اعسار از پرداخت محکوم به | تقسیط و قسط بندی مبلغ محکومیت

اعسار از پرداخت محکوم به | تقسیط و قسط بندی مبلغ محکومیت /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی تیر 7ام, 1401

اعسار از پرداخت محکوم به | تقسیط و قسط بندی مبلغ محکومیت

 

 

اعسار برگرفته از واژه عسر به معنای سختی و مضیقه و تنگدستی می باشد و معسر کسی است که ندار و دچار ناتوانی مالی باشد.

مطابق قانون معسر این گونه تعریف شده است: معسر کسی است که به دلیل نداشتن مالی به جز مستثنیات دین قادر به تادیه دیون خود نباشد. همچنین عدم قابلیت دسترسی به مال در حکم نداشتن مال است و اثبات عدم قابلیت دسترسی به مال بر عهده مدیون است.

 

همانطور که ذکر شد چنانچه شخصی به جز مستثنیات دین که همان اموال مورد نیاز برای امرار معاش است، مال دیگری جهت پرداخت بدهی های خود نداشته باشد و یا دسترسی به اموال خود نداشته باشد، چنین فردی معسر شناخته می شود.

 

البته مفهوم اعسار می تواند مطلق یا نسبی باشد. بدین معنا که اگر مدیون به طور کامل از پرداخت بدهی خود ناتوان باشد و حتی به صورت اقساطی هم نتواند بدهی خود را پرداخت کند این اعسار مطلق می باشد. اما چنانچه تنها توانایی پرداخت بدهی به صورت یکجا را نداشته باشد اما به صورت اقساطی بتواند دین خود را بپردازد، اعسار چنین فردی نسبی است.

 

اعسار از پرداخت محکوم به

 

محکوم به در واقع آن میزان مبلغی است که دادگاه حکم پرداخت آن را به وسیله محکوم علیه که همان مدیونِ پرونده می باشد، صادر می نماید.

 

در نهایت اگر فرد ناتوان از پرداخت محکوم ‌به باشد می بایست به طرفیت محکوم له یا همان طلبکار به دادگاه بدوی که حکم از آنجا صادر شده است، دادخواست اعسار خود را تقدیم کند تا نسبت به آن تصمیم گیری شود.

دادگاه

در صورت قبول دعوی اعسار، دادگاه صادرکننده رای در صورت پذیرش اعسار، اقساط را تعیین می‌کند و یا مهلت برای پرداخت می دهد و در صورتی که دادخواست اعسار شخص محکوم علیه رد شود می تواند نسبت به آن تجدید نظر خواهی کند.

 

مهلت دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به

 

مطابق قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، بدهکار یا محکوم علیه می تواند تا ۳۰ روز پس از صدور رای دادگاه یا ابلاغ اجراییه جهت طرح دعوای اعسار اقدام کنند.

وکیل

اهمیت این موضوع به این دلیل است که اگر مبلغ محکوم به پرداخت نشود و همچنین دعوای اعسار از ناحیه محکوم علیه مطرح نشود طلبکار یا محکوم له میتواند با تقاضای صدور حکم جلب، شخص مدیون را حبس کند.

شهادت اقوام | شهادت و گواهی دادن نزدیکان

قانون اعسار جدید, نپرداختن محکوم به, اعسار پرداخت مبلغ محکومیت, نپرداختن موقت مبلغ محکوم, ضمانت اجرای بعد از قبول اعسار, وکیل اعسار, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل پایه یک دادگستری تهران

قانون نیز اینگونه مقرر کرده است که: چنانچه محکوم علیه خارج از مهلت مقرر ضمن ارائه صورت کلیه اموال خود، دعوای اعسار خود را اقامه کند، هر گاه محکوم له آزادی وی را بدون اخذ تامین بپذیرد یا محکوم علیه به تشخیص دادگاه کفیل یا وثیقه معتبر و معادل محکوم به ارائه نماید، دادگاه با صدور قرار قبولی وثیقه یا کفیل تا روشن شدن وضعیت اعسار از حبس محکوم علیه خودداری و در صورت حبس او را آزاد می ‌کند.

 

اثبات اعسار به عهده کیست؟

 

در صورتی که وضعیت سابق شخص بدهکار دلالت بر توانایی مالی فرد داشته باشد و یا شخص مدیون در قبال دینی که ایجاد شده است اقدام به دریافت عوض و معادل آن نموده باشد در این صورت بار اثبات اعسار بر عهده شخص مدیون می باشد البته لازم به ذکر است زمانی که مدیون ثابت نماید که مالی که عوض دین دریافت شده تلف حکمی و یا حقیقی شده باشد بار اثبات ملائت و توانایی بر پرداخت محکوم به این بار بر عهده محکوم له می باشد.

 

همچنین اگر شخص مدیون در قبال دین ایجاد شده مالی دریافت یا تحصیل ننموده باشد و خوانده دعوای اعسار (محکوم له) نتواند ملائت و توانایی گذشته و همچنین حال مدیون را ثابت نماید در این صورت ادعای اعسار شخص مدیون با سوگند پذیرفته می شود.

 

در صورت رد اعسار نیز مدعی اعسار می بایست محکوم به و تمامی هزینه های مربوط به دادرسی را پرداخت نماید و در غیر اینصورت حبس می شود.

 

ضمانت اجرای پرداخت محکوم به پس از قبول اعسار

 

ممکن است این سوال پیش بیاید که بعد از پذیرفتن اعسار فرد از پرداخت محکوم به از سوی دادگاه، چه تضمینی به طلبکار بابت دریافت طلبش داده می‌ شود؟

 

در پاسخ باید گفت که همانطور که اشاره شد پس از قبول اعسار و ناتوانی مالی فرد، اقساطی جهت پرداخت دین تعیین می‌شود یا مهلت داده می‌شود و در صورت عدم پرداخت اقساط  توسط محکوم علیه، فرد با درخواست محکوم له حبس می‌ شود و آزادی او منوط به پرداخت اقساط معوقه یا سپردن تامین مناسب یا وثیقه معادل طلب می ‌باشد.

4.8 / 5. 18

اعسار از پرداخت محکوم به | تقسیط و قسط بندی مبلغ محکومیت

ارسال شده در تاریخ : بهمن ۲۰, ۱۴۰۰ توسط : administrator

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آخرین پست ها

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره