طلاق بائن و انواع آن

طلاق بائن و انواع آن /

صفحه اصلی

طلاق بائن و انواع آن

 

به طور کلی طلاق به دو نوع بائن و رجعی تقسیم می شود. طلاق رجعی در واقع نوعی از جدایی میان زوجین است که پس از جاری شدن صیغه طلاق در مدت عده شخص می تواند به همسر خود رجوع کند.

 

به این معنا که زن و مرد در مدت عده همچنان زن و شوهر محسوب می‌ شوند و با بازگشت مرد به زن طلاق برهم میخورد و دیگر نیازی به نکاح مجدد نیست.

 

در مقابل درطلاق بائن پس از صدور حکم طلاق که می تواند به درخواست مرد باشد یا زن و پس از جاری شدن صیغه طلاق، زن و مرد به طور کامل از یکدیگر جدا می شوند و مرد در مدت عده حق رجوع ندارد. که در ادامه بیشتر به طلاق بائن، احکام و آثار آن و عده در طلاق بائن پرداخته میشود.

 

طلاق بائن چیست؟

 

همانطور که اشاره شد طلاق بائن یکی از انواع طلاق می باشد که به موجب آن در مدت عده زوج حق رجوع به زوجه را ندارد.

 

حق رجوع به این معنا است که هنگامی که زن عده طلاق را می‌گذراند چنانچه مرد به هر نحوی به همسر خود برگردد، آن ازدواج بدون نیاز به صیغه نکاح مجدد همچون قبل به رسمیت شناخته می‌شود و همان شرایط قبل همچنان در ازدواج جاری است.

 

گفته شد امکان رجوع و برگشت مرد در طلاق بائن وجود ندارد.

 

به جز حق رجوع در طلاق بائن و رجعی تفاوت های بسیاری در این نوع طلاق وجود دارد. به طور مثال طلاق بائن برخلاف طلاق رجعی انواعی دارد که در ادامه انواع طلاق بائن بررسی می شود.

 

انواع طلاق بائن

 

مطابق قانون مدنی انواع طلاق بائن موارد زیر می باشند:

 

| طلاقی که قبل از نزدیکی واقع شود

اصطلاحاً به این طلاق غیر مدخوله نیز گفته می ‌شود و اصولا زمانی اتفاق می افتد که زن و مرد پیش از نزدیکی تصمیم به طلاق می گیرند. به طور مثال در دوران عقد چنانچه نزدیکی صورت نگرفته باشد طلاق از نوع بائن محسوب می ‌شود.

 

| طلاق زن یائسه

 

| طلاق خلع و مبارات مادام که زن رجوع به عوض نکرده باشد

طلاق خلع به موجب کراهت زن از مرد و درخواست طلاق از سوی زن اتفاق می‌ افتد و زن در ازای طلاق، مالی به همسر خود می بخشد. طلاق مبارات نیز به سبب کراهت طرفینی محقق می شود.

قیم کیست ؟ | شرایط نصب و عزل قیمومت

 

اصطلاحاً طلاق توافقی که این روزها شاهد آن هستیم در واقع طلاق مبارات است. که در این نوع طلاق زن مالی به مرد می بخشد.

طلاق بائن یعنی چه, طلاق بائن در حقوق, وکیل طلاق, مشاوره طلاق, وکیل, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل آنلاین, وکیل خوب

بنابراین طلاق خلع و مبارات از انواع طلاق بائن هستند البته به شرطی که زن به عوض یا مالی که به مرد بخشیده رجوع نکند. عوض هم می تواند کمتر، برابر یا بیشتر از مهریه باشد.

 

| سومین طلاق که بعد از سه وصلت متوالی به عمل آید اعم از اینکه وصلت در نتیجه رجوع باشد یا در نتیجه نکاح جدید

چنانچه زن و مرد سه بار از هم جدا شوند و مجدد با هم ازدواج کنند و یا در مدت عده به هم برگردند، طلاق سوم بائن محسوب می شود.

 

احکام طلاق بائن

 

به منظور رعایت تشریفات طلاق موارد زیر می بایست مورد توجه قرار گیرد:

 

| زن و شوهر می بایست از قدرت عقل، اختیار و بلوغ برخوردار باشند.

 

| پس از صدور حکم طلاق و زمانی که صیغه طلاق جاری میشود زن باید پاک باشد به عبارت دیگر صیغه طلاق نباید هنگامی که زن در عادت ماهیانه است جاری شود.

 

| چنانچه طلاق بائن از نوع خلع یا مبارات است زن می ‌بایست مال را به مرد ببخشد.

 

| دادخواست طلاق توسط هر یک از طرفین می بایست به دادگاه مربوطه ارائه شود.

 

| پس از طلاق زن یائسه، باکره یا زنی که با همسر خود نزدیکی نداشته نیازی به نگه داشتن عده وجود ندارد. در غیر این صورت عده طلاق بائن سه طهر می باشد. به این معنا که زن پس از جاری شدن صیغه طلاق، سه بار عادت ماهیانه را تجربه کند.

 

آیا در عده طلاق بائن زن مستحق نفقه است؟

 

همانطور که گفته شد زوج در عده طلاق بائن حق رجوع به زوجه ندارد. بنابراین طلاق بائن به معنای جدایی کامل است و برای بازگشت مرد نیاز به ازدواج مجدد است.

 

در نتیجه پس از جاری شدن صیغه طلاق زن و مرد هیچ نسبتی باهم ندارد و همچنین هیچ وظیفه ای در قبال هم ندارد. پس در مدت عده به زن نفقه تعلق نمی‌ گیرد. درحالیکه در عده طلاق رجعی زن و مرد همچنان زن و شوهر تلقی می‌ شوند در نتیجه در عده طلاق رجعی به زن نفقه تعلق می ‌گیرد.

 

4.8 / 5. 26

 

طلاق بائن و انواع آن

ارسال شده در تاریخ : شهریور ۵, ۱۴۰۱ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
تنظیم قرارداد
جستجو
تماس با ما