93111000 (021) تماس رایگان با وکیل تهران
دادحامی DADHAMI وکیل و مشاوره حقوقی Lawyer & Legal Consultancy

فسخ قرارداد اجاره مسکونی + شرایط بهم زدن عقد غیرتجاری

فسخ قرارداد اجاره مسکونی در همه موارد امکانپذیر نمی باشد و بهم زدن قرارداد اجاره ملک مسکونی یا بعبارتی خیار فسخ عقد اجاره غیر تجاری شرایطی دارد که به ...

Author Avatarنگارش توسط تحریریه دادحامی | بروزرسانی: ۰۹-۱۱-۱۴۰۲

نظرات: 0
: 5 دقیقه
تایید توسط وکیل حاتمی فروکیل حاتمی

مجله دادحامی / ملکی / قراردادها / حقوقی / اجاره / فسخ قرارداد اجاره مسکونی + شرایط بهم زدن عقد غیرتجاری

فسخ قرارداد اجاره مسکونی + شرایط بهم زدن عقد غیرتجاری
دسته بندی : اجاره, حقوقی, قراردادها, ملکی

فسخ قرارداد اجاره مسکونی

 

قرارداد اجاره عقدی ‌است که به موجب آن مستاجر در یک مدت معینی مالک منافع عین مستاجره می ‌شود.

در قرارداد اجاره مستاجر می‌تواند در آن مدت تعیین شده از مال مورد اجاره و منفعت حاصل از آن به صورت متعارف استفاده کند.

ممکن است هر یک از طرفین قرارداد اجاره تمایل به فسخ قرارداد را داشته باشد که در ادامه به بررسی شرایط فسخ قرارداد اجاره مسکونی می ‌پردازیم.

 

 

قرارداد اجاره با توجه به اینکه در قانون مدنی در عقود لازم آمده است که این عقد به مانند سایر عقود لازم با اراده موجر یا مستاجر قابل انحلال نبوده و شرایطی دارد، قراردادهای اجاره به یکی از طرق ذیل قرارداد خاتمه میابد:

مشاوره حقوقی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس با وکلای پایه یک دادگستری متخصص و با تجربه از طریق تلفن از 9 صبح الی 20 شب

تماس از داخل و خارج کشور : 93111000-021
در صورت درخواست مشاوره حقوقی به صورت آنلاین کلیک کنید

 

•  فسخ قرارداد اجاره

 

•  اقاله قرارداد اجاره

 

•  از بین رفتن مورد اجاره

 

•  و سایر طرق به موجب قانون

 

  • فسخ عقد اجاره مسکونی

 

 طبق ماده 219 قانون مدنی، عقودی که بر طبق قانون واقع شده باشد بین متعاملین و قائم‌مقام آن‌ها لازم‌الاتباع است مگر اینکه به رضای طرفین اقاله یا به علت ‌قانونی فسخ شود.

 

•  با توجه به ماده مذکور قرارداد اجاره ملک جزو قراردادهای لازم است. همانطور که توضیح داده ایم عقود لازم آن دسته از قراردادهایی هستند که  هیچ یک از طرفین قرارداد، حق فسخ عقد را ندارد. طرفین قراردادهای لازم، فقط در شرایط معین، می توانند عقد لازم خود را بر هم بزنند و آن را فسخ کنند. این شرایط، شامل موارد زیر است:

 

فسخ به استناد خیارات: خیار به معنی اختیار داشتن یکی از طرفین قرارداد برای فسخ قرارداد است. خیارات مختلفی مانند خیار حیوان، خیار مجلس و غیره.

 

•  ممکن است در قرارداد اجاره مواردی برای فسخ قرارداد اجاره برای موجر یا مستاجر شرط شده باشد، مثلا در صورت عدم پرداخت اجاره بها به مدت 2 ماه، موجر اختیار (خیار) فسخ قرارداد اجاره داشته باشد

که در این صورت پس از اینکه مستاجر اقدام به پرداخت اجاره بها در این مدت ننماید، موجر اختیار به فسخ قرارداد اجاره خواهد داشت.

 

•  اقاله یا تفاسخ: به موجب ماده 283 قانون مدنی: بعد از معامله، طرفین می توانند به تراضی، آن را اقاله و تفاسخ کنند. این ماده به این معنا است که وقتی طرفین قرارداد، با هم توافق کنند که عقد را فسخ کنند و رضایت به برهم زدن قرارداد داشته باشند   که اصطلاحا به این اقدام اقاله قرارداد می گویند. اقاله قرارداد عقد با اراده همان دو نفری که قرارداد را منعقد کرده اند می تواند بدون طی تشریفات خاصی و تنها با موافقت آنها، فسخ شود.

 

  • فسخ قرارداد اجاره مسکونی در رویه قضایی

 

در رویه قضایی و قانون مرتبط با موضوع اجاره از چند جهت امکان فسخ قرارداد اجاره وجود دارد که به بررسی هریک از آن ها میپردازیم:

 

•  1- قرارداد اجاره‌ به گونه ای تنظیم شده باشد که شرایطی برای فسخ قرارداد در نظر گرفته باشند و این شرایط در اجاره‌نامه ذکر شده و موجر و مستاجر این شرایط را پذیرفته و امضا کرده باشند، طرفی که تمایل به فسخ قرارداد اجاره دارد با رجوع به قرارداد، اقدام به فسخ اجاره‌نامه کند.

 

•  2- اگر در عین مستاجره عیبی در زمان قرارداد اجاره باشد ، مستاجر می تواند اجاره را فسخ کند یا اجاره را به همان نحوی که هست قبول کند ،فسخ اجاره در این مورد به استناد خیار عیب میباشد.

فسخ قرارداد اجاره ملک توسط موجر و مستاجر, وکیل ملکی, وکیل تخلیه مستاجر, بهترین وکیل در تهران, وکیل دادگستری خوب, وکیل پایه یک دادگستری

•  3- اگر در مدت زمان اجاره در موضوع اجاره تعمیراتی لازم باشد و تعمیر نکردن باعث ضرر موجر شود، مستاجر ، اگرچه در مدت تعمیر مستاجر نتواند کلا یا بعضا از خانه استفاده کند نمی تواند مانع تعمیرات موجر شود اما در این صورت مستاجر حق فسخ دارد.

 

•  4- چنانچه قبل از آنکه موجر موضوع اجاره(ملک) را به مستاجر تحویل دهد، شخص ثالث مزاحم مستاجر شود، در این حالت مستاجر میتواند قرارداد اجاره را فسخ نماید.

 

•  5-  مطابق ماده 498 ماده ۴۹۸– اگر عین مستأجره به دیگری منتقل شود اجاره به حال خود باقی است مگر اینکه موجر حق فسخ در صورت نقل را برای خود شرط ‌کرده باشد.

 

به عبارت دیگر چنانچه در قرارداد اجاره درج شده باید در صورت فروش موضوع اجاره(ملک) موجر حق فسخ اجاره را خواهد داشت، بنابراین در صورت انتقال مورد اجاره به دیگری از طرف موجر ، موجر حق فسخ اجاره را خواهد داشت.

 

•  6- چنانچهدر قرارداد اجاره قید شده باشد مستاجر حق انتقال مورد اجاره به دیگری را نداشته باشد ولی آن را انتقال دهد یا به هر نحوی در اختیار کس دیگر جزء افراد تحت کفالت خود قرار دهد موجر حق فسخ اجاره را دارد.

 

•  7- طبق ماده 492 قانون مدنی اگر مستأجر عین مستأجره را در غیر موردی که در اجاره ذکر شده باشد یا از اوضاع و احوال استنباط می‌شود استعمال کند و منع آن ممکن نباشد موجر حق فسخ اجاره را خواهد داشت.

 

  • فسخ قرارداد اجاره مسکونی چه آثار حقوقی دارد؟

 

•  زمانی که قرارداد اجاره فسخ گردد، رابطه حقوقی میان موجر و مستاجر به موجب این فسخ خاتمه میابد.

 

•  یکی از مهم‌ترین آثار انحلال قراردادها از بین رفتن تعهدات طرفین قرارداد است. تمام آثار قانونی و عرفی قرارداد اجاره نیز به موجب فسخ  از بین میروند. موجر و مستاجر به موجب امضای قرارداد اجاره متعهد به انجام وظایف و تکالیفی می‌شوند. انحلال این قرارداد باعث ساقط شدن و از بین رفتن تعهداتی خواهد شد که به موجب امضای قرارداد اجاره بر عهده موجر و مستاجر قرار گرفته است.

 

•  اثر حقوقی که فسخ قرارداد اجاره نسبت به مستاجر دارد این است که مستاجر دیگر حقی نسبت به مورد اجاره ندارد و لازم است مورد اجاره (ملک) را به موجر پس دهد.

 

  • چگونه میتوان قرارداد اجاره را فسخ نمود تا قابلیت اجرایی داشته باشد؟

 

بهتر است در این خصوص با وکیل دادگستری پایه یک دادگستری که متخصص در دعاوی ملکی مشاوره ای داشته باشید.

 

•  وکیل متخصص در دعاوی ملکی دادحامی ابتدا قرارداد اجاره را مطالعه مینماید و با توجه به آن، بهترین راهکار برای فسخ را به شما پیشنهاد میدهد

 

برای دریافت مشاوره تلفنی یا حضوری، می‌توانید با کارشناسان دادحامی ارتباط برقرار نمایید تا هماهنگی لازم جهت اخذ مشاوره را انجام دهند.

 

 و چنانچه تمایل دارید از ابتدا شروطی برای فسخ در قرارداد اجاره اعمال شوند، می‌توانید از خدمات تنظیم قرارداد اجاره به صورت اختصاصی و متناسب با نیاز شما استفاده کنید.

 

  • رای دادگاه مبنی بر فسخ قرارداد اجاره مسکونی

 

•  در خصوص تجدیدنظرخواهی بانک … با وکالت آقای….. نسبت به دادنامه شماره ……..مورخ …… صادره از شعبه ……دادگاه عمومی حقوقی تهران که به موجب آن حکم به تأیید فسخ قرارداد اجاره شماره … مورخ دفترخانه … تهران و تخلیه و تحویل مورد اجاره به انضمام هزینه دادرسی صادر و اعلام گردیده است، وارد و محمول بر صحت نبوده و به استنباط دادگاه نخستین خلل و اشکال قانونی وارد نمی‌باشد.

 

•  زیرا دادنامه تجدید‌نظر‌خواسته بر اساس محتویات پرونده و دلایل و مدارک ابرازی صحیحاً و مطابق مقررات قانونی اصدار یافته و تجدیدنظرخواه در این مرحله از رسیدگی دلیل یا مدرک قانع‌کننده و محکمه‌پسندی که موجبات نقض و بی‌اعتباری دادنامه تجدیدنظرخواسته را فراهم نماید تقدیم و ارائه ننموده است و لایحه اعتراضیه متضمن جهت موجه نیست به علاوه ایراد تجدیدنظرخواه به اینکه در زمان تقدیم دادخواست خواهان بدوی مدت اجاره به تاریخ …….1 منقضی گردیده بود، منطبق با واقع نمی‌باشد.

 

•  زیرا تاریخ ثبت دادخواست بدوی تاریخ …… می‌باشد که خارج از مهلت انقضای قرارداد اجاره متنازعٌ‌فیه نمی‌باشد. و ایراد دیگر تجدیدنظرخواه به اینکه فوریت اعمال خیار فسخ از ناحیه موجرین قرارداد اجاره رعایت نگردیده است، نیز وارد نمی‌باشد.

 

•  زیرا طبق قرارداد اجاره شماره … مورخ ……. تأخیر در پرداخت هر قسط تا ده روز موجب خیار فسخ در بقیه مدت برای موجر خواهد بود و از متن یاد شده چنین استنباط می‌شود که این خیار تا روز آخر قرارداد برای موجر باقی است و فوریت اعمال آن ملاحظه نمی‌شود.

مشاوره حقوقی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس با وکلای پایه یک دادگستری متخصص و با تجربه از طریق تلفن از 9 صبح الی 20 شب

تماس از داخل و خارج کشور : 93111000-021
در صورت درخواست مشاوره حقوقی به صورت آنلاین کلیک کنید

 

•  از این رو دادگاه باستناد قسمت اخیر از ماده 358 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی، ضمن رد تجدیدنظرخواهی مطروحه، دادنامه تجدیدنظرخواسته را تأیید و ابرام می‌نماید.

 

•  بدیهی است که حق مطالبه سرقفلی موضوع تبصره 2 ماده 6 قانون روابط موجر و مستأجر مصوب 1376 برای مستأجر (تجدیدنظرخواه) محفوظ می‌باشد. رأی صادره حضوری و قطعی می‌باشد.

 

طبق رای صادره میتوان گفت: چنانچه در قرارداد اجاره درج شود تأخیر در پرداخت هر قسط تا ده روز، موجب خیار فسخ در بقیه مدت برای موجر است؛ در این صورت حق فسخ تا پایان قرارداد باقی بوده و فوریت ندارد.

 

منبع:

https://ara.jri.ac.ir/Judge/Index

https://dadhami.com/blog/

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید.

میانگین نمرات / 5. تعداد رتبه

k

.

دیدگاه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دسته بندی : اجاره, حقوقی, قراردادها, ملکی
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آخرین پست ها

تأثیر صدور حکم اعسار بر مطالبه خسارت تأخیر تأدیه

تأثیر صدور حکم اعسار بر مطالبه خسارت تأخیر تأدیه

تأثیر صدور حکم اعسار بر مطالبه خسارت تأخیر تأدیه به موجب رای وح...

زن از کدام اموال شوهر ارث می برد

زن از کدام اموال شوهر ارث می برد

زن از کدام اموال شوهر ارث می برد؟ در پاسخ باید گفت قانون جدید ا...

تا چه مدت حکم قطعی قابلیت اجرا دارد

تا چه مدت حکم قطعی قابلیت اجرا دارد

تا چه مدت حکم قطعی قابلیت اجرا دارد؟ در پاسخ به این سوال و اینک...

چک ضمانت صیادی

چک ضمانت صیادی

چک ضمانت صیادی با توجه به تغییرات قانون جدید دچار تحولات شده بن...

بطلان معامله مال توقیف شده

بطلان معامله مال توقیف شده

بطلان معامله مال توقیف شده از دعاوی دادگاه ها بوده به این منظور...

اثبات زوجیت دائم، نمونه رای و نظریه مشورتی

اثبات زوجیت دائم، نمونه رای و نظریه مشورتی

اثبات زوجیت دائم زمانی بوده که زوجین بدون ثبت رسمی ازدواج به را...

شرط نصف اموال در عقدنامه و اثر انتقال دارایی

شرط نصف اموال در عقدنامه و اثر انتقال دارایی

شرط نصف اموال در عقدنامه که با امضا توسط شوهر تنصیف اموال در طل...

برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب و مجازات آن

برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب و مجازات آن

برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب بدون اطلاع که از طریق هک یا فیش...

مدت زمان اجرای حکم و اجراییه دادگاه

مدت زمان اجرای حکم و اجراییه دادگاه

مدت زمان اجرای حکم بعد از رای قطعی و همچنین مدت اعتبار اجراییه ...

انکار کردن پس از اقرار در آگاهی و کلانتری

انکار کردن پس از اقرار در آگاهی و کلانتری

انکار کردن پس از اقرار در آگاهی یا کلانتری امکانپذیر است؟ و این...

اقرار ابرا مهریه توسط زوجه

اقرار ابرا مهریه توسط زوجه

اقرارنامه ابراء مهریه توسط زوجه از شایع ترین اسناد می باشد ما د...

تعدیل مهریه و شرایط آن + نمونه رای

تعدیل مهریه و شرایط آن + نمونه رای

تعدیل مهریه به منظور تغییر در پرداخت اقساط که بنابر شرایط تعدیل...

مسئولیت تبلیغ کنندگان کوروش کمپانی

مسئولیت تبلیغ کنندگان کوروش کمپانی

مسئولیت تبلیغ کنندگان کوروش کمپانی که این قبیل سلبریتی ها آیا م...

زمان دعوای اعسار در طلاق

زمان دعوای اعسار در طلاق

زمان دعوای اعسار در طلاق یا همان قسط بندی مهریه در طلاق بنابر ز...

جرم معامله معارض چیست؟

جرم معامله معارض چیست؟

جرم معامله معارض چیست در پاسخ باید گفت زمانیکه فروختن مال با دو...

مهریه در طلاق توافقی + نمونه رای

مهریه در طلاق توافقی + نمونه رای

مهریه در طلاق توافقی به تفاهم و توافق زوجین مرتبط بوده بدینصورت...

ارسال عکس مستهجن و مجازات آن

ارسال عکس مستهجن و مجازات آن

جرم ارسال عکس مستهجن یا بعبارتی نود ، لختی که این عکس و فیلم از...

تغییر تاریخ دفترخانه + نمونه رای

تغییر تاریخ دفترخانه + نمونه رای

تغییر تاریخ دفترخانه در مبایعه نامه یا قولنامه دارای آثاری می ب...

درخواست تعدیل اقساط اعسار

درخواست تعدیل اقساط اعسار

درخواست تعدیل اقساط اعسار به موجب قانون جدید از حقوق افراد بوده...

فسخ قرارداد اجاره مسکونی + شرایط بهم زدن عقد غیرتجاری

فسخ قرارداد اجاره مسکونی + شرایط بهم زدن عقد غیرتجاری

فسخ قرارداد اجاره مسکونی در همه موارد امکانپذیر نمی باشد و بهم ...

شکایت کلاهبرداری پانزی

شکایت کلاهبرداری پانزی

شکایت کلاهبرداری پانزی از شایع ترین دعاوی کیفری بوده که باید بد...

طلاق با وکالت طلاق از شوهر + نحوه اعمال وکالت

طلاق با وکالت طلاق از شوهر + نحوه اعمال وکالت

طلاق با وکالت طلاق بدینصورت بوده زن با گرفتن حق طلاق از همسر و ...

ارث زن از شوهر

ارث زن از شوهر

ارث زن از شوهر از اموال منقول مانند خودرو و همچنین غیرمنقول مان...

لایحه مطالبه وجه چک

لایحه مطالبه وجه چک

لایحه مطالبه وجه چک در دعوایی کاربرد دارد که خوانده دعوی لایحه ...

صیغه بدون اذن پدر

صیغه بدون اذن پدر

صیغه بدون اذن پدر در قانون دارای شرایطی بوده و وجود پرده بکارت ...

شکایت سرقت ارز دیجیتال

شکایت سرقت ارز دیجیتال

شکایت سرقت ارز دیجیتال به دعوایی گفته می شود که در پی سرقت ارز ...

جرح داور و رد داور در آیین دادرسی مدنی

جرح داور و رد داور در آیین دادرسی مدنی

جرح داور یا به عبارتی رد داور که در قانون آیین دادرسی مدنی به آ...

اثبات رابطه نامشروع در فضای مجازی

اثبات رابطه نامشروع در فضای مجازی

اثبات رابطه نامشروع در فضای مجازی از سوالات زن و شوهرهایی می با...

مسئولیت کارشناسان رسمی دادگستری

مسئولیت کارشناسان رسمی دادگستری

مسئولیت کارشناسان رسمی دادگستری بنابر اینکه شخص کارشناس یا اهل ...

خیانت در امانت همسر

خیانت در امانت همسر

خیانت در امانت همسر به جرمی گفته می شود که مالی از زن و شوهر به...

مطالبه خسارت از شرکت توسط سهامداران

مطالبه خسارت از شرکت توسط سهامداران

مطالبه خسارت از شرکت توسط سهامداران معمولا زمانی مطرح می شود که...

مطالبه خسارات مادی ناشی از قصور پزشکی

مطالبه خسارات مادی ناشی از قصور پزشکی

مطالبه خسارات مادی ناشی از قصور پزشکی از این باب بوده که ممکن ا...

اثبات دزدی با دوربین مداربسته

اثبات دزدی با دوربین مداربسته

اثبات دزدی با دوربین مداربسته با توجه به استفاده بیش از پیش برا...

اعتراض به رای دادگاه حقوقی

اعتراض به رای دادگاه حقوقی

اعتراض به رای دادگاه حقوقی به موجب قانون جدید آیین دادرسی مدنی ...

مصادره اموال در جرایم مواد مخدر

مصادره اموال در جرایم مواد مخدر

مصادره اموال در جرایم مواد مخدر سوال افراد بوده که در صورت صدور...

تقسیم ناعادلانه ارث

تقسیم ناعادلانه ارث

تقسیم ناعادلانه ارث که معمولا این تقسیم ناعادلانه توسط پدر بوده...

تایید اجاره توسط مالک

تایید اجاره توسط مالک

تایید اجاره توسط مالک در زمانی بوده که شخصی غیر از مالک یا به ن...

فک نشدن پلاک پس از وکالت

فک نشدن پلاک پس از وکالت

فک نشدن پلاک پس از وکالت از عمده سوالات افراد بوده به اینصورت ک...

دادن وکالت به وکیل به صورت غیر حضوری

دادن وکالت به وکیل به صورت غیر حضوری

دادن وکالت به وکیل به صورت غیر حضوری بنابر تغییرات که قوه قضایی...

دعوای بر میت | طرح دعوا علیه متوفی

دعوای بر میت | طرح دعوا علیه متوفی

دعوای بر میت معمولا در جایی مطرح می شود که فوت خوانده قبل از تق...

طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی

طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی

طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی که می تواند به دلیل ناتوانی م...

جرم تعقیب افراد مجازات تعقیب و گریز

جرم تعقیب افراد مجازات تعقیب و گریز

جرم تعقیب افراد یا به بعبارتی حکم تعقیب و گریز اشخاص که می توان...

عزل وکیل در وکالتنامه رسمی

عزل وکیل در وکالتنامه رسمی

عزل وکیل در وکالتنامه رسمی بر خلاف وکالتنامه عادی شرایط خود را ...

شرایط شهود اعسار از پرداخت هزینه های دادرسی

شرایط شهود اعسار از پرداخت هزینه های دادرسی

شرایط شهود اعسار از پرداخت هزینه های دادرسی که می تواند شامل هز...

0
سلام 👋 چه کمکی از من ساخته است؟x