طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی

طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی شهریور 26ام, 1401

طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی

 

طلاق یکی از راه های انحلال نکاح و پایان رابطه زوجیت می‌ باشد که مطابق قانون منحصرا حق مرد می ‌باشد و رضایت زوجه (زن) در اجرای صیغه طلاق ملاک نیست و مرد می‌ تواند هر زمان که بخواهد و طبق شرایطی به هر عذر و دلیلی همسر خود را طلاق دهد.

 

اما قانون در مواردی برای زن نیز امکان درخواست طلاق را در نظر گرفته است. به این صورت که شرایطی در قانون معین شده است که اگر زن بتواند سختی زندگی مشترک را اثبات کند می‌ تواند از همسر خود طلاق بگیرد.

 

نداشتن رابطه زناشویی از جمله شرایطی است که ادامه زندگی را برای زوجین سخت و دشوار می‌ کند و هر یک زوجین می ‌تواند به علت نداشتن رابطه زناشویی مطلوب درخواست طلاق دهد.

 

درخواست طلاق توسط زن به علت نداشتن رابطه زناشویی

 

طلاق یا فسخ نکاح به درخواست زن ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که به برخی از مهم ترین آنها اشاره می ‌شود:

درخواست مشاوره حقوقی طلاق

همچنین برای اخذ مشاوره حقوقی تلفنی و حضوری طلاق با شماره 93111000-021  تماس حاصل نمایید

 

| فسخ نکاح توسط زوجه به دلیل مشکلات جنسی مرد:  

 

همچون خصاء ( نداشتن آلت تناسلی )، عنن (عدم توانایی جنسی مرد) و مقطوع بودن آلت تناسلی مرد.

 

در این میان در خصوص عنن مرد (عدم نعوظ) تفاوتی ندارد که این مشکل مربوط به پیش از عقد باشد و یا بعد از عقد مرد به مشکل جنسی دچار شود در هر صورت زن میتواند نکاح را فسخ کند.

 

در خصوص خصاء یا مقطوع بودن آلت تناسلی به شرطی برای زن حق فسخ ایجاد می‌شود که این ایرادات در زمان انعقاد عقد نکاح وجود داشته ولی زن از آن آگاه نبوده است.

 

| طلاق به درخواست زوجه به دلیل سرد مزاجی مرد:

 

با توجه به اینکه میل جنسی در هر فرد متفاوت است برخی افراد ممکن است به دلایل مختلف اعم از بیماری روحی، جسمی و… به اصطلاح سرد مزاج باشند.

طلاق به دلیل زود انزالی زوج, وکیل طلاق, مشاوره حقوقی طلاق, وکیل, مشاوره حقوقی تلفنی, شماره وکیل طلاق, وکیل آنلاین

چنانچه زن بتواند ثابت کند که این وضعیت برای او دشوار بوده و ادامه زندگی را برای وی با سختی همراه نموده است می ‌تواند به دلیل عسر و حرج و عدم تحمل این شرایط درخواست طلاق دهد.

 

| درخواست رابطه جنسی نامتعارف یا مقعدی توسط مرد:

 

روابط جنسی به شکل های نامتعارف که مصادیق فراوانی دارد و همچنین رابطه جنسی به صورت مقعدی، جدا از اینکه از نظر پزشکی و همچنین شرعی ایراد دارد چنانچه زوجه با اینگونه روابط مخالف باشد و ادامه زندگی زناشویی برای او غیر قابل تحمل باشد میتواند درخواست طلاق دهد.

خلع ید مشاعی | خلع ید و تخلیه ملک ورثه ای یا شراکتی

 

| زود انزال بودن مرد و عدم درمان آن:

 

زود انزالی نیز یکی از مشکلات جنسی است که اگر مرد آن را درمان نکند و یا قابل درمان نباشد، زوجه با اثبات این که ادامه زندگی برای او همراه با عسر و حرج است میتواند دادخواست طلاق خود را به دادگاه مربوطه ارائه کند.

 

| عدم تمکین از سوی مرد:

 

چنانچه زوج به عمد و بدون دلیل موجه با همسر خود نزدیکی نکند زن به علت عسر و حرج می تواند درخواست طلاق را به دادگاه مربوطه ارائه کند. البته باید توجه داشت که عدم نزدیکی از سوی مرد باید فقط منتسب به مرد باشد به عبارت دیگر مرد به دلیل رفتار ناخوشایند از سوی زن دوری نکرده باشد، زیرا در این صورت دادگاه دادخواست زن را مبنی بر طلاق نمی پذیرد.

 

درخواست طلاق توسط مرد به علت نداشتن رابطه جنسی

 

طلاق یا فسخ نکاح به درخواست مرد به علت نداشتن رابطه زناشویی ممکن است مربوط به  یکی از دو دلیل زیر باشد:

 

| فسخ نکاح به درخواست زوج به دلیل عیوب جنسی زن همچون قَرَن (زایده ای در اندام جنسی زن که مانع نزدیکی شود)، جذام، برص (بیماری پوستی)، افضاء (آسیب در آلت تناسلی زن که مجرای رحم و ادرار را یکی کرده باشد) که رابطه جنسی را سخت و یا غیرممکن می‌کند که در این صورت چنانچه نزدیکی صورت نگرفته باشد زن مستحق مهریه نخواهد بود.

 

اما در صورتی که نزدیکی واقع شده باشد به زن مهرالمثل تعلق می گیرد.

 

| ممکن است طلاق به درخواست مرد به دلیل عدم تمکین زن باشد که در این شرایط چنانچه نزدیکی صورت نگرفته باشد، زن مستحق نصف مهریه خواهد بود. اما در صورتی که نزدیکی رخ داده باشد مهریه به صورت کامل به زن تعلق می گیرد.


پرسش و پاسخ

 

آیا طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی هم امکان پذیر است؟

 

همانطور که توضیح داده ایم نداشتن رابطه جنسی برای زن از موارد سختی و عسر حرج محسوب شده و در صورت وجود شرایطی امکان طلاق وجود دارد

 

ناتوانی مرد از برقرار رابطه جنسی به زن اختیار در درخواست طلاق می دهد؟

 

ناتوانی جنسی چون مشکل عدم نعوظ یا اختلالات جنسی و حتی سرد مزاجی مرد در شرایطی موجب عسر و حرج و مشقت در زن شده و زوجه می تواند درخواست طلاق به دادگاه ارائه نماید.

4.9 / 5. 26

طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی

ارسال شده در تاریخ : مرداد ۱۸, ۱۴۰۱ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
تنظیم قرارداد
جستجو
تماس با ما