استخدام پیمانی چیست ؟

استخدام پیمانی چیست ؟ /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی شهریور 17ام, 1401

استخدام پیمانی چیست ؟

 

استخدام پیمانی که از انواع استخدام نیروی کار از سوی کارفرمایان است که این نوع استخدام نیرو از رایج ترین شیوه های استخدامی در قانون کار ایران می باشد و شرایط خاص خود را دارد. که در ادامه مزایا و معایب این نوع استخدام و وظایف و حقوق کارمند و کارفرما در قبال یکدیگر بررسی می شود.

 

استخدام پیمانی چیست؟

 

استخدام پیمانی در واقع یک قرارداد کاری موقت است که به موجب آن سازمان های خصوصی یا دولتی قراردادی عموماً به مدت یک سال با کارمند یا نیروی کار منعقد می کنند. که در آن قرارداد وظایف نیروی استخدامی و شرایط قرارداد و انتظاراتی که کارفرما از او دارد قید می شود.

 

در قراردادهای پیمانی پایان اعتبار قرارداد و مدت زمانی که کارمند در استخدام کارفرماست معین است. برخلاف استخدام رسمی، استخدام پیمانی قراردادی موقت است و در پایان قرارداد چنانچه کارمند به وظایف خود به درستی عمل نموده باشد امکان تمدید قرارداد از سوی کارفرما تا ۱۰ سال وجود دارد.

 

امروزه قرارداد استخدام پیمانی در بسیاری از مشاغل مورد توجه قرار گرفته است.

 

حقوق و وظایف کارفرما و کارمند پیمانی

 

| از جمله وظایف کارفرما این است که نیروهایی که در استخدام پیمانی هستند، تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی قرار دهد.

 

| مطابق قانون استخدام کشوری انتقال و جابجایی کارمندان پیمانی به سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها و موسسات در مدت قرارداد ممنوع است. اما در صورتیکه جابجایی کارمند در واحدهای داخلی سازمان یا موسسه یا وزارتخانه مربوطه باشد و یا اینکه به منظور انجام وظیفه موقت یا گذراندن دوره های آموزشی یا کارآموزی مربوط به شغل باشد، در این امر مانعی وجود ندارد.

 

| چنانچه کارمند پیمانی حداقل ۷ روز بدون دلیل موجه غیبت کند، قرارداد پیمانی به صورت یک طرفه از سوی کارفرما قابل فسخ خواهد بود.

 

| در صورتی که کارفرما یا کارمند به هر دلیلی قصد فسخ قرارداد پیمانی را داشته باشند، می بایست یک ماه قبل به طرف مقابل خود اطلاع دهند.

 

| اگر کارفرما قصد استخدام کارمند رسمی داشته باشد باید ابتدا از میان کارمندان پیمانی موسسه یا سازمان خود انتخاب کند.

 

مزایای استخدام پیمانی چیست؟

 

یکی از مزایای قرارداد استخدام پیمانی بیمه تامین اجتماعی است. هرچند به نیروی استخدامی پیمانی بیمه بازنشستگی تعلق نمی گیرد. اما کارمند پیمانی تحت حمایت همه جانبه سازمان تأمین اجتماعی قرار می گیرد. همچنین مستمری بیمه تامین اجتماعی به کارمند پیمانی تعلق خواهد گرفت.

نحوه تقسیم ارث میان فرزندان | تقسیم ارث پدر

مزایا و معایب قرارداد پیمانی, وکیل, مشاوره حقوقی تلفنی, تنظیم قرارداد, نمونه قرارداد, وکیل پایه یک دادگستری, مشاوره حقوقی چک, وکیل آنلاین, قرارداد آنلاین

همانطور که گفته شد چنانچه سازمان یا موسسه قصد استخدام کارمند رسمی داشته باشد می بایست ابتدا از میان کارمندان پیمانی خود انتخاب کند. یعنی اولویت استخدام رسمی با کارمندان پیمانی آن سازمان یا موسسه است. بنابراین یک نیروی استخدامی پیمانی شانس بیشتری برای کارمند رسمی شدن دارد.

 

معایب استخدام پیمانی چیست؟

 

1 نداشتن امنیت شغلی از جمله معایب قرارداد استخدام پیمانی است که برخلاف استخدام رسمی در استخدام پیمانی هیچگونه تضمینی وجود ندارد که پس از پایان مدت قرارداد کارفرما قصد تمدید قرارداد را داشته باشد.

 

2 یکی دیگر از معایب استخدام پیمانی حقوق و مزایای کمتر کارمند پیمانی نسبت به کارمند رسمی است. جز در موارد خاص  کارمند پیمانی از حقوق و مزایای کمتری نسبت به کارمند رسمی برخوردار است. همچنین افزایش حقوق سایر کارمندان امری طبیعی است اما حقوق کارمندان پیمانی تا پایان مدت قرارداد تغییری نمی کند.

 

3 محدودیت استفاده از مرخصی نیز از معایب این قرارداد کاری است. مطابق قانون  این کارمندان صرفا ٣٠ روز در سال امکان گرفتن مرخصی دارند. اما در شرایط خاص علاوه بر آن یک ماه، ۱۵ روز دیگر نیز مرخصی استحقاقی شامل حال نیروی پیمانی می شود.

 

شرایط استخدام پیمانی به چه صورت است؟

 

داوطلبان استخدام پیمانی باید علاوه بر شرایط اختصاصی شغل مورد نظر که کارفرما تعیین می ‌کند دارای شرایط عمومی نیز باشند:

 

| تابعیت جمهوری اسلامی ایران و متدین به یکی از ادیان رسمی کشور و اعتقاد به مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران.

 

| انجام خدمت وظیفه یا معافیت قانونی در صورت مشمول بودن.

 

| عدم اعتیاد به مواد مخدر

 

| نداشتن محکومیت جزایی مؤثر

 

| صحت مزاج و توانایی انجام کار

 


پرسش و پاسخ

 

استخدام پیمانی چیست؟

 

استخدام پیمانی قرارداد کاری موقت است که به موجب آن سازمان های خصوصی یا دولتی قراردادی عموماً به مدت یک سال با کارمند یا نیروی کار منعقد می کنند

 

آیا قرارداد استخدام پیمانی می تواند بدون زمان تنظیم شود؟

 

پاسخ به این سوال منفی است

4.8 / 5. 27

استخدام پیمانی چیست ؟

ارسال شده در تاریخ : شهریور ۱۶, ۱۴۰۱ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
تنظیم قرارداد
جستجو
تماس با ما