مدت زمان قرارداد مشارکت در ساخت

مدت زمان قرارداد مشارکت در ساخت /

صفحه اصلی

مدت زمان قرارداد مشارکت در ساخت

 

همانطور که می دانید قرارداد مشارکت در ساخت با شراکت دو یا چند نفر به عنوان مالک و سازنده در خصوص ملک یا زمین شکل می‌گیرد.

 

به موجب این قرارداد سازنده متعهد می‌شود با تخصص و سرمایه نقدی و نیروی انسانی در مدت زمان معینی پروژه را تکمیل نموده و بنا بر توافق ملک ساخته را میان خود و مالکان تقسیم کند یا بابت ساخت آن مبلغی اخذ نماید. بنابراین تعیین مدت در قرارداد مشارکت در ساخت از ارکان مهم و تاثیرگذار به شمار می ‌رود که در ادامه به این موضوع بیشتر پرداخته خواهد شد.

 

تعیین مدت در قرارداد مشارکت در ساخت

 

عموما در قرارداد مشارکت در ساخت طرفین به منظور تکمیل بنا و اجرای پروژه و انجام تعهدات مدتی را تعیین میکنند.

 

برای تعیین مدت انجام تعهدات در این قراردادها علاوه بر تاریخ پایان، تاریخ شروع تعهدات یا آغاز قرارداد نیز حائز اهمیت است. زیرا این تاریخ نشان دهنده زمان لازم الاجرا شدن تعهدات می باشد.

 

به عبارت دیگر با تعیین زمان شروع قرارداد و مشخص نمودن مهلت ایفای تعهدات در واقع موعد پایان یافتن قرارداد و تحویل بنا نیز تعیین می شود.

 

به طور مثال قرارداد مشارکت در ساخت تاریخ 01/01/1400 منعقد شده و سازنده متعهد به تحویل پروژه ظرف ١٨ ماه از این تاریخ شده است.

 

اهمیت تعیین مدت در قرارداد مشارکت در ساخت در ادامه بررسی خواهد شد.

 

اهمیت تعیین مدت در قرارداد مشارکت در ساخت

 

با توجه به اینکه قرارداد مشارکت در ساخت یک قرارداد مستمر می باشد، بدین عبارت که طرفین عقد به محض انعقاد قرارداد به نتیجه خود که ساخت بنا می باشد نمی رساند بلکه با مرور زمان بنای مورد نظر ساخته می‌شود و مالک و سازنده به سود خود می رسند

 

بنابراین با توجه به اینکه ذات قرارداد مدت دار می باشد و شروع و پایان عمل به تعهدات مشخص می باشد با تعیین نمودن بازه زمانی قرارداد، مطالبه خسارت ناشی از عدم ایفای تعهدات در مدت تعیین شده آسان تر است.

رجوع از هبه | حکم پس گرفتن کادو چیست؟

 

به عبارت دیگر تعیین مدت در قرارداد مشارکت در ساخت امکان مطالبه خسارت و وجه التزام را برای متعهدله (مالک) فراهم می کند. در غیر این صورت چنانچه قرارداد مشارکت در ساخت مدت دار نباشد متعهدله یا مالک باید ثابت کنند که اختیار تعیین تاریخ تحویل پروژه با او بوده و به عنوان مالک تحویل بنا را درخواست کرده است و سازنده به عنوان متعهد از تحویل پروژه امتناع کرده است

بازه زمانی مشارکت در ساخت, وکیل, مشاوره حقوقی تلفنی, تنظیم قرارداد, مشاوره حقوقی مشارکت در ساخت, وکیل پایه یک دادگستری, تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت, وکیل آنلاین

در این صورت اثبات این موضوع دشوار است و در عمل مطالبه خسارت و وجه التزام ناشی از عدم انجام تعهدات را غیر ممکن می کند. در نتیجه اهمیت تعیین مدت در قرارداد مشارکت در ساخت در امکان مطالبه خسارات و وجه التزام ناشی از عدم ایفای تعهدات موثر است.

 

انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت

 

چنانچه سازنده به عنوان متعهد در هر یک از مراحل ساخت تعهدات خود را در مهلت مقرر شده انجام ندهد، در این شرایط متعهدله یا مالک ابتدا می بایست الزام متعهد و انجام تعهدات را از دادگاه مربوطه درخواست کند و چنانچه امکان الزام سازنده به ایفای تعهدات وجود نداشت، در صورت اختیار فسخ، مالک حق فسخ قرارداد را خواهد داشت.

 

 اما در صورتی که شرط شده باشد که در مدت زمان مشخصی سازنده اقدام به ساخت ننموده باشد عقد خود به خود منفسخ می شود با انقضای مدت قرارداد مشارکت در ساخت خود به خود منحل می ‌شود و نیازی به اراده هیچ یک از طرفین برای فسخ نیست.


پرسش و پاسخ

 

قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

 

سازنده متعهد می‌شود با تخصص و سرمایه نقدی در مدت زمان معینی پروژه را تکمیل نموده و بنا بر توافق ملک ساخته شده را میان خود و مالکان تقسیم کند یا بابت ساخت آن مبلغی اخذ نماید

 

در صورتیکه سازنده در مدت زمان تعیین شده پروژه را تحویل ندهد چه آثار قانونی در پی دارد؟

 

بنابر قرارداد تنظیمی ممکن است ادعای مطالبه خسارت یا فسخ و انحلال قرارداد مطرح شود

4.8 / 5. 24

مدت زمان قرارداد مشارکت در ساخت

ارسال شده در تاریخ : شهریور ۱۹, ۱۴۰۱ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
تنظیم قرارداد
جستجو
تماس با ما