جرم سرقت گوشی | مجازات دزدی موبایل همراه

جرم سرقت گوشی | مجازات دزدی موبایل همراه /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی شهریور 12ام, 1401

جرم سرقت گوشی | مجازات دزدی موبایل همراه

 

سرقت از جمله جرایمی است که در جامعه بسیار شایع می باشد و با توجه به شرایط اقتصادی حاضر آمار آن به مراتب نسبت به گذشته فراتر رفته است. یکی از موارد نوع سرقت، دزدی تلفن همراه می باشد.

 

به طور کلی جرم سرقت با توجه به اینکه حدی باشد یا تعزیری مجازات متفاوتی برای سارق به همراه دارد که شامل حبس و شلاق می شود در ادامه بیشتر به جرم سرقت موبایل و مجازات این جرم و چگونگی اثبات آن پرداخته خواهد شد.

 

جرم سرقت

 

جرم سرقت در قانون مجازات اسلامی این گونه تعریف شده است که: سرقت عبارت از ربودن مال متعلق به غیر است.

 

معنای سرقت روشن و واضح است اما باید دقت نمود که سرقت در قانون به دو نوع سرقت حدی و تعزیری تقسیم می شود.

 

سرقت حدی جرمی است که با جمع یک سری شرایط معین مجازات آن را شرع اسلام تعیین کرده است. که برخی از این شرایط عبارتند از:

 

| مال مسروق در حرز باشد:

به مکان مناسبی که عرفا از مال نگهداری میشود، حرز گفته می شود. به طور مثال طلا را در صندوق نگهداری می کنند.

 

| سارق هتک حرز کند و مال را از حرز خارج کند:

یعنی پوشش و محافظ مال را از بین ببرد. برای مثال صندوق را به هر طریقی باز نمده و مال را سرقت نماید.

 

| سرقت مخفیانه باشد.

 

| سرقت در زمان قحطی صورت نگیرد.

 

| صاحب مال از سارق نزد مراجع قضایی شکایت کند و قبل از اثبات سرقت، سارق را نبخشد.

 

و دیگر شرایطی که در قانون مجازات اسلامی تصریح شده است که با جمع تمام آن شرایط سرقت حدی محسوب می شود. بنابر شرایط سرقت حدی اغلب با این نوع سرقت روبرو نمی شویم زیرا کمتر سرقتی وجود دارد که تمام آن ۱۴ شرط در آن یک جا صورت گرفته باشد.

جرم گوشی قاپی, وکیل کیفری, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل, شماره وکیل, وکیل پایه یک دادگستری

باید در نظر داشت که مجازات سرقت حدی متفاوت از سرقت تعزیری می باشد ، برای مثال می توان به قطع 4 انگشت دست در سرقت حدی اشاره نمود.

 

بنابراین امروزه بیشتر با سرقت تعزیری سروکار داریم که مجازات آن حبس و شلاق می باشد و هرگونه سرقتی را شامل می‌ شود که مجازات آن را قانونگذار تعیین نموده است.

 

به طور کلی اگر سرقتی حداقل یکی از شرایط چهارده گانه سرقت حدی را نداشته باشد، سرقت تعزیری محسوب می ‌شود.

 

جرم سرقت گوشی

 

سرقت تلفن همراه که معمولاً در مکان های عمومی همچون خیابان، پارک، مترو و.. صورت می گیرد، از انواع سرقت تعزیری می باشد. زیرا به طور مثال یکی از شرایط سرقت حدی که مخفیانه بودن است را ندارد. البته ممکن است سرقت موبایل هم سرقت حدی باشد اما دور از ذهن است که در سرقت تلفن همراه تمام آن ١۴ شرط اتفاق افتاد.

 

به طور کلی در سرقت موبایل تمام ارکان جرم سرقت وجود دارد. به این معنا که آنچه در سرقت بودن یک جرم اهمیت دارد ربودن مال متعلق به دیگری است.

 

به عبارت دیگر چنانچه شیئ  که ارزش مالی دارد و متعلق به شخص دیگری ربوده شود، به این عمل سرقت گفته می شود. که در سرقت تلفن همراه هم همین اتفاق رخ می دهد.

 

در نتیجه سرقت تلفن همراه در قانون جرم انگاری شده است و با توجه به شرایط مختلف جرم ارتکابی برای آن مجازات متفاوتی در نظر گرفته شده است که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

 

مجازات جرم دزدی موبایل

 

قانونگذار به طور مفصل در قانون مجازات اسلامی به جرم سرقت و تمامی حالت های ممکن در ارتکاب این جرم پرداخته است.

تکلیف خریدار مال غیر چیست

 

چنانچه ۱۴ شرط ذکر شده در قانون در سرقت ارتکابی وجود داشته باشد، سرقت حدی است و مجازات آن به ترتیب زیر می ‌باشد:

 

1 برای بار اول قطع چهار انگشت دست راست

 

2 در مرتبه دوم سارق به قطع پای چپ محکوم می ‌شود.

 

3 مجازات سرقت حدی برای بار سوم حبس ابد

 

4 در مرتبه چهارم اعدام است.

جرم قاپیدن تلفن همراه, قانون کاهش مجازات سرقت موبایل, وکیل کیفری, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل, شماره وکیل, وکیل پایه یک دادگستری

اما چنانچه سرقت ارتکابی فاقد آن ۱۴ شرط باشد، سرقت تعزیری است.

 

مجازات سرقت تعزیری موبایل با توجه به شرایط مختلف به طور کلی از ۵ تا ۲۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق می باشد

 

البته باید در نظر داشت که بر اساس قانون جدید برخی از مجازات جرم سرقت که شامل سرقت موبایل نیز می باشد تغییر پیدا نموده است که به آن می پردازیم

 

هر کس مرتکب ربودن مال دیگری از طریق کیف زنی، جیب بری و امثال آن شود، به حبس از ١ تا ۵ سال و تا ٧۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد. (مجازات تغییر پیدا نموده است)

 

| هر گاه سرقت در شب واقع شده باشد و سارقین دو نفر یا بیشتر باشند و لااقل یک نفر از آنان حامل سلاح ظاهر یا مخفی باشد در‌ صورتی که بر حامل اسلحه عنوان محارب صدق نکند جزای مرتکب یا مرتکبان حبس از ۵ تا ١۵ سال و شلاق تا ٧۴ ضربه می‌ باشد.

 

| اگر سرقت مقرون به آزار باشد و یا سارق مسلح باشد، به حبس از ٣ ماه تا ١٠ سال و شلاق تا ٧۴ ضربه محکوم می شود و اگر ضرب و جرح نیز واقع شده باشد، علاوه بر مجازات ضرب و جرح، به حداکثر مجازات مذکور در این ماده محکوم می شود.

 

| اگر سرقت موبایل همراه با آزار و اذیت باشد و یا سارق مسلح باشد مجازات آن حبس از ٣ ماه تا ١٠ سال و شلاق تا ٧۴ ضربه است و اگر ضرب و جرح هم صورت گرفته باشد دیه هم باید توسط سارق پرداخته شود علاوه بر این مجازات حبس و شلاق برای سارقین که مرتکب ضرب و جرح شده حداکثری می‌باشد یعنی حبس ١٠ سال و شلاق ٧۴ ضربه.

 

| در صورتی که شرایط فوق در موضوع حاکم نباشد سرقت موبایل از نوع سرقت ساده بوده و در قانون برای مرتکب آن مجازات حبس از سه ماه و یک روز تا دو سال و تا (۷۴) ‌ضربه شلاق در نظر گرفته شده است (مجازات تغییر پیدا نموده است)

 

مجازات سرقت موبایل در قانون جدید

 

باید در نظر داشت مجازات جرم سرقت در قانون جدید کاهش مجازات حبس تعزیری در برخی از موارد قابل گذشت شده و مجازات آن بر اساس قانون جدید به نصف کاهش پیدا نموده است.

 

برای اشاره در خصوص سرقت ساده موبایل در صورتی که ارزش گوشی تلفن کمتر از 20 میلیون تومان باشد و همچنین سارق موبایل فاقد سابقه موثر کیفری باشد جرمی قابل گذشت بوده و در این نوع سرقت مجازات یک ماه و نیم تا یکسال حبس و تا 74 ضربه شلاق برای سارق در پی خواهد داشت.

 


پرسش و پاسخ

 

مجازات سرقت گوشی و تلفن همراه به چه میزان می باشد؟

 

بنابر نوع و نحوه ارتکاب سرقت تلفن همراه مجازات آن متفاوت بوده و ممکن است علاوه بر مجازات زندان برای سارق شلاق تعزیری در نظر گرفته شود.

 

آیا مجازات دزدی موبایل در قانون جدید تغییر پیدا نموده است؟

 

در برخی موارد که به توضیح آن پرداختیم ممکن است مجازات سارق گوشی قابل گذشت بوده و مجازات حبس به نصف کاهش پیدا نموده باشد.

4.8 / 5. 24

جرم سرقت گوشی | مجازات دزدی موبایل همراه

ارسال شده در تاریخ : تیر ۳۰, ۱۴۰۱ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
تنظیم قرارداد
جستجو
تماس با ما