مجازات خوردن مشروبات الکلی ( شرب خمر )

مجازات خوردن مشروبات الکلی ( شرب خمر ) /

صفحه اصلی

مجازات خوردن مشروبات الکلی ( شرب خمر )

 

 

همانطور که می‌دانید در دین اسلام نوشیدن شراب و در کل نوشیدن هر مایعی که مست کننده باشد حرام است. علت آن هم زوال عقل و حواس به دلیل سکرآور و مست کننده بودن نوشیدنی های الکلی است. به همین جهت قانونگذار در قانون مجازات اسلامی نیز این موضوع که شراب خواری جرم است و مجازات دارد، مطرح کرده است.

 

در نتیجه شرب خمر در قانون عملی مجرمانه شناخته شده است و مجازات آن حدی است و از شرع اسلام بر گرفته شده است که در ادامه به مصادیق خمر و مجازات شرب خمر پرداخته می شود.

 

شرب خمر چیست؟

 

شرب خمر به معنای نوشیدن مایع مست کننده و سکرآور، از دو واژه شرب به معنی نوشیدن و خمر به معنی مایع مسکر و مست کننده، ترکیب شده است.

طبق قانون مجازات اسلامی مصرف هرگونه موادی که باعث مستی و یا زوال عقل و حواس شود جرم است و مجازات دارد.

 

مصادیق مشروبات الکلی ( مایع خمر )

 

مطابق قانون مجازات اسلامی مصرف هرگونه مشروبات الکلی شرب خمر محسوب می‌شود و جرم است.

 

به طور مثال مصرف انواع شراب انگور، کشمش، جو، گندم، خرما و… چنانچه تا حدی تبخیر شود که مست کننده و مسکر باشد، جرم انگاری شده و مجازات دارد. همچنین علاوه بر موارد گفته شده دیگر مشروبات الکلی که با ترکیبات شیمیایی تهیه می شوند مانند ودکا، ویسکی، شامپاین و مواردی از این قبیل نیز از جمله مصادیق خمر می ‌باشد.

 

نکته حائز اهمیت این است که فرقی ندارد خمر خالص باشد و یا با ماده دیگری ترکیب شده باشد که اگر مخلوط شدن با مایع دیگر (به طور مثال مشروبات غیر الکلی و مجاز) تا حدی باشد که وصف مست ‌کنندگی خمر را از بین نبرد، همچنان شرب خمر محسوب می شود و مجازات حد دارد.

 

مجازات حدی شرب خمر

 

قانون مجازات اسلامی در خصوص شرب خمر اینگونه مقرر کرده است که: مصرف مسکر از قبیل خوردن، تزریق و تدخین آن (دود کردن) کم باشد یا زیاد، جامد باشد یا مایع، مست کند یا نکند، خالص باشد یا مخلوط به گونه ای که آن را از مسکر بودن خارج نکند، موجب حد است.

مسدود کردن کد ملی | ممنوع‌ الخدمات کردن محکوم علیه

قانون مجازات اسلامی جدید مصرف الکل, مجازات خوردن شراب, شلاق خوردن آبجو, مجازات ویسکی خوردن, وکیل کیفری, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل, وکیل پایه یک دادگستری تهران

بنابراین با استناد به قانون یاد شده مصرف ماده مست کننده به هر طریق که باشد، اعم از خوردن، تزریق و تدخین آن جرم است و مطابق شرع مقدس مجازات حد و شلاق در پی دارد‌. مجازات حدی شرب خمر به این معناست که این مجازات را شرع و دین تعیین نموده است و قانونگذار دخالتی در کم و زیاد کردن آن ندارد.

 

مجازات تعزیری شرب خمر

 

علاوه بر مجازات حدی قانونگذار در ماده دیگری در خصوص شرب خمر و مصرف آن مجازات تعزیری نیز در نظر گرفته است: هرکس متجاهرا و به نحو علنی در اماکن و معابر و مجامع عمومی، مشروبات الکلی استعمال نماید علاوه بر اجرای حد شرعی شرب خمر به ۲  تا ۶ ماه حبس تعزیری محکوم می‌ شود.

 

بنابراین به طور کلی مجازات حدی شرب خمر ۸۰ ضربه شلاق می باشد.

 

مجازات شرب خمر برای بار چهارم

 

همانطور که اشاره شد مجازات شرب خمر ۸۰ ضربه شلاق می‌باشد و چنانچه به طور علنی و در معابر عمومی باشد علاوه بر حد، ۲ تا ۶ ماه حبس تعزیری نیز به همراه دارد.

 

نکته قابل توجه این است که چنانچه شخصی سه مرتبه به دلیل شرب خمر مجازات شود یعنی هر سه بار محکوم به شرب خمر شود و حد بر او جاری شود، بار چهارمی که مرتکب جرم شرب خمر شود دیگر مجازات او ۸۰ ضربه شلاق نخواهد بود بلکه محکوم به اعدام می شود.

 

قانون مجازات اسلامی نیز در این خصوص مقرر کرده است که: هرکس سه بار مرتکب یک نوع جرم موجب حد شود و هر بار حد آن جرم بر او جاری گردد، حد وی در مرتبه چهارم، اعدام است.

4.9 / 5. 29

مجازات خوردن مشروبات الکلی ( شرب خمر )

ارسال شده در تاریخ : خرداد ۷, ۱۴۰۱ توسط : administrator

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آخرین پست ها

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره