ارث جنین یا حمل | شرایط ارث بردن جنین

ارث جنین یا حمل | شرایط ارث بردن جنین /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی خرداد 5ام, 1401

ارث جنین یا حمل | شرایط ارث بردن جنین

 

 

به موجب قانون، اموال و حقوق و دیون هر شخصی در صورت فوت او به وراث منتقل می ‌شود و در واقع ارث ناشی از حکم قانون است و به محض فوت کسی محقق می ‌شود. اموال متوفی پس از مرگ به افرادی که به موجب نسب یعنی ارتباط فامیلی یا سبب با شخص متوفی ارتباط داشته باشد ارث می رسد.

 

ارتباط نسبی طبقه بندی و اولویت بندی شده است یعنی با وجود افراد طبقه اول به طبقه دوم و سوم مالی تحت عنوان ارث نمی ‌رسد همچنین با وجود طبقه دوم، افراد طبقه سوم از متوفی ارث نمیبرند. که این طبقه بندی به صورت زیر می باشد:

 

پدر و مادر، فرزند، نوادگان

پدربزرگ و مادربزرگ، خواهر و برادر و فرزندانشان

عمو و عمه و فرزندانشان، خاله و دایی و فرزندانشان

ارتباط سببی در ارث با ازدواج دائم ایجاد می ‌شود که همسر فرد در کنار سایر طبقاتی که موجود باشند سهم الارث مشخصی دارد.

 

شرایط ارث بردن جنین

 

مطابق قانون مدنی تنها شرطی که برای وراثت وجود دارد، زنده بودن وارث در حین فوت مورث (متوفی یا شخصی که از او ارث میبریم) است. البته اگر در بین وراث، حمل (جنین) باشد در صورتی ارث می برد که این دو شرط توأمان موجود باشد:

 

۱) نطفه او حین الموت منعقد شده باشد ۲) زنده متولد شود اگر چه فورا بعد از تولد بمیرد.

 

بنابراین دو شرط برای وارث محسوب شدن جنین و ارث بری از متوفی لازم است:

 

نطفه او حین الموت منعقد شده باشد

به این معنا که قبل از فوت مورث نطفه جنین شکل گرفته باشد.

 

 زنده متولد شود

چنانچه جنین قبل از تولد سقط شود و یا اینکه مرده متولد شود دیگر وارث محسوب نمی‌شود. اما اگر زنده متولد شود و بلافاصله پس از آن فوت کند، که این موضوع از طریق شواهد پزشکی ثابت می شود، در این شرایط جنین فوت شده وارث تلقی می‌شود و سهم الارث جنین به ورثه او تعلق میگیرد.

 

اگر جنین مرده باشد و شک کنیم که زنده متولد شده و سپس فوت شده و یا اینکه از ابتدا مرده متولد شده، تکلیف چیست؟

اگر شک کنیم که جنین زنده به دنیا آمده و بعد از تولد فوت کرده یا آنکه از ابتدا مرده به دنیا آمده است، طبق قانون اصل بر عدم حیات است یعنی جنین مرده به دنیا آمده است و وارث محسوب نمی‌شود.

ارث جنین سقط شده, سهم الارث جنین, میزان ارث نوزاد, وکیل پایه یک دادگستری, مشاوره حقوقی, وکیل, بهترین وکیل, سایت وکیل

تقسیم سهم‌الارث وراث قبل از تولد جنین

قانون مدنی در این خصوص مقرر داشته است که: هرگاه در حین فوت مورث حملی (جنین) باشد که اگر قابل وراثت متولد شود (زنده متولد شود) مانع از ارث تمام یا بعضی از وراث دیگر می‌گردد، تقسیم ارث به عمل نمی آید تا حال او معلوم شود.

انتقال مال غیر | اجاره و فروش مال دیگری

 

و اگر حمل مانع از ارث هیچ یک از سایر وراث نباشد و آنها بخواهند ترکه را تقسیم کنند باید برای حمل حصه ای (سهم) که مساوی حصه دو پسر از همان طبقه باشد کنار گذارند و حصه هر یک از وراث مراعا (نگه داشته شده) است تا حال حمل معلوم شود.

 

اگر زنده متولد شدن جنین مانع از ارث بری تمام یا بعضی از ورثه دیگر شود، تقسیم ترکه به چه صورت است؟

 

در این فرض که چنانچه جنین زنده متولد شود مانع از ارث بری ورثه دیگر می‌شود مطابق قانون یادشده تقسیم ترکه صورت نمی گیرد تا جنین متولد شود.

 

به طور مثال در حالتی که متوفی پدر و مادر ندارد و هیچ فرزندی نیز ندارد تر که به برادران و خواهران او می رسد، حال اگر متوفی جنینی داشته باشد و زنده به دنیا بیاید چیزی به برادران و خواهران او نخواهد رسید، در این حالت از تقسیم ترکه امتناع می‌کنیم تا تکلیف جنین (حمل) مشخص شود.

 

اگر زنده متولد شدن جنین مانع از ارث هیچ یک از وراث نباشد ولی سهم آنان را کمتر کند، تقسیم ترکه به چه صورت است؟

 

بنابر قانون در چنین شرایطی می بایست برای جنین سهمی مساوی با سهم دو پسر از همان طبقه وراث کنار گذاشته شود تا آن که او به دنیا بیاید و سهم او معلوم شود. به طور مثال وقتی که متوفی فرزندانی دارد و جنینی نیز ممکن است به عنوان فرزند وی زنده به دنیا بیاید از آنجا که زنده متولد شدن جنین سهم سایر فرزندان متوفی را کاهش خواهد داد،

 

مقداری از ترکه به میزان سهم دو پسر برای آن جنین کنار گذاشته می‌ شود تا بعد از تولدش به میزان سهمش به وی داده شود و مابقی میان همه وراث تقسیم شود. البته این در صورتی است که از جنسیت جنین و تعداد آن از طریق پزشکی اطلاعی نداشته باشیم در غیر این صورت با توجه به جنسیت و تعداد جنین ها به همان میزان کنار گذاشته خواهد شد.

 

اگر سهم دو پسر را برای جنین کنار گذاشته باشیم سپس از طریق پزشکی و یا پس از تولد متوجه شویم که تعدادشان بیشتر بوده است، تقسیم ترکه به چه صورت است؟

 

در این فرض چنانچه به طور مثال مشخص شود که حمل، دو پسر و یک دختر بوده است، باید بخشی از ترکه را از سایر وراث بازپس گیریم.

4.7 / 5. 29

ارث جنین یا حمل | شرایط ارث بردن جنین

ارسال شده در تاریخ : اردیبهشت ۱۲, ۱۴۰۱ توسط : administrator

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آخرین پست ها

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره