مسئولیت شرکا در شرکت سهامی خاص

مسئولیت شرکا در شرکت سهامی خاص /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی مرداد 14ام, 1401

مسئولیت شرکا در شرکت سهامی خاص

 

در یک تقسیم بندی کلی شرکت ها بر اساس نوع مسئولیت، به شرکت‌های سرمایه ‌ای و شرکت‌های اشخاص تقسیم می‌شوند که این موضوع در شرکت نامه یا اساسنامه شرکت تعیین می‌شود، به این جهت که مسئولیت شرکا مشخص شود.

 

همانطور که می دانید شرکت های تجاری بر اساس معیارهای قانونی انواع مختلفی دارند. شرکت های تضامنی، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت نسبی، شرکت تعاونی، شرکتهای سهامی و… برخی از انواع شرکت ها می باشند.

 

شرکت های سهامی

 

از جمله معتبرترین شرکت های تجاری، شرکت های سهامی می‌باشند که به طور کامل بر محور سرمایه تاسیس می شوند یعنی در شرکتهای سهامی هر یک از شرکا به نسبت میزان سرمایه خود بخشی از سهام شرکت را داراست و به عنوان سهامدار شرکت در اساسنامه شرکت شناخته می‌شود.

 

بنابراین هر یک از شرکا با توجه به میزان سهام خود در شرکت دارای مسئولیت می باشند و هر که سهم بیشتری داشته باشد مسئولیت او نیز به نسبت شریکی که سهم کمتری دارد، بیشتر می باشد.

 

شرکت های سهامی به دو نوع شرکت های سهامی عام و خاص تقسیم می شوند:

 

| شرکت سهامی عام: آن دسته از شرکت های سهامی هستند که بخشی از سرمایه شرکت از راه فروش قسمتی از سهام شرکت به عموم تامین می‌شود. بعبارتی این نوع شرکت ها در بازار سرمایه مانند بورس قابلیت عرضه سهام دارند و به این طریق برای توسعه شرکت خود نقدینگی جذب می‌کنند. تعداد شرکا هنگام تاسیس شرکت های سهامی عام حداقل باید ۵ نفر باشد.

 

| شرکت سهامی خاص: در شرکتهای سهامی خاص هنگام تاسیس و ثبت شرکت تمامی سرمایه شرکت توسط شرکا یا موسسین شرکت تامین می شود و امکان عرضه عمومی سهام شرکت های سهامی خاص در بازار سرمایه وجود ندارد و انتقال مالکیت سهام در این شرکت ها به آسانی انتقال سهام در شرکت های سهامی عام نیست. هنگام تاسیس شرکت های سهامی خاص تعداد شرکا می‌بایست حداقل ٣ نفر باشد.

رجوع از بخشیدن مهریه | پشیمانی از بذل مهریه

 

مسئولیت شرکا در شرکت های سهامی خاص

 

مطابق قانون تجارت میزان مسئولیت هر یک از سهامداران شرکت سهامی خاص مساوی با مقدار سرمایه آورده هر یک از آنها در شرکت می باشد.

 

به عبارت دیگر هر یک از شرکای شرکت سهامی خاص به هر مقدار که در شرکت سرمایه گذاری نموده باشد به همان میزان در توسعه و پیشرفت یا افت و ضرر شرکت مسئولیت دارد و هنگامی که سرمایه شرکت از یک حدی پایین تر رود هر یک از شریکان به نسبت سرمایه آورده خود مسئول هستند.

مقدار مسئولیت سهامداران شرکت سهامی خاص, بدهی صاحبان شرکت سهامی خاص, وکیل, مشاوره حقوقی حضوری, وکیل شرکت, وکیل پایه یک دادگستری, مشاوره حقوقی رایگان, وکیل تهران, دفتر وکالت, شماره وکیل

قانون تجارت نیز در این خصوص مقرر کرده است که: شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام  آنها است.

 

مسئولیت پرداخت بدهی های شرکت های سهامی خاص به عهده کیست؟

 

در واقع در خصوص بدهی های معمول شرکتهای سهامی خاص همانطور که اشاره شد هر یک از سهامداران تا سقف میزان سهام اسمی خود مسئولیت خواهند داشت.

 

اما در ارتباط با بدهی های مالیاتی این شرکت ها بر اساس قانون مالیاتهای مستقیم مسئولیت بدهی های مالیاتی بر عهده آخرین مدیران شرکتهای سهامی خاص می باشد و دیگر سهامداران و مدیران قبلی مسئولیتی در قبال بدهی های مالیاتی ندارند و این بدهی‌ها از محل دارایی و وجوه شرکت پرداخت میشود.


پرسش و پاسخ

 

میزان مسئولیت سهامداران و شرکای شرکت سهامی خاص به چه میزان می باشد؟

 

مطابق قانون تجارت میزان مسئولیت هر یک از سهامداران شرکت سهامی خاص مساوی با مقدار سرمایه آورده هر یک از آنها در شرکت می باشد.

 

شرکت های سهامی خاص، چه نوع شرکتی می باشد؟

 

سرمایه شرکتهای سهامی خاص هنگام تاسیس و ثبت شرکت تمامی توسط شرکا یا موسسین شرکت تامین می شود

4.8 / 5. 24

مسئولیت شرکا در شرکت سهامی خاص

ارسال شده در تاریخ : تیر ۸, ۱۴۰۱ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
جستجو