دیه کبودی و سیاهی و سرخی پوست

دیه کبودی و سیاهی و سرخی پوست /

صفحه اصلی

دیه کبودی و سیاهی و سرخی پوست

ارسال شده در تاریخ : شهریور 11, 1400 توسط : administrator

آخرین تاریخ بروزرسانی شهریور 18ام, 1400

دیه کبودی ، سیاهی و سرخی پوست

 

دیه مالی است که به عنوان جبران خسارت و به نوعی مجازات و به سبب جنایت غیر عمدی بر نفس، عضو یا منفعت، یا جنایت غیر عمدی در مواردی که به هر جهت قصاص ندارد برای فرد آسیب دیده مقرر شده است.

 

دیه در نوعی از تقسیم بندی به دیه مقدر و غیر مقدر تقسیم می‌شود. به بیان دیگر برخی از صدمات در قانون تعریف شده و برای آنها میزان مشخصی نسبت به دیه کامل انسان تعیین شده است، همچون دیه شکستگی، کبودی، خراشیدگی و امثال این ها که همان دیه مقدر می باشد.

 

در مقابل میزان دیه غیرمقدر در شرع تعیین نشده است و قاضی به لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تاثیر آن بر سلامت مجنی علیه (شخص صدمه دیده) میزان خسارت وارده را با درنظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر پزشکی قانونی تعیین می کند.

 

در واقع دیه غیر مقدر بستگی به میزان و نوع صدمه دارد که بنا بر نظر کارشناس و قاضی تعیین می شود. بر اساس قانون دیه کامل زن برابر با نصف دیه کامل مرد است، اما باید توجه داشت هنگامی که دیه اعضا و منافع زن و مرد کمتر از یک سوم دیه کامل مرد باشد، برای هر دو یکسان و به طور مساوی در نظر گرفته می‌شود. اما چنانچه صدمه وارده به اعضا و منافع زن موجب یک سوم دیه کامل مرد یا بیشتر از آن شود در آن صورت دیه زن به نصف دیه مرد کاهش می یابد.

 

 

مقدار دیه کبودی ران, دیه سرخ شدن صورت, دیه کبودی چشم, مبلغ دیه کوفتگی و کبودی, دیه کبودی بازو, دیه کبودی ساق پا, دیه کبودی دست, مشاوره حقوقی کیفری, وکیل کیفری, وکیل پایه یک دادگستری, وکیل تهران

دیه کبودی

 

برخی صدمات و آسیب‌ ها بدون آنکه جراحتی ایجاد کنند منجر به تغییر رنگ پوست می شوند، که با توجه به شدت آسیب ممکن است تغییر رنگ پوست شامل سیاه شدن، کبود شدن و سرخ شدن شود.

 

کبودی در واقع تلفیقی از سیاهی و سرخی است و هر چه شدت صدمه بیشتر باشد رنگ پوست به سیاهی نزدیک تر می شود در نتیجه دیه آن نیز بیشتر محاسبه می شود.

 

همانطور که قبلا اشاره شد دیه کبودی از انواع دیه مقدر می باشد یعنی میزان آن در قانون تعیین شده است که مطابق ماده ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی صدماتی که موجب تغییر رنگ پوست می شود به شرح ذیل می باشد:

 

سیاه شدن پوست صورت شش هزارم، کبود شدن آن سه هزارم و سرخ شدن آن یک و نیم هزارم دیه کامل است.

تغییر رنگ سایر اعضای بدن ( از جمله ران ، بازو، دیه کبودی ساق پا، دیه کبودی دست، دیه کبودی گردن، دیه کبودی پهلو و … ) حسب مورد نصف مقادیر یاد شده می باشد.

این مقادیر بر اساس میزان و وسعت کبودی بر حسب نظر پزشکی قانونی و قاضی قابل تغییر می باشند.

 

 

دیه کبودی سال 1400

 

مقدار و نرخ دیه هر سال توسط قوه قضاییه تعیین می گردد که در سال ۱۴۰۰ دیه کامل انسان ۴۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که این مبلغ در ماه‌های حرام به ۶۴۰ میلیون تومان افزایش می یابد

 

میزان دیه تغییر رنگ صورت دو برابر سایر اعضا محاسبه می‌شود که با در نظر گرفتن نرخ دیه سال ۱۴۰۰ میزان دیه کبودی صورت ۱۴۴۰۰۰۰ تومان میباشد و دیه کبودی سایر اعضا بر اساس دیه سال 1400 معادل نصف این مبلغ یعنی ۷۲۰ هزار تومان می باشد.

 

اما باید توجه داشت که افزایش یک سوم و تغلیظ دیه در ماه های حرام صرفاً برای جنایاتی است که منتهی به فوت شخص آسیب دیده شود. به بیان دیگر تغلیظ دیه شامل دیه ‌کبودی، شکستگی و … نمی‌شود و میزان آن به نسبت دیه در ماه‌های غیرحرام تعیین می شود هرچند جرم در ماه حرام صورت گرفته باشد.

 

بنیان وکلا, بنیان وکیل, وکیل پایه یک دادگستری, وکیل رابطه نامشروع, وکیل زنا, وکیل تهران, دادحامی

 

مطالبه دیه کبودی

 

 

برای شروع به اقدام کیفری و به دنبال آن مطالبه دیه، به دلیل اینکه ماهیت دیه نوعی از مجازات است برای مطالبه آن می بایست اقدام به تنظیم شکایت کیفری نمود .

 

پس از انجام تحقیقات اولیه و ثبت اظهارات شاکی، پرونده به دادسرای محل وقوع جرم ارجاع می‌شود. مقام قضایی پرونده به منظور بررسی میزان آسیب ها و صدمات وارده بر شخص، موضوع را به پزشکی قانونی ارجاع می‌دهد تا میزان دقیق آسیب و مقدار دیه مشخص شود.

 

البته در مواردی که با مرور زمان ممکن است آسیب ها از بین بروند می توان قبل از ارجاع موضوع به دادسرا نظر پزشکی قانونی را اخذ کرد.

 

در نهایت پس از اینکه تحقیقات در مرحله دادسرا کامل باشد پس از واصل شدن پرونده به دادگاه، قاضی رسیدگی کننده به پرونده اقدام به صدور رای مبنی بر دیه و جبران خسارت و حسب مورد ممکن است مجرم علاوه بر پرداخت دیه به حبس یا جزای نقدی نیز محکوم شود.

برای مشاوره حقوقی با وکیل کیفری کلیک کنید

(( مشاوره حقوقی ))

4.8 / 5. 19

ارسال دیدگاه

منوی سایت

مشاوره با وکیل