رفع اثر چک برگشتی | مدت زمان و مراحل رفع سوء اثر چک

رفع اثر چک برگشتی | مدت زمان و مراحل رفع سوء اثر چک /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی خرداد 23ام, 1401

رفع اثر چک برگشتی | مدت زمان و مراحل رفع سوء اثر چک

 

 

به دنبال گسترش معاملات، چک به عنوان وسیله پرداخت و به دلیل سرعت و سهولت بیشتر در نقل و انتقالات بیش از پیش مورد استفاده قرار میگیرد. اما در کنار مزایای چک افراد با مشکلاتی نظیر برگشت خوردن چک و چک بلا محل مواجه می شوند.

 

صاحب حساب برای اینکه بتواند اقدام به دریافت دسته چک نماید می بایست از چک‌های قبلی که به جهت عدم کفایت موجودی برگشت خورده‌اند، رفع سوء اثر کند زیرا در غیر این صورت شخص جزء بد حسابان گردش های مالی در سیستم بانکی ثبت می‌ شود.

 

منظور از رفع سوء اثر چک نیز از بین بردن سابقه برگشت خوردن چک از کارنامه مالی و سابقه صدور چک از سوی صادر کننده می باشد. که در ادامه به توضیح رفع سوء اثر از چک و شرایط و مراحل آن، رفع سوء اثر از چک بدون لاشه، انقضای مدت رفع سوء اثر از چک و مراکزی که در آنجا می توانید از چک مورد نظر رفع سوء اثر کنید، میپردازیم

 

رفع سوء اثر چک برگشتی به چه معناست؟

 

مطابق قانون، چک اینگونه تعریف شده است: چک، نوشته ای است که به موجب آن، صادر کننده وجوهی را که نزد محال علیه (بانک) دارد، کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می کند.

 

بنابراین صادر کننده با صدور چک کل یا بخشی از مبالغی که نزد بانک دارد را به شخص دیگر واگذار می کند. اما اگر دارنده چک یا همان شخص ذی‌نفع، برای وصول چک به بانک مراجعه کند اما با عدم کفایت موجودی حسابِ صادر کننده چک مواجه شود، می تواند چک را برگشت بزند. در این صورت بانک هم گواهی عدم پرداخت چک را صادر می کند.

 

چکی که برگشت خورده است به عنوان سوء اثر در کارنامه مالی و سابقه حساب صادر کننده‌ ی چک ثبت می‌ شود. که صادر کننده چک یا صاحب حساب می بایست به طور قانونی از چک مورد نظر رفع سوء اثر کند. در غیر این صورت سوء سابقه و بد حسابی سبب می ‌شود که بسیاری از تسهیلات و امتیازات بانکی نظیر دریافت دسته چک جدید در سامانه صیاد، افتتاح حساب و.. به وی تعلق نگیرد.

در نتیجه رفع سوء اثر چک به معنای پاک کردن و از بین بردن و رفع نمودن سابقه برگشت خوردن چک، از سابقه حساب صادر کننده می باشد.

 

روش های رفع سوء اثر از چک

 

مطابق قانون صدور چک با وجود شرایط زیر بانک مکلف است مراتب را در سامانه یکپارچه بانک مرکزی اعلام کند تا فوراً از چک رفع سوء اثر شود:

آیا چک برگشتی زندان دارد

| واریز کسری مبلغ چک به حساب جاری:

یکی از روش های رفع سوء اثر از چک، واریز کسری مبلغ به حساب جاری صادر کننده چک نزد بانک محال علیه و تامین موجودی است. همچنین صادرکننده چک می بایست از بانک درخواست کند تا وجه مورد نظر در حساب، حداکثر به مدت یک سال مسدود شود تا دارنده چک به بانک مراجعه کند و چک را وصول کند. همین‌ طور پس از واریز مبلغ به حساب، می بایست صادر کننده چک یا بانک این موضوع را به اطلاع دارنده چک برساند.

از بین بردن سابقه چک برگشتی, راهنمای رفع سوء اثر چک برگشتی, نحوه رفع سوء اثر از چک برگشتی, وکیل, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل پایه یک دادگستری, مشاوره حقوقی آنلاین

| ارائه لاشه چک به بانک محال علیه:

روش بعدی این است که دارنده چک لاشه چک را به صادرکننده تحویل دهد. و این به این معناست که مبلغ چک به دارنده آن پرداخت شده است و یا صادر کننده و دارنده چک به هر طریقی با هم توافق نموده اند. بنابراین صادرکننده با ارائه لاشه چک به بانک محال علیه و دریافت رسید از آن رفع سوء اثر می کند.

مستثنیات دین چیست و چه مواردی را شامل می شود؟

 

| ارائه رضایت نامه رسمی تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی

 

| ارائه نامه رسمی از مرجع قضایی یا ثبتی ذی‌صلاح:

چنانچه پس از برگشت خوردن چک، دارنده آن از طریق دادگاه و به طور قانونی اقدام به مطالبه و وصول وجه چک کند، صادرکننده چک می بایست پس از انجام مراحل قانونی و پرداخت وجه به ذی ‌نفع آن، از دادگاه یا مرجع ثبتی رسیدگی‌ کننده نامه رسمی مبنی بر پرداخت وجه چک دریافت کند و با ارائه آن به بانک محال علیه از چک رفع سوء اثر کند.

 

| ارائه حکم قضایی مبنی بر برائت ذمه صاحب حساب در خصوص چک:

این روش برای مواقعی است که چک صادر شده به هر دلیلی نباید نقد می ‌شده و صادر کننده آن مسئولیتی در قبال پرداخت مبلغ آن نداشته است. در نتیجه دادگاه حکم به برائت ذمه صاحب حساب می‌ دهد و صاحب حساب با ارائه حکم دادگاه به بانک از چک مورد نظر رفع سوء اثر می ‌کند.

 

به طور مثال معامله ‌ای که چک برای آن صادر شده بود بر هم خورده است و نباید مبلغی پرداخت می ‌شده و دارنده چک می بایست آن را به صادرکننده پس می داده، اما اقدام به وصول چک می ‌کند و چک برگشت می ‌خورد. در این شرایط پس از اینکه برائت صادر کننده چک ثابت شد و دادگاه بر این اساس حکم صادر کرد، صادر کننده چک می بایست با ارائه حکم قضایی به بانک محال علیه از چک مورد نظر رفع سوء اثر کند.

 

| سپری شدن مدت سه سال از تاریخ صدور گواهینامه عدم پرداخت مشروط به عدم طرح دعوای حقوقی یا کیفری در خصوص چک توسط دارنده

 

رفع سوء اثر از چک بدون لاشه

 

چنانچه به هر دلیلی همچون مفقود شدن، سرقت چک یا بلایای طبیعی، لاشه چک برای ارائه به بانک موجود نباشد، می توان به دو صورت از روش هایی که تاکنون ذکر شد عمل نمود تا از چک مورد نظر رفع سوء اثر شود:

 

 رضایت نامه ای که به طور رسمی در دفاتر ثبت اسناد تنظیم شده باشد و به امضا و تایید دارنده یا ذی ‌نفع چک رسیده باشد و در نهایت به بانک محال علیه ارائه شود تا رفع سوء اثر چک بدون لاشه آن صورت گیرد.

 

 روش دوم واریز وجه چک به حساب جاری نزد بانک محال علیه و درخواست مسدود سازی آن مبلغ ظرف مدت حداکثر یک سال به جهت وصول چک برگشت خورده، می‌ باشد. و این موضوع نیز می ‌بایست به ذی‌نفع چک اطلاع داده شود.

 

انقضاء مدت رفع سوء اثر چک

 

قانون صدور چک در خصوص انقضای مدت رفع سوء اثر چک این گونه مقرر کرده است که: سپری شدن مدت سه سال از تاریخ صدور گواهینامه عدم پرداخت، مشروط به عدم طرح دعوای حقوقی و کیفری در خصوص چک توسط دارنده، سبب رفع سوء اثر چک می‌ شود.

بنابراین چنانچه مدت ۳ سال از برگشت خوردن چک بگذرد و دارنده آن نسبت به چک طرح دعوا نکرده باشد، خود به خود از چک رفع سوء اثر می ‌شود.

 

مراکز رفع سوء اثر از چک

 

صادرکننده چک به منظور رفع سوء اثر از چک باید با همراه داشتن مدارک مورد نیاز همچون لاشه چک، رضایت ‌نامه رسمی یا حکم قضایی و… به بانک مراجعه و اقدام به رفع سوء اثر از چک کند.

4.8 / 5. 22

رفع اثر چک برگشتی | مدت زمان و مراحل رفع سوء اثر چک

ارسال شده در تاریخ : اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۱ توسط : administrator

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آخرین پست ها

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره