اجازه خروج همسر از کشور

اجازه خروج همسر از کشور /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی مرداد 10ام, 1401

اجازه خروج همسر از کشور

 

به طور کلی در زمان انعقاد عقد نکاح شروطی ضمن سند نکاحیه مندرج گردیده که برای زوجین از پیش تعیین شده اند اما زوجین می توانند علاوه بر آنها شروط دیگری که مایلند و نیز مخالف با ذات عقد نکاح نباشد و ماهیت آن را زیر سوال نبرد در ضمن عقد ازدواج یا پس از آن با توافق یکدیگر در نظر بگیرند. یکی از این حقوق و شروط، اجازه خروج همسر از کشور است.

 

حق خروج از کشور برای زوجه که طبق ماده ۱۸ قانون گذرنامه زنان متاهل برای دریافت گذرنامه نیاز به اجازه کتبی شوهر دارند

 

بنابراین مطابق قانون فوق الذکر این حق در ابتدا به طور انحصاری برای زوج در نظر گرفته شده و تنها متعلق به زوج است که البته قابل توکیل است. بدین معنا که شوهر میتواند برای اعطای این حق به همسر خود وکالت نامه رسمی و اذن خروج از کشور بدهد.

 

طرق واگذاری حق خروج از کشور به زوجه

 

این حق و اختیار را می‌ توان از دو طریق به زوجه منتقل نمود که ساده‌ ترین طریق آن، قید شرط حق خروج از کشور در عقدنامه یا سند نکاحیه می باشد.

 

اما چنانچه پس از عقد ازدواج، زوج تصمیم به واگذاری حق خروج از کشور به زوجه داشته باشد، می‌تواند با مراجعه به دفاتر ثبت اسناد رسمی اقدام به اعطای وکالت نامه رسمی و اجازه محضری همسر برای پاسپورت بابت اعطای حق خروج از کشور به طور دائم و بدون محدودیت برای زوجه یا با محدودیت و به صورت مدت دار، بنماید.

 

لازم به ذکر است که با وجود الزام آور بودن سند ازدواج و شروط مندرج در آن، در عمل مطابق مقررات اداره گذرنامه صرف درج اجازه خروج از کشور در سند ازدواج جهت امکان خروج زن مورد قبول نمی باشد و این اذن می بایست در قالب سند رسمی وکالت بلاعزل در یکی از دفاتر اسناد رسمی تنظیم گردد.

 

زوجه با در دست داشتن این وکالتنامه می تواند در اداره گذرنامه بخش مربوط به اجازه همسر را تکمیل نماید.

مدارک لازم برای اجازه خروج همسر, فرم محضری اجازه خروج همسر, قانون اجازه همسر برای خروج از کشور, قانون جدید گذرنامه برای زنان, حق خروج از کشور در عقدنامه, وکیل پایه یک دادگستری, مشاوره حقوقی, وکیل طلاق, وکیل خانواده, وکیل خوب در تهران, بهترین وکیل پایه یک دادگستری طلاق, وکیل تهران

منظور از اعمال محدودیت در اعطای این حق به زوجه این است که برخی معتقدند با انقضای اعتبار ۵ ساله گذرنامه زوجه می بایست برای تمدید گذرنامه مجدداً اجازه شوهر را داشته باشد اما به لحاظ قانونی چنین ضرورتی وجود ندارد و اگر زوج تصمیم به اعطای حق خروج از کشور به طور دائم و بدون هیچ محدودیتی به زوجه دارد، هیچ مانع قانونی وجود ندارد.

تامین دلیل ملک

 

امکان عدول شوهر از واگذاری حق خروج از کشور به زوجه

 

باید توجه نمود که برای اخذ وکالت نامه از شوهر برای داشتن اذن خروج از کشور، این واگذاری حق و وکالت می بایست به صورت بلاعزل تنظیم شود.

 

در غیر این صورت امکان عدول زوج از واگذاری این حق به بهانه پشیمانی وجود دارد و زوج می‌ تواند هر زمان که از این وکالت منصرف شد با مراجعه به پلیس گذرنامه اقدام به جلوگیری از خروج همسر خود کند و یا با مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمی ای که وکالت نامه را تنظیم نموده درخواست فسخ وکالت اعطایی را داشته باشد.

 

خروج زن متاهل از کشور بدون اجازه شوهر امکان پذیر است؟

 

همچنان که در ماده ۱۸ قانون گذرنامه مقرر شده است که زنان شوهردار نیاز به اجازه کتبی شوهر برای دریافت گذرنامه و خروج از کشور دارند؛ در ادامه نیز آورده است که زنانی که با همسر خود خارج از کشور سکونت دارند یا زنانی که شوهر خارجی اختیار کرده و تابعیت ایرانی خود را حفظ کرده اند، در این خصوص نیازی به اجازه همسر خود ندارند.

 

همچنین زوجه در شرایط اضطراری همچون فوت یکی از بستگان درجه نزدیک، سفر زیارتی، ملاقات پدر و مادر، درمان یا موارد دیگری همچون ضروریات شغلی یا انجام امور اداری یا تجاری بازرگانی، در صورت عدم اذن شوهر میتواند از دادستان محل درخواست گذرنامه اجازه خروج از کشور بگیرد.

 

بنابراین در صورت وجود موارد اشاره شده، بیرون رفتن از کشور زن بدون اجازه مرد امکانپذیر می باشد.

 


پرسش و پاسخ

 

آیا مرد می تواند حق خروج از کشور را به زن بدهد؟

 

بنابر توضیحاتی که داده ایم پاسخ به این سوال مثبت است

 

به چند طریق می توان حق خروج از کشور را از شوهر گرفت؟

 

طریق اول اعطای اختیار خروج از کشور در عقد نامه ازدواج و دیگری دادن وکالت در دفتر اسناد رسمی می باشد که به شرح آن پرداختیم.

 

 

4.9 / 5. 29

اجازه خروج همسر از کشور

ارسال شده در تاریخ : آبان ۲۹, ۱۴۰۰ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
جستجو