تامین دلیل ملک

تامین دلیل ملک /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی شهریور 13ام, 1401

تامین دلیل ملک و ارزیابی آن

 

در برخی مواقع امکان دارد آثار و دلایلی در عالم واقع وجود داشته باشد که این آثار به وسیله اشخاص یا خود به خود و به مرور زمان از بین برود ، در این مواقع لازم است صورت برداری از آثار و دلایل انجام پذیرد.

 

به طور کلی زمانی که دلیل اثباتی ما در دعوا در معرض از بین رفتن باشد به منظور حفظ دلیل میتوان دادخواست تامین دلیل طرح نمود تا شرایط موجود به عنوان دلیل ثبت و ضبط شود.

 

در ادامه بیشتر به تعریف قانونی تامین دلیل و تامین دلیل برای ارزیابی ملک و مرجع صالح برای رسیدگی به این دادخواست پرداخته می شود.

 

تامین دلیل چیست؟

 

قانون آیین دادرسی مدنی در تعریف تامین دلیل اینگونه مقرر کرده است که: تامین دلیل زمانی درخواست می شود که اشخاص ذینفع احتمال دهند كه در آینده استفاده از دلایل و مدارك دعوای آنان از قبیل تحقیق محلی و كسب اطلاع از‌ مطلعین و استعلام نظر كارشناسان یا دفاتر تجاری یا استفاده از قرائن و امارات موجود در محل و یا دلایلی كه نزد طرف دعوا یا دیگری است، متعذر (غیرممکن) یا‌ متعسر (دشوار) خواهد شد

 

بنابراین با توجه به آنچه گفته شد هنگامی که در آینده امکان دسترسی و استناد به دلیل غیر ممکن و یا با سختی بسیار همراه باشد می توان حتی قبل از اقامه دعوی و همچنین در زمان رسیدگی از دلیل موجود صورت برداری نمود و سپس از آن برای اثبات حق خود در دادگاه استفاده نمود.

 

| به طور مثال شخصی با خودروی شما تصادف می کند و خسارت به خودروی شما وارد می شود اما شما نیاز روزمره به استفاده از ماشین خود دارید بنابراین نمی توانید صبر کنید تا دادگاه به موضوع رسیدگی کند و حکم به محکومیت طرف مقابل مبنی بر پرداخت خسارت دهد.

 

در این شرایط می توانید درخواست کنید که از میزان خسارت وارده تامین دلیل صورت گیرد سپس خودتان ماشین را تعمیر کنید و از آن استفاده کنید، اما چنانچه مقصر تصادف از پرداخت خسارت امتناع کرد، با دلیل ثبت شده (تامین دلیل) در محاکم قضایی می توانید به طور قانونی خسارت وارد شده به خودروی خود را مطالبه کنید.

 

دادخواست تامین دلیل ارزیابی و قیمت گذاری ملک

 

تامین دلیل ارزیابی ملک نیز یکی از انواع تامین دلیل می باشد که به منظور حفظ و نگهداری دلیل مطرح می‌ شود که به موجب این درخواست دلایل موجود ملاحظه می‌شود و مورد صورت برداری قرار می گیرد.

 

ضمن دادخواست تامین دلیل ارزیابی ملک میبایست علت و موضوع جهت تامین دلیل مشخص شود. به این معنا که علتی که بابت آن درخواست تامین دلیل داده اید و همینطور ملکی که باید مورد تامین دلیل قرار گیرد، مشخص و معین باشد.

سفته در وجه حامل

ارزیابی ملک توسط کارشناس دادگستری, وکیل ملکی, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل, مشاوره آنلاین با وکیل, وکیل پایه یک دادگستری, آدرس دفتر وکالت

به طور مثال ملکی که به دلیل گودبرداری غیر اصولی در مجاورت آن خسارت دیده و ممکن است در آینده ملک به دلیل خسارت وارد شده تخریب شود و فرو بریزد و یا مالک جهت استفاده از ملک و سکونت در آن، نیاز به تعمیر فوری ملک داشته باشد می‌تواند درخواست تامین دلیل ارزیابی ملک و قیمت‌گذاری خسارت وارده را به دادگاه مربوطه ارائه کند.

 

همچنین در صورتی که در ملک مشاعی یکی از شرکا اقدام به تصرف کل ملک نموده باشد تامین دلیل ملک مشاع درخواست شده تا کارشناس مربوطه وضعیت تصرف ملک را بررسی و اصطلاحا تامین نماید.

 

دادخواست تامین دلیل ارزیابی ملک به جهت قیمت گذاری سایر حقوق مالی مانند حق سرقفلی یا حق مالکیت نیز می تواند مطرح شود.

 

مرجع صلاحیت دار جهت رسیدگی به دادخواست تامین دلیل ملک

 

بر اساس قانون متاخر شورای حل اختلاف محل وقوع دلیل (در تامین دلیل ارزیابی ملک: محل وقوع ملک) در رسیدگی به این درخواست صلاحیت دارد.

 

مدت اعتبار تامین دلیل ملک

 

معمولا اشخاص این پرسش را مطرح می نمایند که مدت اعتبار تامین دلیل ملک به چه میزان می باشد، در پاسخ باید گفت تامین دلیل بررسی و ارزیابی آخرین وضعیت موجود در ملک توسط کارشناس می باشد.

 

به عبارت دیگر مانند هر دلیل و مدرک دیگری، تامین دلیل مشخص کننده این موضوع بوده که در روز کارشناسی و تامین دلیل وضعیت ملک با اوصاف و مشخصات دارای چه وضعیتی بوده است. بنابراین اعتبار تامین دلیل معطوف به مدت زمان مشخصی نمی باشد.

 

دادخواست تامین دلیل ارزیابی ملک چه زمانی باید مطرح شود؟

 

هر زمانی که دلیل اثباتی در معرض از بین رفتن باشد و نیاز به حفظ دلیل باشد می توان تقاضای تامین دلیل را به دادگاه مربوطه (شورای حل اختلاف) ارائه نمود که عموما قبل از طرح دعوای اصلی این درخواست مطرح می ‌شود اما چنانچه در حین رسیدگی و دادرسی به دعوای اصلی نیاز به تامین دلیل بود می توانید نسبت به آن اقدام نمایید.

 


پرسش و پاسخ

 

تامین دلیل و ارزیابی کارشناسی ملک می بایست در کدام مرجع مطرح شود؟

 

تامین دلیل ملک در شورای حل اختلاف محل وقوع ملک صورت می پذیرد.

 

آیا تامین دلیل ملک و ارزیابی آن در حین رسیدگی هم می تواند درخواست شود؟

 

همانطور که توضیح داده ایم در این خصوص مانعی وجود ندارد.

4.8 / 5. 18

تامین دلیل ملک

ارسال شده در تاریخ : تیر ۲۳, ۱۴۰۱ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
تنظیم قرارداد
جستجو
تماس با ما