تفاوت ثبت کردن چک جدید | آثار ثبت چک صیادی

تفاوت ثبت کردن چک جدید | آثار ثبت چک صیادی /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی خرداد 20ام, 1401

تفاوت ثبت کردن چک جدید | آثار ثبت چک صیادی

 

 

چک از وسیله های پرداخت می باشد و با وجود آن روند معاملات سریع و آسان می شود که به موجب قانون اینگونه تعریف شده است: چک نوشته ای است که صادر کننده وجوهی را که نزد محال علیه (بانک) دارد کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می نماید.

 

قوانین مربوط به چک نیز پویا و روزامد است و همواره با توجه به شرایط قوانین چک به روز می‌شوند. قانون جدید صدور چک مصوب 1397 که قسمتی از آن در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ اجرایی شد از جمله این موارد است.

 

| چک های صیاد می بایست در سامانه صیاد نیز ثبت الکترونیکی شوند

 

با این توضیح که چک هایی که از فروردین ۱۴۰۰ به بعد صادر می شوند حتماً می بایست در سامانه صیاد نیز ثبت الکترونیکی شوند. به لحاظ ظاهری چکهای جدید به رنگ بنفش بوده و از این طریق از چک های قدیمی متمایز می‌ شوند، همچنین روی آنها عبارت کارسازی این چک منوط به ثبت صدور و تایید آن در سامانه صیاد است درج شده است.

 

همچنین در چک های صیادی صادر کننده چک حتماً می بایست تمام مندرجات چک را از قبیل تاریخ سررسید، مبلغ، نام ذینفع و علت صدور را به طور کامل هم روی فیزیک چک و هم در سامانه صیاد ثبت کند.

 

البته مراحل ثبت چک تنها با ثبت آن در سامانه صیاد از سوی صادرکننده چک تمام نمی شود بلکه ذینفع چک نیز باید در سامانه صیاد با استعلام های لازم و تطبیق دادن اطلاعات درج شده روی چک با اطلاعات ثبت شده در سامانه، از ثبت چک به نفع خود اطمینان حاصل کند و موارد ثبت شده را تایید یا رد کند. همچنین ظهرنویسی یا پشت نویسی نیز می بایست در سامانه صیاد صورت گیرد.

 

آثار ثبت چک صیادی

 

با ثبت الکترونیکی چک در سامانه صیاد به این صورت که باید همه مندرجات چک از جمله تاریخ سررسید، مبلغ و نام ذینفع در آن ثبت شود و صادرکننده و ذینفع احراز هویت می شوند، آثار بسیاری برای دارنده چک به همراه دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

 

| امکان صدور چک در وجه حامل یا چک سفید امضا و بدون مبلغ یا چک بدون تاریخ وجود ندارد و حتی در چک هایی که بابت ضمانت صادر می‌شوند نیز باید تمام این اطلاعات درج شده باشد و همچنین در سامانه صیاد ثبت شده باشد. به این ترتیب امکان سوء استفاده از چک سفید امضا و موارد مانند آن وجود ندارد.

 

| امکان جعل چک و پولشویی از طریق چک کاهش می یابد چرا که ظاهر همه چک ها در سامانه یکپارچه صیاد به یک شکل می باشد و همچنین علت صدور چک نیز باید ذکر شود.

 

| اعتبار چک به عنوان یک سند لازم‌الاجرا افزایش می یابد چرا که با ثبت الکترونیکی چک، اعتبار قانونی آن تنها به کاغذ و فیزیک چک نیست بلکه امکان پیگیری آن از طریق سامانه صیاد وجود دارد. حتی اگر اصل چک به وسیله آتش سوزی، سرقت، سیل و… از بین رفته باشد.

 

| صدور دسته چک برای افرادی که چک برگشتی دارند و از آن رفع سوء اثر نشده است امکان‌پذیر نیست و در نتیجه آمار پرونده های کیفری و حقوقی مربوط به چک همینطور چکهای برگشتی کاهش پیدا می‌کند.

سفته حسن انجام کار و نحوه پر كردن آن

ضمانت اجرای عدم ثبت چک در سامانه صیاد, چک ثبت نشده را میتوان شکایت کرد, چک ثبت نشده را میتوان شکایت کرد, آثار ثبت چک صیادی, وکیل پایه یک دادگستری, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل چک, وکیل, وکیل انلاین

| چنانچه صادرکننده چک کسری حساب داشته باشد و چک به اصطلاح نقد نشود، این موضوع به صورت برخط به  تمام بانک ها و موسسات اعتباری اطلاع داده می‌ شود تا ظرف ۲۴ ساعت اگر از برگشتی رفع سوء اثر نشد نسبت به صادرکننده چک و صاحب امضا محدودیت های زیر اعمال شود:

وکیل

افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید یا تمدید اعتبار و … امکان‌ پذیر نیست

 

مسدود شدن وجوه تمام حساب ها و کارت های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرکننده که تحت هر عنوان نزد بانک ها یا مؤسسات اعتباری موجود است به میزان کسری مبلغ چک

 

عدم پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانت نامه های ارزی یا ریالی

 

عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی

 

آیا ثبت چک در سامانه صیاد اجباری است

 

| ایا چک جدید بدون ثبت اعتبار دارد ؟

 

خوب است بدانید به چک‌هایی که قبل از فروردین ۱۴۰۰ صادر شده‌ باشند همچون گذشته دارای اعتبار می باشند اما از این تاریخ به بعد هر چکی که صادر ‌شود حتماً می بایست در سامانه صیاد ثبت و تایید شود

آیا چک برگشتی زندان دارد

در غیر این صورت از اعتبار اسناد تجاری ( از جمله عدم سپردن مبلغی تحت عنوان تامین خسارات احتمالی برای تامین خواسته، مسئولیت داشتن ظهرنویسان چک، اماره مدیونیت و…) برخوردار نبوده و نمی ‌توان مبلغ آن را طبق روال گذشته از طریق اجرای وصول کرد. عبارتی که روی چکهای صیادی درج می شود نیز همین مضمون را می ‌رساند: کارسازی این چک منوط به ثبت صدور و تایید آن در سامانه صیاد است.

 

بنابراین تبادل چک های صیادی متفاوت از چک های قبلی است و چنانچه در حال حاضر چکی صادر شود که در سامانه صیاد ثبت و تایید نشده باشد قابلیت نقد شدن ندارد و صرفاً یک سند مدنی است که نشان می ‌دهد شخصی به شما بدهکار است. چرا که بانک ها اجازه وصول چک های جدیدالصدوری که در سامانه صیاد ثبت نشده اند را ندارند.

 

| البته لازم به ذکر است که هم اکنون رویه ثابتی در خصوص اینکه آیا در صورت عدم ثبت چک در سامانه صیاد، این سند به طور کلی از اعتبار سند تجاری برخوردار نبوده یا صرفا مانع صدور اجراییه و سایر امتیازات چک های صیاد می شود در دادگاه ها وجود ندارد.

 

در نتیجه به محض دریافت چک‌های جدید بنفش رنگ از طریق استعلام های سامانه صیاد از سابقه اعتباری و چک های برگشتی صادرکننده مطلع شوید، مندرجات چک را تطبیق دهید و اطلاعات ثبت شده را تایید یا رد کنید.

 

اگر چکی به شما منتقل شده نیز دقت کنیم که ظهرنویسی و انتقال آن باید به صورت الکترونیکی ثبت شده باشد، بنابراین حتی چکی که صدور آن ثبت الکترونیکی و توسط ذینفع اول تایید شده باشد اما ظهرنویسی و انتقال آن در سامانه صیاد ثبت نشده باشد و صرفاً به صورت فیزیکی پشت ‌نویسی صورت گرفته ، این ظهرنویسی از اعتبار برخوردار نمی باشد.

4.9 / 5. 22

تفاوت ثبت کردن چک جدید | آثار ثبت چک صیادی

ارسال شده در تاریخ : فروردین ۳, ۱۴۰۱ توسط : administrator

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آخرین پست ها

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره