مسئولیت پشت نویس چک |مسئولیت ظهرنویس

مسئولیت پشت نویس چک |مسئولیت ظهرنویس /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی خرداد 6ام, 1401

مسئولیت پشت نویس چک

 

چک معمولا وسیله ‌ای برای پرداخت دیون می ‌باشد و برای ایجاد سهولت در معاملات تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

 

چک به عنوان یک سند عادی لازم الاجرا نوشته‌ ای است که به موجب آن صادر کننده وجوهی را که در نزد محال علیه دارد کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می نماید.

 

به بیان ساده صادر کننده چک با صدور آن به محال علیه یا به عبارتی به همان بانکی که در آنجا حساب دارد این اجازه را می دهد که مبلغ درج شده در چک را در زمان سررسید چک به دارنده آن بپردازد.

وکیل

به این صورت چک وسیله پرداخت در آینده می باشد یعنی به صادرکننده این امکان را می دهد تا در تاریخ سررسید درج شده در چک از موجودی او در بانک برداشت شود و به دارنده چک منتقل شود البته گاهی ممکن است شخصی غیر از صادرکننده چک به هر دلیلی مسئولیت پرداخت چک را به عهده داشته باشد که این شخص ممکن است ظهر نویس یا ضامن چک باشد.

 

ظهرنویسی یا پشت نویسی چک چیست؟

 

چک به عنوان یک سند تجاری ویژگی‌هایی دارد که از جمله آنها ظهرنویسی یا پشت نویسی چک است. ظهرنویسی به این معناست که امضا پشت چک به یکی از سه منظور انتقال، وکالت در وصول، یا ضمانت توسط شخص دیگری غیر از صادر کننده چک ( دارنده یا صاحب چک ) یا خود صادرکننده صورت می گیرد.

که در ادامه قصد داریم که به ظهر نویسی به منظور انتقال چک بپردازیم:

 

ظهر نویسی به منظور انتقال چک

در واقع ظهرنویس چک همان دارنده چک می باشد که با پشت نویسی چک قصد داشته که مبلغ چک به فرد دیگری پرداخت شود که این فرد انتقال گیرنده اصطلاحاً منتفع ظهرنویسی نامیده می‌ شود به عبارتی این شخص همان دارنده جدید چک می باشد که مبلغ چک باید در وجه وی پرداخت شود معمولا عمل ظهرنویسی چک با دو امضا در پشت چک صورت می ‌گیرد.

مسئول پرداخت وجه چک , دعوا علیه ظهرنویس در قانون جدید, مجازات پشت نویسی برای انتقال چک, روش صحیح پشت نویسی چک, چگونه چک را پشت نویسی کنیم, مسئولیت چک جدید پشت نویسی, مسئولیت تضامنی چک, وکیل چک, وکیل چک برگشتی, وکیل چک مفقودی, وکیل پایه یک دادگستری, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل تهران

اصولاً عمل ظهرنویسی زمانی رخ می ‌دهد که دارنده چک یعنی شخصی که در ابتدا چک در وجه او صادر شده قبل از تاریخ سررسید چک به مبلغ آن نیاز دارد، در این صورت ممکن است دارنده، چک را به عنوان ثمن یا عوض یک معامله به طرف مقابل خود بدهد یا اینکه پس از سررسید قصد داشته که چک را به شخص دیگری واگذار نماید (شخصی که چک به او منتقل شده و به نفع او ظهرنویسی شده است).

در کل با ظهرنویسی و انتقال چک تمامی حقوق ناشی از این سند تجاری به همراه آن منتقل می شود.

 

چگونه چک را پشت نویسی کنیم؟

نکته دیگر این که هرچند امضای پشت چک عرفا به معنای ظهرنویسی است، در پاسخ به این سوال که چگونه چک را پشت نویسی کنیم و روش صحیح پشت نویسی چک چیست می توان گفت که بهتر است عنوان انتقال میدهم یا هر لفظی که دلالت بر انتقال کند پشت چک نوشته شود.

دستور تخلیه فوری | شرایط حکم تخلیه اجاره در زمان کرونا

 

مسئولیت ظهرنویس

 

ظهرنویسی یا انتقال دهنده چک در قبال وصول وجه چک مسئول است یعنی اگر شخصی که چک به او منتقل شده در تاریخ سررسید نتواند مبلغ چک را از صادر کننده چک دریافت کند، طبق شرایطی می‌تواند به ظهرنویس جهت وصول چک مراجعه کند.

 

در واقع مطابق قانون شخصی که با ظهرنویسی چک را منتقل می‌ کند از جمله مسئولان سند شمرده می‌ شود در نتیجه باید گفت زمانی که ظهرنویس پشت چک را امضا می ‌کند به این سبب در مقابل تادیه و نقد شدن چک مسئول است.

 

در نتیجه اگر چک در وجه حامل باشد و تنها با قبض و اقباض (رد و بدل کردن چک به صورت فیزیکی) منتقل شده باشد و ظهرنویسی صورت نگرفته باشد، انتقال دهند هیچ مسئولیتی در قبال عدم وصول چک ندارد البته ظهرنویس میتواند با قید کردن عدم مسئولیت، از خود رفع مسئولیت کند.

 

مسئولیت تضامنی چک

 

مسئولیت تضامنی بدین معناست که تمامی امضا کنندگان چک ( صادرکننده و ظهرنویس و… ) هر کدام به میزان تمام مبلغ درج شده در چک در مقابل دارنده چک مسئولیت دارند. یعنی امضای صادرکننده ذیل چک و امضای ضامن ها و ظهرنویسان پشت چک، پرداخت وجه چک را برای دارنده آن تضمین می کنند. شخص دارنده چک می تواند به هر یک از صادرکننده، ضامن ها و ظهرنویسان مراجعه کند.

 

دارنده چک تضامنی به چه اشخاصی می تواند مراجعه کند؟

در نتیجه‌ افرادی که مسئولیت تضامنی در خصوص چک داشته باشند صاحب چک می تواند برای نقد کردن چک علیه هریک از افراد مسئول اقامه دعوی کند.

دادگاه

ظهرنویسی در چک های صیادی

 

مطابق قانون مصوب سال ۱۳۹۷ هرگونه چک صادر شده می بایست در سامانه صیاد با تمامی مندرجات ثبت شود در غیر این صورت چک صادر شده از اعتبار یک سند تجاری برخوردار نمی ‌شود و تنها به عنوان یک سند عادی در مقام قضایی پذیرفته می ‌شود.

 

ظهرنویسی چک های جدید می بایست در سامانه صیاد انجام شود!

ظهرنویسی چک نیز می بایست در سامانه صیاد انجام شود. همچنین انتقال چک بدون ظهر نویسی و صرفاً با قبض و اقباض نیز منتفی می‌شود چرا که در چک‌های صیادی باید تمامی اطلاعات چک از جمله نام ذی ‌نفع ثبت شود و صدور چک در وجه حامل به نوعی امکان ‌پذیر نیست در نتیجه نمی ‌توان تنها با رد و بدل کردن فیزیکی چک و بدون ظهرنویسی آن را به شخص دیگری انتقال داد.

 

ظهرنویس چک تا چه زمانی مسئولیت در پرداخت وجه چک دارد؟

 

صاحب چک می بایست مطابق قانون ظرف ۱۵ تا ۴۵ روز از تاریخ سررسید چک وجه آن را مطالبه کند و در صورت نقد نشدن، گواهی عدم پرداخت آن را از بانک بگیرد. در غیر این صورت دیگر نمی‌تواند به ظهرنویس برای تادیه مبلغ چک مراجعه کند در واقع چنانچه صاحب چک در خارج از مهلت گفته شده وجه چک را مطالبه کند، مسئولیت تضامنی ظهرنویس ازبین‌ می ‌رود و نمی توان علیه ظهرنویس دعوایی مطرح نمود.

 

4.8 / 5. 16

مسئولیت پشت نویس چک |مسئولیت ظهرنویس

ارسال شده در تاریخ : بهمن ۵, ۱۴۰۰ توسط : administrator

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آخرین پست ها

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره