تمکین در دوران عقد

تمکین در دوران عقد /

صفحه اصلی

تمکین در دوران عقد

 

همانطور که می‌دانید به محض انعقاد عقد نکاح برای زوجین حقوق و تکالیفی به وجود می آید و زوجین به موجب قانون ملزم به رعایت حقوق طرف مقابل خود هستند.

 

به طور مثال مهریه و نفقه از حقوق مالی زوجه به شمار می روند در مقابل تمکین از سوی زوجه و طلاق، از جمله حقوق مرد (زوج) می باشند و عدم انجام این تکالیف زناشویی ضمانت اجرای قانونی دارد که در ادامه به موضوع تمکین از سوی زوجه و عدم تمکین در دوران عقد و حق حبس زوجه پرداخته می شود.

 

تمکین چیست؟

 

در قانون مدنی تمکین به معنای وظایف مشترک زوجین آمده است به عبارت دیگر زن و شوهر مطابق قانون ملزم به انجام وظایف و تکالیف قانونی و شرعی در قبال یکدیگر هستند.

 

عبارت تمکین در قانون اینگونه تعریف شده است:  همین که نکاح به طور صحت واقع شد روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می‌شود.

 

این وظایف  انواعی دارد و در یک تقسیم بندی کلی به تمکین خاص و عام تقسیم می شود.

 

| تمکین عام

به طور کلی عبارت است از اطاعت زوجه از زوج در امور زندگی مشترک. به طور مثال زندگی و سکونت در منزل مشترکی که مرد فراهم نموده است، حسن معاشرت با همسر، آراستگی و نظافت و..

 

| تمکین خاص

اختصاص به روابط زناشویی میان زوجین دارد که زن و شوهر و عموماً زن موظف به برطرف نمودن نیازهای جنسی همسر خود است.

 

البته تمکین خاص مطلق نیست به این معنا که زن مجبور به نزدیکی و انجام وظایف زناشویی در هر شرایطی نیست. برای مثال چنانچه مرد درخواست روابط نامتعارف داشته باشد و یا بیماری مقاربتی داشته باشد، زن حق عدم تمکین خاص از زوج دارد به عبارت دیگر در این شرایط زن می تواند از ایجاد ارتباط جنسی خودداری کند.

حکم عدم تمکین زن در دوران عقد, وکیل, مشاوره حقوقی تمکین, وکیل خانواده, وکیل طلاق, وکیل آنلاین

حق حبس نیز از حقوق زن می باشد که با استفاده از آن زوجه می تواند از تمکین امتناع کند.

 

عدم تمکین در دوران عقد

 

چنانچه زن از انجام وظایف زناشویی امتناع کند و به اصطلاح تمکین نکند، ناشزه محسوب می ‌شود. در نتیجه مرد میتواند به زن ناشزه نفقه نپردازد. به عبارت دیگر زنی که تمکین نکند مستحق دریافت نفقه نیست. حتی گاهی دادگاه به مرد مجوز ازدواج مجدد هم می دهد.

ولی قهری | ولایت پدر و جدّ پدری (پدربزرگ)

 

سوالی که مطرح می ‌شود این است که آیا زن در دوران عقد و قبل از شروع زندگی مشترک نیز می بایست تمکین کند؟

 

مطابق قانون به محض عقد نکاح و ازدواج دائم زوجین می بایست به وظایف خود در قبال یکدیگر عمل کنند به طور مثال شوهر نفقه پرداخت کند و زن نیز به وظایف زناشویی خود عمل کند.

 

دوران عقد از این قاعده مستثنی نبوده به عبارت دیگر با توجه به اینکه زن در عقد نکاح دائم مرد درآمده است موظف به تمکین از زوج می باشد.

 

حق حبس نیز از جمله حقوق زن در نکاح دائم است که به موجب آن زوجه میتواند از تمکین خودداری کند. بنابراین زن میتواند در دوران عقد از حق حبس خود استفاده کند و تا زمانی که مهریه خود را کامل دریافت نکرده است از تمکین امتناع کند. این عدم تمکین کاملاً قانونی می باشد و مرد تا زمانی که در خصوص مهریه تعیین تکلیف نشده باشد نمی تواند بدین موضوع اعتراض نماید.

 

حق حبس چیست؟

 

حق حبس در یک تعریف کلی به این معناست که زوجه به ازدواج دائم تا زمانی که با همسر خود نزدیکی نکرده است میتواند تمکین نکند به عبارت دیگر حق حبس حقی به منظور دریافت مهریه است. یعنی تا مهریه پرداخت نشود زن تمکین نکند.

 

البته زوجه برای اعمال این حق باید توجه داشته باشد که:

 

| مهریه او عندالمطالبه باشد.

| زن نسبت به تمکین اقدامی ننموده باشد.


پرسش و پاسخ

 

تمکین چه زمان باید صورت پذیرد؟

 

به محض اینکه عقد نکاح بین زن و مرد برقرار شد زن وشوهر موظفند که در روابط خود یکسری تکالیف قانونی و شرعی را رعایت کنند یکی از این وظایف تمکین می باشد.

 

تمکین بر چند نوع می باشد؟

 

در یک از نوع از تقسیم بندی ، تمکین به عام و خاص تقسیم می شود

4.9 / 5. 25

تمکین در دوران عقد

ارسال شده در تاریخ : شهریور ۱۳, ۱۴۰۱ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
تنظیم قرارداد
جستجو
تماس با ما