اجرت المثل ملک مشاع | اجرت المثل اموال مشاعی 

اجرت المثل ملک مشاع | اجرت المثل اموال مشاعی  /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی خرداد 3ام, 1401

اجرت المثل ملک مشاع | اجرت المثل اموال مشاعی 

 

 

به موجب قانون مدنی هرگاه کسی بر حسب اذن صریح یا ضمنی از مال غیر استیفای منفعت کند صاحب مال مستحق اجرت المثل خواهد بود مگر اینکه معلوم شود که اذن در انتفاع مجانی بوده است.

 

همانطور که از ماده فوق بر می آید اجرت المثل به مبلغ یا مزدی گفته می‌ شود که شخصی در ازای استفاده از مال غیر به مالک آن باید بپردازد. در اصطلاح حقوقی به عوض استفاده از مال یا عمل دیگری گفته می شود.

 

به بیان دیگر زمانیکه مال منقول یا غیر منقول شخصی در یک مدت زمانی در تصرف شخص دیگری بوده و به دلیل عدم وجود قرارداد و یا عدم توافق بر سر میزان اجرت یا اجاره بها از آن مال استفاده کند، بابت بهره مندی از منافع آن مال می بایست بهای روز یا همان خسارت روزهای تصرف در آن مال را مطابق عرف و طبق نظر کارشناس بپردازد.

 

این نکته نیز قابل ذکر است که اجرت المثل مفهوم مقابل اجرت المسمی است. اجرت المسمی، بهایی است که از پیش بر مبنای قرارداد یا توافق میان طرفین تعیین شده است.

, اجرت المثل منقول است یا غیرمنقول, اجرت المثل ملک شراکتی, اجرت المثل زمین شریکی, مطالبه خسارت ملک مشاعی, تصرف مال مشاع, وکیل ملکی, مشاوره حقوقی ملکی, وکیل پایه یک دادگستری, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل, مشاوره حقوقی ملکی, وکیل آنلاین

به طور مثال کشاورزی یک تراکتور را به ازای روزانه ۴۰۰ هزار تومان به مدت 1 سال اجاره کرده باشد، این مبلغ میان طرفین توافق شده که شخص در ازای استفاده از تراکتور که متعلق به شخص دیگری است اجرت بپردازد و اجرت پرداختی از سوی اجاره کننده اجرت المسمی نامیده میشود.

 

درحالی که در رابطه با اجرت المثل، در تصرف صورت گرفته قرارداد یا رضایت مالک وجود ندارد و میزان آن توسط کارشناس تعیین می گردد و سابقا میان طرفین نسبت به آن توافقی صورت نگرفته است.

 

بنابراین دعوی اجرت المثل هنگامی مطرح می‌ گردد که میان متصرف و مالک قراردادی منعقد نشده و یا قرارداد منعقد شده باطل شده است و شخص از مال یا عمل دیگری استفاده کرده است، در نتیجه چون قرارداد و اجرت معینی میان طرفین در نظر گرفته نشده میزان آن برحسب نظر کارشناس تعیین خواهد شد.

 

اموال مشاعی چیست؟ 

 

اجرت المثل ایام تصرف ممکن است به مال مشاع نیز تعلق گیرد. مال مشاع به مال منقول یا غیرمنقولی گفته می شود که به صورت ارادی یا غیر ارادی و به طور قهری در مالکیت چند نفر می باشد، بدین گونه که مالکین متعدد در یک شیء واحد، حقوق مشترک دارند و در واقع مال میان مالکین آن تقسیم نشده است و حقوق مالکین در آن مال مشترک به نحو اشاعه اجتماع یافته است.

 

در این نوع مالکیت هر یک از مالکین با توجه به سهم مالکانه خود در جزء جزء مال مشاع سهیم هستند. همانگونه که اشاره شد مال ممکن است منقول یا غیرمنقول باشد که در هر دوی اینها امکان مالکیت مشاع وجود دارد.

وکیل ملکی

برای ارتباط و مشاوره حقوقی با  وکیل ملکی ( اجرت المثل ملک و خلع ید و ...)  با شماره   93111000-021  تماس گرفته یا بر روی  لینک  کلیک کنید

 

مال منقول به مالی گفته می‌شود که از نظر فیزیکی و جسمی قابلیت جابجایی را داشته باشد. مانند انواع وسایل نقلیه همچون خودرو، انواع موتورسیکلت، ماشین آلات کشاورزی و دیگر اموالی که عرفاً امکان نقل مکان و جابجایی فیزیکی را داشته باشند و با این شرایط عادتا در کارکرد مال تغییری ایجاد نشود.

اجراییه چک - صدور فوری اجراییه چک برگشتی

 

مال غیر منقول نقطه مقابل اموال منقول می باشد بدین معنا که چنین قابلیتی از لحاظ جابجایی ندارند که روشن‌ ترین مثال در خصوص اموال غیر منقول ملک و املاک می باشد.

 

اجرت المثل مال مشاع ( مانند اجرت المثل ایام تصرف ورثه )

 

در خصوص طرح دعوای اجرت المثل ایام تصرف مال مشاعی که برای بیان مصداق آن می توان به ملک ورثه ای اشاره نمود دو رکن اساسی شرط می باشد:

 

مال اعم از منقول و غیر منقول مشاعی در تصرف شریک دیگر یا همان خوانده دادخواست مطروحه باشد. برای مثال در مطالبه اجرت المثل ملک مشاعی می‌بایست حتماً یکی از مالکین بدون اذن سایر مالکان در ملک مشاعی مستقر باشد در نتیجه در صورت عدم تصرف یا استفاده از ملک نمی‌توان اجرت المثل آن را مطالبه نمود.

 

خواهان در دعوی مطالبه اجرت المثل ایام تصرف مال مشترک، ذی‌نفع باشد. بدین معنا که مالک قسمتی از آن مال باشد یا ذی نفع در استفاده از قسمتی از منافع باشد به طور مثال مستاجر باشد یا به سبب عقود دیگر شریک در مال شده باشد.

خسارت تصرف اموال شراکتی, خسارت روزانه مال مشاع, وکیل ملکی, مشاوره حقوقی ملکی, وکیل پایه یک دادگستری, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل, مشاوره حقوقی ملکی, وکیل آنلاین

اجرت المثل ایام تصرف اموال منقول مشاعی 

 

هنگامی که مال منقول مشترک، بر فرض 2 دانگ آن متعلق به شخصی و 4 دانگ آن متعلق به شخص دیگری باشد و برای استفاده از آن مال عرفا اجرتی باشد، به مالک قسمتی از مال که بدون اجازه شریک دیگر از آن مال استفاده نماید اجرت المثل ایام تصرف نسبت به سهم تعلق می گیرد.

 

به طور مثال خودرویی که به صورت مشاعی و شراکتی، بدون اذن و اجازه شریک دیگر در اختیار آن فرد باشد و شرایط مطالبه خسارت و اجرت المثل فراهم باشد، شخص متصرف می بایست اجرت روزهای تصرف خود را به شریک دیگر بپردازد.

 

اجرت المثل ایام تصرف اموال غیرمنقول مشاعی ( ملک ورثه ای و مشاع )

 

فرض کنید که ملکی به طور مثال کارخانه ای به تعدادی از وراث، ارث رسیده باشد و نفری از وراث بدون اینکه قراردادی با دیگر وراث داشته و بدون اذن و اجازه ای از سایر وراث، اقدام به تصرف آن کارخانه نماید در این فرض سایر وراث می توانند به نسبت سهم خودشان اقدام به طرح دعوای اجرت المثل ایام تصرف مال مشاعی نمایند و اجرت المثل ایام تصرف به نرخ روز در نظر گرفته خواهد شد.

 

البته با توجه به آنچه سابقا ذکر شد فرض دیگری نیز ممکن است مطرح شود و آن اینکه ممکن است در مال مشاعی، شرکا در استفاده از آن مال از سوی هم اذن داشته باشند ولی در صورتیکه در اجرت و بهای استفاده از مال توافق نکرده باشند و یا به طور مثال توافقشان نسبت به مدت زمان معینی باشد ولی یکی از شرکا بیشتر از زمان توافق شده در مال تصرف کند و از این بابت تصمیمی از سوی شرکای دیگر گرفته نشده باشد.

 

در هر صورت شرکای دیگر می توانند به اندازه سهم خود تقاضای اجرت المثل ایام تصرف کنند که با دستور دادگاه امر به کارشناس ارجاع داده می‌ شود ، در اینصورت  ارزش و اجرت به نسبت روزهای تصرف شده مورد محاسبه قرار خواهد گرفت.

 

وکیل ملکی

برای ارتباط و مشاوره حقوقی با  وکیل ملکی ( اجرت المثل ملک و خلع ید و ...)  با شماره   93111000-021  تماس گرفته یا بر روی  لینک  کلیک کنید

4.8 / 5. 27

اجرت المثل ملک مشاع | اجرت المثل اموال مشاعی 

ارسال شده در تاریخ : آبان ۱۹, ۱۴۰۰ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
جستجو