تعلیق اجرای مجازات | تعلیق کردن مجازات حبس

تعلیق اجرای مجازات | تعلیق کردن مجازات حبس /

صفحه اصلی

تعلیق اجرای مجازات | تعلیق کردن مجازات حبس

ارسال شده در تاریخ : مرداد 14, 1400 توسط : administrator

آخرین تاریخ بروزرسانی مهر 19ام, 1400

تعلیق اجرای مجازات

تعلیق اجرای مجازات | تعلیق کردن مجازات حبس

 

بر اساس قانون مجازات اسلامی هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است جرم محسوب می‌شود.

 

یکی از انواع مجازاتی که قانونگذار متناسب با جرم ارتکابی برای فرد مجرم در نظر گرفته حبس می باشد. در نتیجه پس از وقوع جرم اگر تشخیص قاضی صادرکننده حکم، محاکمه مجرم و صدور حکم مجازات مبنی بر حبس مجرم باشد در اینصورت می بایست رای دادگاه اجرا شود.

 

اما باید به این نکته اشاره کرد که روند اجرای مجازات همیشه به یک صورت پیش نمی‌ رود بلکه با توجه به شرایط جرم ارتکابی ممکن است مجازات تعیین شده  شامل تخفیف، تعلیق و یا سقوط شود. که در میان موارد ذکر شده تعلیق و سقوط مجازات باعث عدم اجرای مجازات تعیین شده می‌شود.

 

در توضیح باید گفت که یکی از راه‌ حل‌ های قانون برای کاهش جمعیت زندانیان تعلیق مجازات می باشد که البته در اینصورت فرصتی برای مجرمان به منظور اصلاح و بازگشت به جامعه می باشد.

 

تعلیق حبس, حبس تعلیقی, تعلیق در حکم, شرایط تعلیق مجازات, تعلیق در کرونا, وکیل پایه یک دادگستری, مشاوره حقوقی, وکیل تهران, مشاوره حقوقی کیفری

 

 

در واقع قانونگذار در جرایمی که به امنیت و نظم عمومی جامعه لطمه جدی وارد نشده یا شاکی خصوصی پرونده متحمل خسارت سنگینی نشده است، در صورت به وجود آمدن شرایطی که در ادامه به آن می پردازیم، قانون به مقام قضایی این اجازه را می دهد که اجرای مجازات را طی یک مدت زمان محدودی ( یک تا پنج سال ) معلق کند به عبارت ساده در طی مدتی که به آن اشاره شد مجازات موقتا اجرا نمی‌ شود.

 

تعلیق مجازات حبس به این صورت است که طی مدت زمان تعیین شده توسط قاضی، مجرم با تدابیر احتیاطی یا غیر آن می‌ تواند آزاد باشد.

 

 

شرایط تعلیق مجازات حبس

 

همانطور که گفته شد امتیاز تعلیق مجازات حبس شامل همه مجرمان نمی‌شود. بلکه در برخی جرایم به جهت آثار سوء و زیانباری که بر امنیت اجتماعی دارند حتی اگر سایر شرایط تعلیق مجازات برای مجرم فراهم باشد به هیچ وجه مقام قضایی مجاز به اعمال تعلیق مجازات نبوده و اجرای مجازات برای مجرم ضروری است.

 

از جمله شرایط تعلیق مجازات حبس موارد ذیل می باشند:

 

تعلیق حبس, معلق کردن مجازاتمجرم دارای سابقه محکومیت کیفری موثر نباشد. به این معنا که پیش از این جرمی مرتکب نشده باشد که مجازات آن حبس بیش از ۲ سال و یا مجازات های حدی همچون شلاق، قصاص نفس یا قصاص عضو بوده باشد.

 

تعلیق حبس, معلق کردن مجازاتجرم ارتکابی، درجه سه تا هشت باشد.

 

تعلیق حبس, معلق کردن مجازاتمجرم ضرر و زیان ناشی از جرم را جبران کرده یا ترتیباتی برای پرداخت آن داده باشد.

 

تعلیق حبس, معلق کردن مجازاتیکی دیگر از شرایط تعلیق در اجرای مجازات این است که قاضی پرونده آثار پشیمانی را در مجرم مشاهده کند و اصلاح وی را در آینده پیش بینی نماید.

 

تعلیق حبس, معلق کردن مجازاتجهات تخفیف برای مجرم وجود داشته باشد.

به طور مثال در شناسایی سایر شرکای جرم همکاری موثر داشته باشد یا پیش از تعقیب خودش به ارتکاب جرم اعتراف کرده باشد، یا مجرم دچار بیماری یا کهولت سن باشد یا زیان وارد شده ناچیز باشد و …

 

درجه بندی مجازات, درجه جرایم, درجه حکم قابل تعلیق

 

 

درجه بندی مجازات‌ ها

 

برای اینکه بدانیم چه جرایم تعزیری، قابلیت تعلیق مجازات را دارند ابتدا باید درجات جرایم را از یکدیگر تشخیص دهیم.

 

در قانون مجازات اسلامی قانونگذار به منظور ایجاد سهولت در روند رسیدگی و محاکمه، جرایم را با توجه به شدت و اهمیت جرم ارتکابی و بر اساس حبس و جریمه نقدی آن به ۸ درجه طبقه بندی نموده است.

 

به این صورت که مجازات های درجه یک سنگین‌ ترین و مجازات‌هایی که به درجه هشت نزدیک باشند شامل کیفرهایی با شدت کمتر هستند.

 

به این معنا که مجازات درجه یک سنگین‌ ترین حکمی می باشد که برای یک مجرم صادر می شود. زمانی که میزان حبس در نظر گرفته شده توسط قاضی بیش از ۲۵ سال و جزای نقدی جرم نیز بیش از ۱۰۰ میلیون تومان باشد مجازات درجه یک محسوب می‌شود.

 

به همین صورت درجات بعدی از شدت و میزان کمتری از مجازات برخوردار هستند به طور مثال مجازات تعزیری درجه ۳ شامل حبس بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال و جزای نقدی بیش از ۳۶ میلیون تومان تا ۵۵ میلیون تومان می باشد.

بدین ترتیب تا درجه ۸ از میزان حبس و جزای نقدی کاسته می‌ شود.

 

با توجه به آنچه در شرایط تعلیق مجازات ذکر شد چنانچه مجرمی به یکی از مجازات‌ های درجه سه تا هشت محکوم شود در صورتی که در کنار سایر شرایطی که بدان اشاره نموده ایم با تشخیص قاضی شامل تعلیق مجازات می شود

 

وکیل پایه یک دادگستری, وکیل تهران, بنیان وکلا, بنیان دادحامی, گروه وکلای تهران, بهترین وکیل پایه یک دادگستری تهران, مشاوره حقوقی, شماره وکیل, تلفن وکیل, شماره مشاوره حقوقی, وکیل خوب در تهران

 

 

برای مثال در این مقوله قصد داریم مجازات جرم کلاهبرداری را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم که آیا جرم کلاهبرداری از جرایم قابل تعلیق می باشد یا خیر؟

 

 

 

تعلیق در مجازات جرم کلاهبرداری

 

تعلیق مجازات در بسیاری از جرایم, قانونی نبود و حتی با وجود شرایط تعلیق مجازات اجرای حکم ضروری است و مجرم می‌ بایست مجازات شود.

 

جرم کلاهبرداری از جرایم علیه اموال می باشد که قانونگذار مجازات آن را بدینگونه تعیین نموده است:

 

مجازات جرم کلاهبرداری در رابطه با میزان حبس  ۱ تا ۱۰ سال می باشد (کلاهبرداری ساده ۱ تا ۷ سال و مشدد ۲ تا ۱۰ سال می‌ باشد) هر چند با توجه به میزان حبس، قابل تعلیق می‌ باشد، اما مطابق قانون سابق کلاهبرداری یکی از جرایم غیر قابل تعلیق محسوب میشد در حالیکه مطابق قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب سال ۱۳۹۹، قانون سابق تغییر یافته و مجازات جرم کلاهبرداری و کلیه جرایم در حکم کلاهبرداری قابل تعلیق می‌ باشد.

 

 

 

جرایم غیر قابل تعلیق

تعلیق حبس, معلق کردن مجازاتجرائم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، خرابکاری در تأسیسات آب، برق، گاز، نفت و مخابرات

تعلیق حبس, معلق کردن مجازاتجرائم سازمان یافته، سرقت مسلحانه یا مقرون به آزار، آدم ربایی و اسیدپاشی

تعلیق حبس, معلق کردن مجازاتقدرت نمایی و ایجاد مزاحمت با چاقو یا هر نوع اسلحه دیگر، جرائم علیه عفت عمومی، تشکیل یا اداره مراکز فساد و فحشا

تعلیق حبس, معلق کردن مجازاتقاچاق عمده مواد مخدر یا روانگردان، مشروبات الکلی و سلاح و مهمات و قاچاق انسان

تعلیق حبس, معلق کردن مجازاتتعزیر بدل از قصاص نفس، معاونت در قتل عمدی و محاربه و افساد فی الارض

تعلیق حبس, معلق کردن مجازاتجرائم اقتصادی، با موضوع جرم بیش از یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال

 

برای مشاوره حقوقی با وکلای متخصص در دعاوی کیفری کلیک کنید

(( مشاوره حقوقی ))

4.8 / 5. 23

ارسال دیدگاه

منوی سایت

مشاوره با وکیل