حکم جلب سیار و عادی  ( دستور جلب )

حکم جلب سیار و عادی  ( دستور جلب ) /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی خرداد 3ام, 1401

حکم جلب سیار و عادی  ( دستور جلب )

 

 

یکی از ضمانت اجراهای قوی قضایی برای مسائل حقوقی صدور حکم جلب ( دستور جلب ) می باشد. در واقع زمانی که شخصی محکوم به پرداخت مالی شود و از اجرای حکم خودداری ورزد، حکم جلب وی صادر می ‌شود.

باید توجه داشت حکم جلب ( دستور جلب ) در دو صورت کیفری و حقوقی صادر می شود. در این مقوله به دستور جلب حقوقی می پردازیم

 

قرار جلب حقوقی با درخواست ذینفع یا طلبکار صورت می‌ گیرد و قاضی در صورتی دستور جلب را صادر کرده که فرد به اجرای رای محکوم شده و از اجرای رای و پرداخت بدهی خودداری کند و مرجع قضایی برای اجبار وی به اجرای حکم دستور جلب وی را صادر می کند.

دستور جلب یا به معنی عرفی آن حکم جلب، بنا بر شرایط ممکن است عادی یا سیار باشد.

 

حکم جلب سیار

 

به طور کلی حکم یا قرار جلب به دو نوع عادی و سیار تقسیم می شود که هر کدام از آنها انواع کیفری و حقوقی دارند.

 

حکم جلب سیار حقوقی زمانی صادر می‌ شود که رای قطعی مبنی بر پرداخت مبلغی از سوی محکوم علیه ( بدهکار ) توسط دادگاه صادر شده و شخص پس از صدور اجراییه از پرداخت آن خودداری ‌کند.

 

منظور از جلب سیار این است که جلب شخص محکوم علیه، معطوف به آدرس مشخصی در محدوده قضایی نشده باشد.

 

این دستور در شرایطی صادر می شود که محکوم علیه نشانی مشخصی نداشته باشد و یا اینکه با وجود نشانی مشخص متواری باشد به همین جهت دستور جلب سیار ( حکم جلب سیار ) صادر می شود و شخص می تواند با مراجعه به نیروی انتظامی واقع در حوزه قضایی دادگاه دستور دهنده اقدام به جلب محکوم علیه نماید.

 

نمونه حکم جلب

نمونه جلب, تصویر جلب سیار, عکس جلب دادگاه

استعلام حکم جلب با کد ملی امکانپذیر است؟

 

یکی از سوالاتی که معمولا توسط افراد مطرح می شود این است که آیا می توان از طریق کد ملی از این که حکم جلب برای وی صادر شده است آگاه شد

 

در پاسخ باید گفت افراد می توانند با ثبت نام در سامانه ثنا در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدام به بررسی وضعیت پرونده نمایند

 

به این صورت که با ثبت نام در سامانه ثنا و سپس با مراجعه به قسمت اطلاع رسانی در پرونده در سایت adliran.ir :

استعلام حکم جلب با کد ملی

 

و سپس وارد نمودن کد ملی و رمز شخصی :

استعلام دستور جلب سیار

و با وارد نمودن رمز موقت :

استعلام جلب سیار با کد ملی

از روند پرونده و اینکه آیا در اجرای احکام مدنی پرونده اجرایی تشکیل شده است آگاه شد:

دستور تخلیه فوری | شرایط حکم تخلیه اجاره در زمان کرونا

چگونه با کد ملی از حکم جلب با خبر شویم

اما این نکته قابل ذکر است که این راه و طریق مطمئنی برای بررسی وضعیت صدور یا عدم صدور حکم جلب نمی باشد، زیرا ممکن است حکم جلب فردی صادر شده اما در آخرین وضعیت پرونده شخص قابل مشاهده نباشد.

 

تفاوت جلب سیار و جلب عادی

 

جلب عادی و سیار به لحاظ ماهیت تفاوتی ندارند و در صورتی که طلبکار آدرس محل زندگی یا محل کار بدهکار را بداند به دادگاه ارائه می کند و با مامور کلانتری به جلب بدهکار اقدام می کند که این نوع جلب، عادی می باشد.

 

اما چنانچه نشانی مشخصی از بدهکار وجود نداشته باشد مرجع قضایی اقدام به صدور دستور جلب سیار می ‌دهد. در واقع در جلب عادی مکان دستگیری محکوم علیه یا بدهکار مشخص می باشد و تنها در آن مکان می توان فرد را دستگیر نمود ولی در جلب سیار چنین محدودیتی وجود ندارد چرا که محل سکونت شخص محکوم مشخص نمی‌باشد.

 

محدوده اعمال دستور جلب

 

با توجه به اینکه حکم جلب سیار باشد یا عادی، محدوده اعمال آن متفاوت است.

به این معنا که صدور دستور جلب صرفاً باید در حوزه قضایی آن دادگاه باشد به طور مثال مرجع قضایی در حوزه قضایی شهر تهران صرفا می تواند در حوزه خود دستور جلب صادر کند. به طور مثال اگر حکم جلب عادی باشد صرفا کلانتری محل سکونت بدهکار می تواند اقدام به جلب فرد نماید

راههای فرار از حکم جلب, قرار جلب یعنی چه, ساعت حکم جلب, حکم جلب در ایام تعطیل, حکم جلب نیابتی, حکم جلب چیست, جلب اجرای احکام, وکیل پایه یک دادگستری, مشاوره حقوقی, مشاوره حقوقی تلفنی

اما حکم جلب سیار به تمام کلانتری های حوزه قضایی ابلاغ می شود و چنانچه محکوم علیه به شهر دیگری رفته باشد که خارج از حوزه قضایی صادر کننده دستور جلب باشد به حوزه قضایی محلی که بدهکار در آنجاست جهت جلب وی نیابت داده می شود.

 

ساعت حکم جلب چه زمانی می باشد؟

 

در پاسخ به این سوال که زمان حکم جلب در چه ساعاتی می باشد می توان گفت که در صورتی که زمان مشخصی در حکم جلب قید نشده باشد شخص را می توان از زمان طلوع تا غروب آفتاب جلب نمود.

 

مدت اعتبار حکم جلب

 

دستور جلب صادر شده از سوی دادگاه تا مدت زمان خاصی اعتبار دارد و قابل اعمال می باشد که معمولاً در متن دستور مدت زمان مذکور تعیین می‌شود و پس از انقضای آن و عدم دستگیری محکوم می توان با درخواست مجدد نسبت به تمدید مهلت اقدام نمود.

مشاوره با وکیل کیفری

برای ارتباط و مشاوره حقوقی با وکیل کیفری ( جعل ، کلاهبرداری و خیانت در امانت ...) با شماره   93111000-021  تماس گرفته یا بر روی  لینک  کلیک کنید

4.9 / 5. 29

حکم جلب سیار و عادی  ( دستور جلب )

ارسال شده در تاریخ : دی ۲۱, ۱۴۰۰ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
جستجو