با توجه به تغییرات قانون جدید دچار تحولات شده بن...

زن از کدام اموال شوهر ارث می برد

زن از کدام اموال شوهر ارث می برد

زن از کدام اموال شوهر ارث می برد؟ در پاسخ باید گفت قانون جدید ا...

تا چه مدت حکم قطعی قابلیت اجرا دارد

تا چه مدت حکم قطعی قابلیت اجرا دارد

تا چه مدت حکم قطعی قابلیت اجرا دارد؟ در پاسخ به این سوال و اینک...

تأثیر صدور حکم اعسار بر مطالبه خسارت تأخیر تأدیه

تأثیر صدور حکم اعسار بر مطالبه خسارت تأخیر تأدیه

تأثیر صدور حکم اعسار بر مطالبه خسارت تأخیر تأدیه به موجب رای وح...

بطلان معامله مال توقیف شده

بطلان معامله مال توقیف شده

بطلان معامله مال توقیف شده از دعاوی دادگاه ها بوده به این منظور...

اثبات زوجیت دائم، نمونه رای و نظریه مشورتی

اثبات زوجیت دائم، نمونه رای و نظریه مشورتی

اثبات زوجیت دائم زمانی بوده که زوجین بدون ثبت رسمی ازدواج به را...

شرط نصف اموال در عقدنامه و اثر انتقال دارایی

شرط نصف اموال در عقدنامه و اثر انتقال دارایی

شرط نصف اموال در عقدنامه که با امضا توسط شوهر تنصیف اموال در طل...

برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب و مجازات آن

برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب و مجازات آن

برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب بدون اطلاع که از طریق هک یا فیش...

مدت زمان اجرای حکم و اجراییه دادگاه

مدت زمان اجرای حکم و اجراییه دادگاه

مدت زمان اجرای حکم بعد از رای قطعی و همچنین مدت اعتبار اجراییه ...

انکار کردن پس از اقرار در آگاهی و کلانتری

انکار کردن پس از اقرار در آگاهی و کلانتری

انکار کردن پس از اقرار در آگاهی یا کلانتری امکانپذیر است؟ و این...

اقرار ابرا مهریه توسط زوجه

اقرار ابرا مهریه توسط زوجه

اقرارنامه ابراء مهریه توسط زوجه از شایع ترین اسناد می باشد ما د...

تعدیل مهریه و شرایط آن + نمونه رای

تعدیل مهریه و شرایط آن + نمونه رای

تعدیل مهریه به منظور تغییر در پرداخت اقساط که بنابر شرایط تعدیل...

مسئولیت تبلیغ کنندگان کوروش کمپانی

مسئولیت تبلیغ کنندگان کوروش کمپانی

مسئولیت تبلیغ کنندگان کوروش کمپانی که این قبیل سلبریتی ها آیا م...

زمان دعوای اعسار در طلاق

زمان دعوای اعسار در طلاق

زمان دعوای اعسار در طلاق یا همان قسط بندی مهریه در طلاق بنابر ز...

جرم معامله معارض چیست؟

جرم معامله معارض چیست؟

جرم معامله معارض چیست در پاسخ باید گفت زمانیکه فروختن مال با دو...

مهریه در طلاق توافقی + نمونه رای

مهریه در طلاق توافقی + نمونه رای

مهریه در طلاق توافقی به تفاهم و توافق زوجین مرتبط بوده بدینصورت...

ارسال عکس مستهجن و مجازات آن

ارسال عکس مستهجن و مجازات آن

جرم ارسال عکس مستهجن یا بعبارتی نود ، لختی که این عکس و فیلم از...

تغییر تاریخ دفترخانه + نمونه رای

تغییر تاریخ دفترخانه + نمونه رای

تغییر تاریخ دفترخانه در مبایعه نامه یا قولنامه دارای آثاری می ب...

درخواست تعدیل اقساط اعسار

درخواست تعدیل اقساط اعسار

درخواست تعدیل اقساط اعسار به موجب قانون جدید از حقوق افراد بوده...

فسخ قرارداد اجاره مسکونی + شرایط بهم زدن عقد غیرتجاری

فسخ قرارداد اجاره مسکونی + شرایط بهم زدن عقد غیرتجاری

فسخ قرارداد اجاره مسکونی در همه موارد امکانپذیر نمی باشد و بهم ...

شکایت کلاهبرداری پانزی

شکایت کلاهبرداری پانزی

شکایت کلاهبرداری پانزی از شایع ترین دعاوی کیفری بوده که باید بد...

طلاق با وکالت طلاق از شوهر + نحوه اعمال وکالت

طلاق با وکالت طلاق از شوهر + نحوه اعمال وکالت

طلاق با وکالت طلاق بدینصورت بوده زن با گرفتن حق طلاق از همسر و ...

ارث زن از شوهر

ارث زن از شوهر

ارث زن از شوهر از اموال منقول مانند خودرو و همچنین غیرمنقول مان...

لایحه مطالبه وجه چک

لایحه مطالبه وجه چک

لایحه مطالبه وجه چک در دعوایی کاربرد دارد که خوانده دعوی لایحه ...

صیغه بدون اذن پدر

صیغه بدون اذن پدر

صیغه بدون اذن پدر در قانون دارای شرایطی بوده و وجود پرده بکارت ...

شکایت سرقت ارز دیجیتال

شکایت سرقت ارز دیجیتال

شکایت سرقت ارز دیجیتال به دعوایی گفته می شود که در پی سرقت ارز ...

جرح داور و رد داور در آیین دادرسی مدنی

جرح داور و رد داور در آیین دادرسی مدنی

جرح داور یا به عبارتی رد داور که در قانون آیین دادرسی مدنی به آ...

اثبات رابطه نامشروع در فضای مجازی

اثبات رابطه نامشروع در فضای مجازی

اثبات رابطه نامشروع در فضای مجازی از سوالات زن و شوهرهایی می با...

مسئولیت کارشناسان رسمی دادگستری

مسئولیت کارشناسان رسمی دادگستری

مسئولیت کارشناسان رسمی دادگستری بنابر اینکه شخص کارشناس یا اهل ...

خیانت در امانت همسر

خیانت در امانت همسر

خیانت در امانت همسر به جرمی گفته می شود که مالی از زن و شوهر به...

مطالبه خسارت از شرکت توسط سهامداران

مطالبه خسارت از شرکت توسط سهامداران

مطالبه خسارت از شرکت توسط سهامداران معمولا زمانی مطرح می شود که...

مطالبه خسارات مادی ناشی از قصور پزشکی

مطالبه خسارات مادی ناشی از قصور پزشکی

مطالبه خسارات مادی ناشی از قصور پزشکی از این باب بوده که ممکن ا...

اثبات دزدی با دوربین مداربسته

اثبات دزدی با دوربین مداربسته

اثبات دزدی با دوربین مداربسته با توجه به استفاده بیش از پیش برا...

اعتراض به رای دادگاه حقوقی

اعتراض به رای دادگاه حقوقی

اعتراض به رای دادگاه حقوقی به موجب قانون جدید آیین دادرسی مدنی ...

مصادره اموال در جرایم مواد مخدر

مصادره اموال در جرایم مواد مخدر

مصادره اموال در جرایم مواد مخدر سوال افراد بوده که در صورت صدور...

تقسیم ناعادلانه ارث

تقسیم ناعادلانه ارث

تقسیم ناعادلانه ارث که معمولا این تقسیم ناعادلانه توسط پدر بوده...

تایید اجاره توسط مالک

تایید اجاره توسط مالک

تایید اجاره توسط مالک در زمانی بوده که شخصی غیر از مالک یا به ن...

فک نشدن پلاک پس از وکالت

فک نشدن پلاک پس از وکالت

فک نشدن پلاک پس از وکالت از عمده سوالات افراد بوده به اینصورت ک...

دادن وکالت به وکیل به صورت غیر حضوری

دادن وکالت به وکیل به صورت غیر حضوری

دادن وکالت به وکیل به صورت غیر حضوری بنابر تغییرات که قوه قضایی...

جرم کوکائین و مجازات قانونی آن

جرم کوکائین و مجازات قانونی آن

جرم کوکائین مطابق قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر و همچنین مجاز...

ترک انفاق | مجازات عدم پرداخت نفقه زن

ترک انفاق | مجازات عدم پرداخت نفقه زن

ترک انفاق عبارتست از هر کس با داشتن استطاعت مالی نفقه زن یا زوج...

ثبت شرکت واردات و صادرات

ثبت شرکت واردات و صادرات

ثبت شرکت واردات و صادرات با توجه به نیاز آن از پر تقاضاترین دست...

مبایعه نامه عادی و نمونه آن

مبایعه نامه عادی و نمونه آن

مبایعه نامه عادی به قرارداد خرید و فروشی گفته شده که میان دو شخ...

ما به التفاوت کسری مساحت

ما به التفاوت کسری مساحت

ما به التفاوت کسری مساحت ملک، ساختمان و زمین به اینصورت بوده که...

0
سلام 👋 چه کمکی از من ساخته است؟x