سفته در وجه حامل

سفته در وجه حامل /

صفحه اصلی

سفته در وجه حامل

 

سفته یکی از انواع اسناد تجاری است که به موجب قانون اینطور تعریف شده است: سندی است که به موجب آن امضا کننده تعهد می‌ کند مبلغی در موعد معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله کرد آن شخص کارسازی نماید.》

 

انواع سفته

 

سفته بنابر نوع و زمان پرداخت آن می تواند به صورت عندالمطالبه ، وعده دار و تاریخ دار صادر شود.

 

در خصوص قسمت در وجه و حواله کرد سفته نیز باید دقت داشت در صورتی که صادرکننده سفته قصد صدور سفته را به نفع شخصی را داشته باشد برای حفظ و تامین بیشتر حقوق و در صورت امکان، بهتر است که نام دریافت کننده سفته در آن قید شود.

 

به عبارت دیگر در صورتی که صادرکننده قصد صدور سفته در وجه شخص معین را داشته باشد، با قید نام شخص احتمال سو استفاده های بعدی در این خصوص کاسته می شود.

 

در غیر این صورت با این اقدام صادرکننده سفته، به شخص دریافت کننده نوعی وکالت در پر کردن مندرجات سفته اعطا نموده و این شخص در صورتی که توافقی فیمابین طرفین نباشد می تواند در این قسمت، سفته را در وجه خود یا هر شخص دیگر و همچنین در وجه حامل خود درج نماید.

 

مطالبه سفته در وجه حامل

 

همانطور که گفته شد سفته در وجه حامل یک سند تجاری معتبر است که در این نوع سفته، گیرنده آن شخص به خصوصی نیست و هرکسی می‌تواند وجه آن را مطالبه کند.

 

مطالبه سفته در واقع به معنای پیگیری قانونی و دریافت وجه سفته با مراجعه به مراجع قضایی است. به منظور مطالبه سفته در وجه حامل باید به دو عامل مهم توجه داشت:

 

| عامل اول تاریخ سررسید در سفته های تاریخ دار است. به این معنا که هر چند سفته در وجه حامل صادر شده باشد اما چنانچه موعد پرداخت داشته باشد دارنده سفته تا رسیدن تاریخ پرداخت آن حق مطالبه وجه سفته را نخواهد داشت.

سفته بانکی در وجه حامل, وکیل, مشاوره حقوقی, وکیل سفته, مشاوره حقوقی تلفنی سفته, تنظیم قرارداد, قرارداد آنلاین, وکیل پایه یک دادگستری

| عامل دوم جهت ضمانت یا علت صدور سفته در وجه حامل می باشد. به عبارت دیگر چنانچه سفته بابت ضمانت انجام کار یا تعهدی صادر شده باشد، دارنده سفته ابتدا می بایست عدم انجام تعهدات صادرکننده سفته را اثبات کند پس از آن وجه سفته را مطالبه کند.

چک رمزدار بانکی و بین بانکی

 

بنابراین مطالبه سفته در وجه حامل چنانچه بابت ضمانت صادر شده باشد تشریفات متفاوتی از سفته در وجه حامل بدون ضمانت دارد.

 

نحوه مطالبه سفته در وجه حامل

 

مطالبه وجه سفته به طور قانونی مراحلی دارد. ابتدا باید واخواست سفته صورت گیرد. واخواست سفته در واقع اعتراض به عدم پرداخت وجه سفته می باشد که چنانچه در مهلت قانونی سفته واخواست شود، به عنوان یک سند تجاری معتبر شناخته شده و امتیازاتی برای دارنده سفته به همراه خواهد داشت.

 

به طور مثال دارنده سفته از مزایا و امتیازاتی همچون امکان توقیف اموال در راستای درخواست تامین خواسته برخوردارخواهد شد.

 

واخواست نامه در واقع چیزی مشابه گواهی عدم پرداخت چک می باشد که پس از واخواست سفته، دارنده آن می‌بایست ظرف یک سال وجه سفته را مطالبه کند در غیر این صورت امکان مطالبه وجه سفته از ظهر نویسان و ضامن های آن از میان می رود.

 

در اینصورت چنانچه هنگام مطالبه قانونی وجه سفته، بیش از یک سال از واخواست سفته گذشته باشد دیگر ظهرنویسان و ضامن های سفته مسئولیتی در قبال پرداخت وجه آن ندارند و دارنده تنها می ‌تواند از صادرکننده سفته وجه آن را مطالبه کند.

 

مطالبه سفته در وجه حامل را می توان با توجه به میزان مبلغ آن که کمتر 20 میلیون تومان یا بالاتر باشد از طریق شورای حل اختلاف و دادگاه مطالبه نمود.

 

مهلت قانونی واخواست سفته چقدر است؟

 

مهلت قانونی واخواست سفته ده روز پس از ابلاغ اظهارنامه و مطالبه وجه آن از صادرکننده در سفته های عندالمطالبه و ده روز از تاریخ سررسید در سفته های تاریخ دار است.

 


پرسش و پاسخ

 

به چه سندی سفته یا فته طلب می گویند؟

 

سندی است که به موجب آن امضا کننده تعهد می‌ کند مبلغی در موعد معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله کرد آن شخص کارسازی نماید

 

آیا صدور سفته در وجه حامل امکان پذیر است؟

 

پاسخ به این سوال مثبت است

4.8 / 5. 24

سفته در وجه حامل

ارسال شده در تاریخ : شهریور ۱۱, ۱۴۰۱ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
تنظیم قرارداد
جستجو
تماس با ما