دیه شکستن سر و صورت شکستگی جمجمه

دیه شکستن سر و صورت شکستگی جمجمه /

صفحه اصلی

دیه شکستن سر و صورت شکستگی جمجمه

ارسال شده در تاریخ : مهر 23, 1400 توسط : administrator

آخرین تاریخ بروزرسانی آذر 8ام, 1400

دیه شکستن سر و صورت و شکستگی جمجمه

دیه شکستن سر

دیه مالی است که به منظور جبران صدمات بدنی وارده به عضو یا نفس از جنایت عمدی یا غیر عمدی برای فرد آسیب دیده ( بزه‌ دیده ) پیش بینی شده است و در قانون مجازات اسلامی به صورت مجازات در نظر گرفته شده است.

 

دیه در مواردی پرداخت می‌شود که جنایت صورت گرفته شامل مجازات قصاص نباشد یا در مواردی که قصاص در نظر گرفته شده باشد به هر جهت میان متهم و شاکی بر پرداخت دیه توافق شود.

 

دیه مقدر که به آن اشاره شد در خصوص صدماتی است که در قانون تعریف شده و برای آنها میزان مشخصی نسبت به دیه کامل انسان تعیین شده است.

دیه شکستگی، خراشیدگی، کبودی و امثال آن، دیه مقدر ( در قانون میزان آن تعیین شده است ) می باشند.

 

, دیه خورد شدن صورت, دیه کنده شدن جمجمه, دیه شکستگی سر زن, دیه صورت زن, میزان دیه شکستگی سر زن, وکیل پایه یک دادگستری, مشاوره حقوقی, وکیل آنلاین, وکیل

 

بر اساس قانون مجازات اسلامی، دیه کامل زن برابر با نصف دیه کامل مرد است، اما باید توجه داشت هنگامی که دیه اعضا و منافع زن و مرد کمتر از یک سوم دیه کامل مرد باشد، برای هر دو یکسان و به طور مساوی در نظر گرفته می‌ شود.

اما چنانچه صدمه وارده به اعضا و منافع زن موجب یک سوم دیه کامل مرد یا بیشتر از آن شود در آن صورت دیه زن به نصف دیه مرد کاهش می یابد.

دیه شکستن سر

مقدار و نرخ دیه هر سال توسط قوه قضاییه با توجه به نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی تعیین می گردد که در سال ۱۴۰۰ دیه کامل انسان ۴۸۰ میلیون تومان در ماه های عادی در نظر گرفته شده است که این مبلغ در ماه‌های حرام به ۶۴۰ میلیون تومان افزایش می یابد

 

اما باید توجه داشت که این افزایش و به اصطلاح تغلیظ دیه در ماه های حرام صرفاً برای جنایاتی است که منتهی به پرداخت دیه کامل شود. به بیان دیگر تغلیظ دیه شامل دیه شکستگی نمی‌ شود و میزان آنها به نسبت دیه در ماه‌ های غیر حرام تعیین می شود هرچند جرم در ماه حرام صورت گرفته باشد.

دیه شکستن سر

وکیل کیفری تهران

برای ارتباط و مشاوره حقوقی با  وکیل کیفری تهران  با شماره   93111000-021  تماس گرفته یا بر روی لینک کلیک کنید

 

دیه شکستگی

 

مبنای محاسبه انواع دیه اعضا و منافع، دیه کامل انسان می باشد که برای قتل نفس غیر عمد در نظر گرفته شده که به صورت درصدی بر طبق دیه کامل تعیین می‌شود؛ به طور مثال اگر عضوی به صورت زوج (دوتایی) مانند پا در بدن وجود داشته باشد دیه از بین بردن آن به طور کامل، معادل نصف دیه کامل انسان خواهد بود

 

عموما شکستگی اعضای بدن در حوادثی چون تصادف، ضرب و جرح، یا نزاع های جمعی رخ می دهد، هرچند منشأ و علت شکستگی تفاوتی در میزان دیه ایجاد نمی کند بلکه شدت و میزان شکستگی در اعضای بدن در میزان و نحوه محاسبه آن دارای اهمیت است.

 

اما اگر آسیب وارد شده باعث شکستگی یا ایجاد هرگونه خلل در کارکرد آن عضو شود با توجه به اینکه آسیب وارده به سر و صورت یا سایر اعضای بدن باشد متفاوت بوده و در این فرصت قصد داریم که به محاسبه شکستگی سر ، صورت و جمجمه بپردازیم.

 

مبلغ دیه شکستگی صورت, وکیل پایه یک دادگستری کیفری, مشاوره حقوقی, وکیل کیفری

 

 

نرخ دیه شکستگی سر و صورت در سال ۱۴۰۰

 

با توجه به اینکه شکستگی در زمره جراحت قرار می گیرد و مطابق قانون مجازات اسلامی به جراحتی که موجب شکستگی استخوان سر و صورت شود عنوان هاشمه و در صورتی که این شکستگی موجب جا به جایی استخوان باشد عنوان منقله به آن اطلاق می شود در نتیجه دیه شکستگی سر و صورت بر اساس دیه هاشمه و منقله محاسبه می‌شود.

 

جنایتی که موجب شکستگی استخوان شود گرچه جراحتی را تولید نکند، ده صدم دیه کامل می باشد. به طور مثال بر مبنای نرخ دیه در سال ۱۴۰۰ که ۴۸۰ میلیون تومان اعلام شده است دیه شکستگی استخوان گونه صورت ٪۱۰ از دیه کامل است که برابر با ۴۸ میلیون تومان است.

 

اما در صورتی که صدمه و آسیب موجب جنایتی شود که درمان شکستگی جز با جابه جا کردن استخوان میسر نباشد، میزان آن برابر با پانزده صدم دیه کامل معادل 72 میلیون تومان می باشد.

 

وکیل کیفری تهران

برای ارتباط و مشاوره حقوقی با  وکیل کیفری تهران  با شماره   93111000-021  تماس گرفته یا بر روی لینک کلیک کنید

4.8 / 5. 11

ارسال دیدگاه

منوی سایت

تماس با وکیل