سند رسمی در تصرف عدوانی

سند رسمی در تصرف عدوانی /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی مهر 4ام, 1401

سند رسمی در تصرف عدوانی

 

به موجب قانون هر کس که در مالی تصرف می کند می بایست یا مالک آن باشد و یا در استفاده از آن اذن داشته باشد. در غیر این صورت مطابق قانون با او برخورد خواهد شد. تصرف عدوانی نیز به این معناست که شخصی به زور و به اجبار مالی را غصب کرده و در آن تصرف کند.

 

در ادامه تصرف عدوانی و شرایط طرح دعوای تصرف عدوانی و تاثیر سند رسمی در این دعوا بررسی خواهد شد.

 

تصرف عدوانی چیست؟

 

منظور از تصرف عدوانی این است که شخصی در مال غیر منقول شخص دیگری با استفاده از زور و اجبار و به طور غیرقانونی، تصرف کند و یا مانع تصرف قانونی مالک شود.

 

به عبارت دیگر در تصرف عدوانی ممکن است:

 

متصرف با قهر و غلبه وارد ملک شود و در مال به طور عدوانی و با اجبار تصرف کند

 

و یا اینکه با رضایت و اذن قبلی مالک وارد ملک شده و از مال استفاده کند، اما بدون اجازه و رضایت مالک در ملک باقی بماند و به تصرف خود ادامه دهد.

 

نکته قابل توجه این است که تصرف عدوانی صرفاً در خصوص اموال غیر منقول مطرح است مانند ملک، زمین و…

 

شخصی که بدون اذن و با اجبار در مالی تصرف میکند حتی اگر مدعی مالکیت بر مال باشد باز هم متصرف عدوانی تلقی می شود به این دلیل که می بایست به طور قانونی و از طریق مراجع قضایی حق خود را ثابت کند و سپس نسبت به تصرف اقدام کند.

 

آیین دادرسی مدنی نیز در خصوص دعوای تصرف عدوانی اینگونه مقرر نموده که: تصرف عدوانی عبارت است از ادعای متصرف سابق مبنی بر اینکه دیگری بدون رضایت او مال غیر منقول را از تصرف وی خارج کرده و اعاده تصرف خود را نسبت به آن مال درخواست نماید.

 

شرایط اقامه دعوای تصرف عدوانی

 

برای اینکه تصرف شخصی در مال شخص دیگر عدوانی محسوب شود و بتوان علیه متصرف عدوانی طرح دعوا نمود، شرایطی لازم است که این شرایط عبارتند از:

 

تصرف عدوانی می بایست در خصوص مال غیر منقول صورت گرفته باشد. مانند ملک، زمین، خانه، مغازه …

 

تصرف باید به طور عدوانی باشد یعنی با قهر و غلبه، زور و اجبار و بدون رضایت مالک

استرداد جهیزیه - پس گرفتن جهاز با سیاهه یا فاکتور

تاثیر سند ملک در دادگاه حقوقی تصرف عدوانی, تفاوت داشتن سند دعوی تصرف عدوانی, وکیل ملکی, مشاوره حقوقی, وکیل, مشاوره حقوقی تلفنی, بهترین وکیل ملکی, وکیل آنلاین

خواهان دعوا یا کسی که دعوای تصرف عدوانی علیه متصرف عدوانی اقامه می کند می بایست خودش در آن مال غیر منقول پیش از متصرف عدوانی، تصرف کرده باشد. به عبارت دیگر خواهان می بایست سابقه تصرف بر آن مال را داشته باشد و به هر طریقی آن را ثابت کند.

 

در نظر داشته باشید که دعوای تصرف عدوانی هم در دادگاه کیفری و همچنین در دادگاه حقوقی قابلیت طرح دارد.

 

احراز مالکیت در تصرف عدوانی

 

از آنجایی که سند رسمی برای اثبات مالکیت در محاکم قضایی استفاده می‌شود و در دعوای تصرف عدوانی مالکیت مطرح نیست بنابراین نیازی به ارائه سند رسمی مالکیت نیست.

 

به این معنا که در دعوای تصرف عدوانی اثبات تصرف سابق خواهان یا شاکی کافی است. به عبارت دیگر در دعوای تصرف عدوانی دادگاه به احراز مالکیت ملک اعتنایی ندارد و در این خصوص نیازی به اثبات مالکیت نیست

 

در دعوای تصرف عدوانی صرفا سابقه تصرف خواهان یا شاکی اهمیت داشته که پیش از تصرفِ متصرف عدوانی باشد و بر آن مقدم باشد.

 

اما باید در نظر داشت که سند مالکیت صرفا می تواند دلیل و قرینه ای مبنی بر سابقه تصرف مالک باشد و این امر مانع از آن نیست که سابقه تصرف به وسیله دلایل دیگر ثابت نشود.

 

در نهایت چنانچه سابقه تصرف مدعی از طریق دلایل دیگر ثابت نشد در این شرایط ارائه سند رسمی مالکیت می تواند دلیل بر سابق بودن تصرف مدعی باشد و مورد اهمیت قرار می گیرد.

 

بنابراین در تعریف حقوقی باید گفت که ارکان دعوای تصرف عدوانی موارد زیر می باشد که احراز مالکیت با سند رسمی شامل آنها نمی شود:

 

احراز تصرفات سابق مدعی

 

تصرفات لاحق متصرف عدوانی (یعنی تصرفِ متصرف عدوانی می بایست بعد  از تصرف خواهان باشد)

 


پرسش و پاسخ

 

تصرف عدوانی به چه معناست؟

 

منظور از تصرف عدوانی این است که شخصی در مال غیر منقول شخص دیگری با استفاده از زور و اجبار و به طور غیرقانونی، تصرف کند و یا مانع تصرف قانونی مالک شود.

 

آیا دعوای تصرف عدوانی صرفا در رابطه با ملک و اموال غیر منقول مصداق دارد؟

 

بنابر آنچه توضیح داده ایم، پاسخ به این سوال مثبت است

4.8 / 5. 28

 

سند رسمی در تصرف عدوانی

ارسال شده در تاریخ : مرداد ۲۱, ۱۴۰۱ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
تنظیم قرارداد
جستجو
تماس با ما