طلاق غیابی از طرف زن

طلاق غیابی از طرف زن /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی شهریور 2ام, 1401

طلاق غیابی از طرف زن

 

طلاق یکی از راه های انحلال نکاح و پایان رابطه زوجیت می‌ باشد که مطابق قانون منحصرا حق مرد می ‌باشد یعنی رضایت زوجه (زن) در اجرای صیغه طلاق ملاک نیست و مرد می‌ تواند هر زمان که بخواهد و به هر دلیلی همسر خود را طلاق دهد.

 

اما قانون در موارد محدودی برای زن نیز امکان درخواست طلاق را در نظر گرفته است. به این صورت که شرایطی از پیش تعیین شده در قانون معین شده است که اگر زن بتواند وجود هر یک از آن شرایط را اثبات کند می‌تواند از همسر خود طلاق بگیرد.

 

طلاق غیابی از سوی زوجه نیز یکی از مواردی است که تحت شرایطی زن میتواند بدون نیاز به رضایت همسر و در غیاب او، توسط دادگاه طلاق داده شود.

 

طلاق غیابی از سوی زن

 

به موجب قانون آیین دادرسی مدنی رای غیابی زمانی صادر می‌ شود که: خوانده یا وکیل یا قائم مقام یا نماینده قانونی وی در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشده و به طور کتبی نیز دفاع نموده باشد و یا اخطاریه ابلاغ واقعی نشده باشد.

 

حکم طلاق غیابی نیز به همین صورت صادر می ‌شود، زمانی که زن دادخواست طلاق میدهد اما مرد (زوج) یا وکیل و یا نماینده‌ قانونی او هیچگونه دفاعی به صورت حضوری در جلسه دادگاه و یا به طور کتبی ارائه نکند، دادگاه حکم به طلاق غیابی می دهد. که این حکم ظرف بیست روز از تاریخ صدور رای از سوی زوج قابل اعتراض و واخواهی است.

 

طلاق غیابی توسط زن نیز یکی از مواردی است که زوجه میتواند با اثبات شرایط لازم، دادخواست طلاق غیابی را به دادگاه مربوطه ارائه کند.

 

طلاق غیابی از طرف زن در چه شرایطی امکان پذیر می باشد؟

 

مطابق قانون مدنی شرایط درخواست طلاق غیابی از سوی زوجه (زن) به شرح زیر می باشد:

 

| زوج (شوهر) غایب مفقودالاثر باشد: اگر مردی غایب مفقودالاثر باشد یعنی از غیبت او مدت زیادی گذشته و از او به هیچ وجه خبری نباشد، همسر او میتواند تقاضای طلاق کند دادگاه نیز با جمع شرایط زیر حکم طلاق زن را صادر میکند:

 

| ۴ سال تمام غایب مفقودالاثر باشد.

 

| در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار سه بار به فاصله یک ماه نشر آگهی شود. در این آگهی دادگاه اشخاصی را که ممکن است از غایب خبری داشته باشند دعوت می کند که اگر خبری دارند به دادگاه اطلاع دهند.

 

| یک سال از تاریخ اولین آگهی بگذرد.

 

| زن به سبب زندگی مشترک با آن مرد در عسر و حرج (سختی و مشقت نامتعارف) باشد: به این معنا که ادامه و تداوم زندگی مشترک برای زن به دلیل فساد اخلاقی شوهر، اعتیاد، الکلی بودن و سوء رفتار او و… همراه با سختی باشد، طوری که قابل تحمل نباشد. زن به حکم دادگاه طلاق داده میشود.

مستثنیات دین چیست و چه مواردی را شامل می شود؟

 

| عجز شوهر از پرداخت نفقه: چنانچه شوهر به مدت ۶ ماه از پرداخت نفقه همسر خود امتناع کند دادگاه او را ملزم به پرداخت نفقه می کند اما چنانچه باز هم نفقه را نپردازد به دلیل ناتوانی و اعسار از پرداخت نفقه، دادگاه به درخواست زن، او را مطلقه می‌سازد.

شرایط طلاق غیابی زن در ایران, وکیل خانواده در تهران, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل, وکیل طلاق غیابی از طرف زن, وکیل پایه یک دادگستری, وکیل

در تمام موارد گفته شده چنانچه زن درخواست طلاق بدهد و مرد نیز هیچگونه دفاعی نداشته باشد و در جلسات دادگاه حضور نیابد دادگاه حکم طلاق غیابی صادر می نماید.

 

لازم به ذکر است که در صورت اثبات سایر شرایط دیگری که ادامه زندگی را برای زن غیر قابل تحمل نموده باشد در اینصورت دادگاه حکم به طلاق صادر میکند.

 

عده در طلاق غیابی از طرف زن

 

طلاق غیابی در صورتی که بائن نباشد و از نوع طلاق رجعی بوده یعنی مرد می ‌تواند در مدت عده به همسر خود بازگردد بدون اینکه نیاز به ازدواج و نکاح مجدد میان آنها باشد.

 

عده مدت زمانی پس از طلاق است که در آن زن حق ازدواج مجدد ندارد که عموما سه طهر میباشد. یعنی زن ٣ بار عادت ماهیانه را از زمان طلاق تجربه کند و سپس پاک شود.

 

اگر زن هنگام طلاق باردار باشد می بایست تا زمان وضع حمل عده نگه دارد. اما چنانچه طلاق غیابی به دلیل غیبت مرد به مدت چهار سال تمام باشد، زن می بایست عده وفات نگاه دارد که چهارماه و ده روز می باشد.

 

چنانچه هنگام طلاق زن یائسه باشد و یا باکره باشد دیگر نیازی به عده نیست.

 

حضانت فرزند در طلاق غیابی از ناحیه زوجه

 

به طور کلی پس از طلاق حضانت فرزند (دختر یا پسر) تا هفت سالگی به عهده مادر و پس از آن حضانت فرزند دختر تا ۹ سالگی و فرزند پسر تا ۱۵ سالگی به عهده پدر می باشد.

 

در طلاق غیابی نیز به همین منوال است اما باید توجه داشت که اگر طلاق غیابی به دلیل غیبت زوج به مدت چهار سال باشد و پس از آن نیز شوهر غایب باشد، حضانت فرزند همچنان با مادر است مگر اینکه شوهر بازگردد در اینصورت می بایست در این خصوص تعیین تکلیف شود.

 


پرسش و پاسخ

 

در چه صورتی رای طلاق غیابی از طرف زن صادر می شود؟

 

در صورتی که زوج یا وکیل یا قائم مقام یا نماینده قانونی وی در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشده و به طور کتبی نیز دفاع نموده باشد و یا اخطاریه به او ابلاغ واقعی نشده باشد.

 

آیا طلاق غیابی از طرف زن عده دارد؟

 

همانطور که در مطلب توضیح داده ایم در صورتی که طلاق غیابی از طرف زن بائن نباشد باید عده نگه داشته باشد و زمان آن با توجه مورد آن متفاوت می باشد

4.8 / 5. 21

طلاق غیابی از طرف زن

ارسال شده در تاریخ : تیر ۲۰, ۱۴۰۱ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
تنظیم قرارداد
جستجو
تماس با ما