مزاحمت تلفنی

مزاحمت تلفنی /

صفحه اصلی

مزاحمت تلفنی

ارسال شده در تاریخ : مهر ۲۵, ۱۴۰۰ توسط : administrator

آخرین تاریخ بروزرسانی بهمن 4ام, 1400

مزاحمت تلفنی

 

 

ایجاد هر گونه مزاحمت برای افراد صراحتاً در قانون جرم انگاری شده است که ساده ترین مثال آن می تواند مزاحمت تلفنی باشد که باید توجه داشت که در جرم مزاحمت تلفنی تکرار خصوصیت دارد و حتماً می بایست بیش از یک بار رخ دهد همچنین قصد آزار و ایجاد مزاحمت نیز باید واضح و روشن باشد و صرف عدم رغبت شما به تماس فرد تماس گیرنده، باعث تحقق جرم مزاحمت و مجرم شناخته شدن فرد نمی شود.

 

برای تحقق جرم مزاحمت تلفنی حتماً نباید تماس ها همراه با توهین و تهدید و مواردی از این قبیل باشد بلکه حتی تماس های بدون مکالمه و مکرر نیز مزاحمت و جرم طلقی می‌شود.

 

  جرم مزاحمت تلفنی

 

جرم مزاحمت تلفنی عبارت است از اینکه شخصی از روی عمد و به صورت آگاهانه به وسیله تلفن یا دستگاه های مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت نماید.

 

بنابراین برای تحقق جرم مزاحمت تلفنی، وسیله ی ارتکاب، شرط اصلی ارتکاب جرم بوده و این وسیله می تواند تلفن یا دستگاه های مخابراتی دیگر باشد

 

به عبارتی قانونگذار با به کار بردن عبارت دستگاه های مخابراتی دیگر، قصد داشته که وسیله ارتکاب این جرم را به هرگونه وسایلی که موجب ارتباط مخابراتی میان اشخاص شده، تعمیم و گسترش دهد.

جرم مزاحمت تلفنی, جرم ایجاد مزاحمت, شکایت از مزاحم تلفنی ایرانسل, پیگیری مزاحمت در واتساپ, جریمه نقدی مزاحمت تلفنی, وکیل, مشاوره حقوقی, وکیل پایه یک دادگستری تهران, وکیل کیفری

مجازات مزاحمت تلفنی

 

شخصی که از طریق تلفن یا سایر وسایل مخابراتی یا هرگونه راه های ارتباطی دیگر موجب سلب آسایش فرد دیگری شود مطابق قانون مجازات اسلامی مجرم شناخته شده و علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، به مجازات حبس از 15 روز تا 3 ماه محکوم خواهد شد.همچنین اگر ایجاد مزاحمت تلفنی با جرایم دیگری همچون تهدید به قتل همراه شود، مرتکب علاوه بر مجازات مزاحمت تلفنی به مجازات آن جرم نیز محکوم خواهد شد.

 

مزاحمت تلفنی قابل گذشت است؟

 

با استناد به قانون مجازات اسلامی جرایم قابل گذشت به جرایمی گفته می‌ شود که شروع رسیدگی و ادامه تعقیب و اجرای مجازات آنها نیازمند شکایت شاکی خصوصی و عدم گذشت باشد. بالعکس در جرایم غیرقابل گذشت شکایت شاکی و گذشت او در شروع به تعقیب و اجرای مجازات تاثیری ندارد و به جهت جنبه عمومی جرم و اخلال در نظم عمومی جامعه از سوی دادستان قابل پیگیری می باشد هر چند شاکی خصوصی نداشته و یا گذشت کرده باشد.

  قذف مجازات جرم فحاشی و توهین جنسی

 

جرم مزاحمت تلفنی نیز سابقا از جمله جرایم غیرقابل گذشت بوده اما مطابق قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب سال ۱۳۹۹ جرم مزاحمت ‌تلفنی در لیست جرایم قابل گذشت قرار گرفته است.

شکایت مزاحم تلفنی, دفاع در پرونده مزاحمت تلفنی, وکیل, مشاوره حقوقی, وکیل پایه یک دادگستری تهران, وکیل کیفری

 

پیگیری جرم مزاحمت تلفنی از طریق مراجع کیفری و شرکت مخابرات

 

در رابطه با مقررات و قوانین خاص شرکت مخابرات به موجب تبصره ۲ ماده ۱۴ قانون تاسیس شرکت مخابرات هر کس وسیله مخابراتیِ در اختیار خود را وسیله مزاحمت دیگری قرار دهد یا با عمد و سوء نیت ارتباط دیگری را مختل کند، بار اول پس از کشف، ارتباط تلفنی مزاحم به مدت یک هفته و بار دوم ارتباط تلفنی او به مدت سه ماه همراه با اخطار کتبی قطع شده و تجدید ارتباط مستلزم پرداخت هزینه های مربوطه خواهد بود.

 

در صورت ایجاد مزاحمت برای بار سوم شرکت مخابرات ارتباط تلفنی وی را به طور دائم قطع می کند.

 

همانطور که از ماده فوق بر می‌ آید پیگیری مزاحمت تلفنی از طریق شرکت مخابرات صرفاً موجب قطع ارتباط و جریمه خواهد شد اما فردی که مورد مزاحمت قرار گرفته برای طرح و پیگیری شکایت خود می بایست اقدام به تنظیم شکوائیه نماید تا با ارجاع شکایت وی به مراجع کیفری نسبت به آن تحقیق و رسیدگی صورت بگیرد.

وکیل کیفری تهران

برای ارتباط و مشاوره حقوقی با  وکیل کیفری تهران  با شماره   93111000-021  تماس گرفته یا بر روی لینک کلیک کنید

4.8 / 5. 19

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

آخرین پست ها

ارسال دیدگاه

منوی سایت
Call Now Buttonتماس بگیرید!