93111000 (021) تماس رایگان با وکیل تهران
دادحامی DADHAMI وکیل و مشاوره حقوقی Lawyer & Legal Consultancy

مطالبه خسارات مادی ناشی از قصور پزشکی

مطالبه خسارات مادی ناشی از قصور پزشکی از این باب بوده که ممکن است دکتر مربوطه به دلیل بی احتیاطی یا قصور مرتکب تخلف یا جرم شده و این موضوع مطرح شود که...

Author Avatarنگارش توسط تحریریه دادحامی | بروزرسانی: ۲۶-۱۰-۱۴۰۲

نظرات: 0
: 7 دقیقه
تایید توسط وکیل حاتمی فروکیل حاتمی

مجله دادحامی / کیفری / جرایم پزشکی / حقوقی / مطالبه خسارات مادی ناشی از قصور پزشکی

مطالبه خسارات مادی ناشی از قصور پزشکی
دسته بندی : حقوقی, جرایم پزشکی, کیفری

مطالبه خسارات مادی ناشی از قصور پزشکی

 

جرایمی که به دلیل عدم رعایت یا عدم دقت و قصور خاص پزشکان واقع می شود و در اثر این بی احتیاطی آسیبی به بیمار وارد شود مطابق قوانین و مقررات جرم و تخلف بوده که می بایست به صورت قانونی به آن رسیدگی شود.

 

ممکن است که از عمل مجرمانه پزشک یا دکتر مربوطه خسارت مادی و بدنی به شخص بیمار وارد شود که این خسارات به هر حال می بایست از ناحیه شخص متخاطی جبران شود

 

در این فرصت قصد داریم که ابتدا به این موضوع بپردازیم که جرایم پزشکی چیست و به این پرسش پاسخ دهیم که آیا امکان مطالبه خسارات مادی ناشی از این دسته جرایم وجود دارد یا خیر.

 

انواع خطاهای پزشکی

 

خطاهای پزشکی شامل اشتباهاتی است که پزشک در تشخیص نوع بیماری مرتکب میگردد یا اشتباهاتی که در نوع دارو و درمانی که توصیه مینماید رخ دهد.

مشاوره حقوقی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس با وکلای پایه یک دادگستری متخصص و با تجربه از طریق تلفن از 9 صبح الی 20 شب

تماس از داخل و خارج کشور : 93111000-021
در صورت درخواست مشاوره حقوقی به صورت آنلاین کلیک کنید

 

خطاهای پزشکی انواع مختلفی دارد که میتوان به مواردی از آن اشاره نمود:

 

  • بی احتیاطی: پزشک با انجام اقداماتی که در اثر بی دقتی و بی توجهی است دچار اشتباهاتی میشود که منجر به آسیب به بیمار میگردد. اعم از آسیب جسمی، روانی یا مالی.

 

  • بی مبالاتی: در صورتی که پزشک از انجام وظایفی که به عنوان پزشک در قبال بیمار به عهده دارد غفلت نماید بی مبالاتی گفته می شود مانند اینکه از بیمار سوالاتی در خصوص حساسیت های دارویی وی قبل از تجویز دارو نپرسد و از او درخواست شرح حال نکند.

 

  • عدم مهارت: پزشک در خصوص انجام کارهای پزشکی که نیاز به تخصص دارد مهارت نداشته باشد که میتواند به علت تازه کاری و کم تجربگی بوده و یا از عدم داشتن دانش لازم و کافی علم پزشکی. مانند ندانستن عوارض داروی تجویز شده برای بیمار مورد نظر.

 

  • عدم رعایت نظامات دولتی: چنانچه پزشک قانون، مصوبه و بخشنامه که از طرف قانونگذار در امور پزشکی وضع شده است را رعایت نکند. عدم رعایت نظامات دولتی صرف نظر از مسئولیت هایی که برای پزشک به بار می آورد ممکن است منجر به تخلفات انتظامی پزشکی نیز گردد.

 

خسارات مادی

 

هر نوع خسارتی که به جسم یا مال شخصی وارد آید در زمره خسارات مالی قرار میگیرد. اقدام پزشک ممکن است منجر به آسیب عضوی از بدن بیمار شود و بیمار بعد از مدتی بهبود یابد یا این آسیب دائمی باشد مانند قطع یکی از اعضای بدن یا از کارافتادگی یا ضعیف شدن چشم و حتی منجر به فوت شخص گردد.

blank

دو نوع خسارت مادی شامل بیمار می شود:

 

  • هزینه های معالجه
  • از دست دادن درامد در مدت در مدتی که بیمار تحت معالجه است.

 

اما سوال این است که مطابق قوانین کنونی ایران آیا می توان هزینه های مترتب بر شخص آسیب دیده مانند هزینه های معالجه و بستری و … را از شخص پزشک مطالبه نمود که در ادامه به آن می پردازیم

 

 

برای ارتباط و مشاوره حقوقی با وکیل هم اکنون با شماره 02193111000 تماس حاصل فرمائید.

 

دریافت خسارت مادی به علت قصور پزشکی

 

در قوانین موضوعه ایران در خصوص مسئولیت مدنی ناشی از فعل ما قوانین متعددی از جمله قانون مسئولیت مدنی مصوب … را داریم که در ادامه به مواد قانونی مربوطه می پردازیم

 

‌مطابق ماده ۵ قانون مسئولیت مدنی: اگر در اثر آسیبی که به بدن یا سلامتی کسی وارد شده در بدن او نقصی پیدا شود یا قوه کار زیان‌دیده کم گردد و یا از بین برود و یا موجب‌افزایش مخارج زندگانی او بشود واردکننده زیان مسئول جبران کلیه خسارات مزبور است.

 

دادگاه جبران زیان را با رعایت اوضاع و احوال قضیه به طریق مستمری و یا پرداخت مبلغی دفعتاً واحده تعیین می‌نماید و در مواردی که جبران زیان‌باید به طریق مستمری به عمل آید تشخیص این که به چه اندازه و تا چه میزان و تا چه مبلغ می‌توان از واردکننده زیان تأمین گرفت با دادگاه است.

 

اگر در موقع صدور حکم تعیین عواقب صدمات بدنی به طور تحقیق ممکن نباشد دادگاه از تاریخ صدور حکم تا دو سال حق تجدید نظر نسبت به حکم‌خواهد داشت.

 

‌ماده 4 قانون مسئولیت مدنی: دادگاه می‌تواند میزان خسارت را در مورد زیر تخفیف دهد

 

۱ – هر گاه پس از وقوع خسارت واردکننده زیان به نحو مؤثری به زیان‌دیده کمک و مساعدت کرده باشد.

 

۲ – هرگاه وقوع خسارت ناشی از غفلتی بود که عرفاً قابل اغماض باشد و جبران آن نیز موجب عسرت و تنگدستی واردکننده زیان شود.

 

۳ – وقتی که زیان‌دیده به نحوی از انحاء موجبات تسهیل ایجاد زیان را فراهم نموده یا به اضافه شدن آن کمک و یا وضعیت واردکننده زیان را‌تشدید کرده باشد

 

در خصوص تعیین خسارات مادی، اصل بر این است که خسارت به اندازه شدت ضرر باشد نه اینکه میزان خطا و وضعیت موثر باشد. لکن در ماده 4 قانون مسئولیت مدنی، شدت خطا و وضعیت شخص وارد کننده ضرر و زیان را در تعیین خسارات موثر دانسته است.

مشاوره حقوقی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس با وکلای پایه یک دادگستری متخصص و با تجربه از طریق تلفن از 9 صبح الی 20 شب

تماس از داخل و خارج کشور : 93111000-021
در صورت درخواست مشاوره حقوقی به صورت آنلاین کلیک کنید

 

اما سوال این است که آیا با وجود قوانینی چون قانون مسئولیت مدنی که جبران هر نوع ضرری را قابل مطالبه دانسته است می توان به این قوانین بابت جبران خسارت بیمار مانند هزینه های درمان و بستری، بیمارستان و …  استناد کرد و هزینه های وارد شده را از شخص پزشک دریافت نمود

 

مطالبه خسارت مازاد بر دیه ناشی از قصور پزشکی

 

ممکن است برای شما سوال ایجاد شده باشد که آیا می توان خسارتی مازاد بر دیه ناشی از قصور پزشکی را مطالبه نمود

 

به طور مثال پزشکی را در نظر بگیرید که برای معاینه بیمار می بایست از ابزار آلات مخصوصی بهره بگیرد اما پزشک مربوطه به دلیل بی مبالاتی و قصور و عدم بهره مندی از تجهیزات پزشکی خسارت بدنی به بیمار وارد بیاورد یا نقص عضوی از این اقدام به بار آورده باشد و شخص بیمار از این اقدام پزشک علاوه بر هزینه های درمان و بیمارستان متحمل هزینه های دارو و مواردی از این قبیل شده باشد

 

حال با توجه به رویه قضایی موجود و قوانین مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری شخص بیمار تا چه میزان می تواند خسارت های وارده را از شخص پزشک اهمال کار دریافت نماید

 

بنابر رویه قضایی کنونی، دادگاه ها در این مورد پزشک متخلف را به بیش از مبلغ دیه محکوم نمی نمایند و صرفا عقیده به محکوم نمودن دیه داشته و خساراتی همچون درمان و بستری را در قالب دیه قابل مطالبه می دانند که در ادامه به نمونه رای در این خصوص می پردازیم:

 

نمونه رای مطالبه خسارت مازاد بر دیه ناشی از قصور پزشک

 

رأی دادگاه بدوی

 

در خصوص دعوی آقایان ی.ش. و ح.ش. وکلای دادگستری به وکالت از خانم م.غ. و م.غ. به طرفیت آقای الف.ص. و خانم ن.س. به خواسته مطالبه مبلغ 197/970/000 ریال با احتساب خسارت دادرسی و خسارت تأخیر تأدیه بابت هزینه پرداخت شده به بیمارستان چ. برای احیاء و معالجه نوزاد به دنیا آمده در بیمارستان ص.؛ هزینه‌های انجام شده ناشی از قصور خواندگان به عنوان پزشک، منتهی به موت نوزاد متعلق به خواهان‌ها.

 

نظر به اینکه حسب اعلام خواهان‌ها به شرح دادخواست، خواندگان به موجب دادنامه قطعیت یافته شماره 9209972191801132 – 1392/10/16 پرونده شماره بایگانی 910959 شعبه 1043 دادگاه عمومی – جزائی تهران، به پرداخت دیه در حق خواهان‌ها محکوم شدند و دیه به عنوان مجازات مالی، هزینه‌های انجام شده را تحت پوشش قرار می‌دهد و محکومیت خواندگان در این دعوا محکومیت مضاعف مالی است

 

لذا مستنداً به ماده 448 و 452 از قانون مجازات اسلامی مصوب اول اردیبهشت هزار و سیصد و نود و دو مجلس شورای اسلامی، حکم به بی‌حقی خواهان‌ها صادر و اعلام می‌گردد. این رأی ظرف بیست روز پس از ابلاغ، قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان تهران می‌باشد.

 

رئیس شعبه 219 دادگاه عمومی حقوقی تهران

 

رأی دادگاه تجدیدنظر استان

 

دادنامه تجدیدنظرخواسته به شماره 9309972164400389 مورخ 1393/5/29 صادره از شعبه 219 دادگاه عمومی حقوقی تهران که به موجب آن حکم بر بی‌حقی تجدیدنظرخواهان م.غ. و م.ف. با وکالت ی.ش. و ح.ش. نسبت به دعوی مطروحه به خواسته مطالبه مبلغ 197/970/000 ریال بابت هزینه‌های درمانی انجام شده، ناشی از قصور پزشکان معالج الف.ص. و ن.س. اصدار گردیده است، در اساس موافق قانون و مقررات موضوعه بوده و اعتراض به شرح لایحه اعتراضیه وارد نبوده و مستوجب نقض آن نمی‌باشد.‌

 

زیرا که اولاً: هرچند به تصریح ماده 495 از قانون مجازات اسلامی، در صورت عدم رعایت مقررات پزشکی و موازین فنی از سوی پزشک یا پزشکان معالج در معالجات پزشکی، در صورت ورود صدمه یا تلف فرد بیمار، پزشک در مقابل فرد بیمار یا اولیاء دم وی ضامن و مسئول می‌باشند؛ لیکن آنچه مقنن به شرح ماده قانونی مرقوم در صورت ورود اینگونه صدمات پیش بینی نموده است، صرفاً دیه مقدر بوده و اشارتی به هزینه درمانی و غیر درمانی ننموده‌است که در مانحن فیه نیز بر اساس میزان تقصیر هر یک از خواندگان شعبه 1043 دادگاه عمومی جزایی تهران طی دادنامه شماره 9209972191801132 مورخ 1392/10/16 مبادرت به انشاء حکم نموده است.

 

ثانیاً: هر چند به موجب مقررات آمره قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی (ماده3)، در صورتی که قوانین موضوعه کامل یا صریح نبوده و یا متعارض باشند یا اصلاً قانونی در قضیه مطروحه وجود نداشته باشد، محاکم می‌بایست با استناد به منابع معتبر اسلامی یا فتاوی معتبر، حکم قضیه را صادر نماید؛ لیکن در مسأله حادث شده نظریه مشهور فقهای عصر حاضر نیز بر عدم وجاهت شرعی مطالبه خسارت مازاد بر دیه دارد. بنابراین دادنامه تجدیدنظرخواسته که بر همین اساس صادر گردیده، خالی از هرگونه ایراد و اشکالی بوده و در این مرحله از دادرسی نیز تجدیدنظرخواه دلیل و مدرک موجهی که موجبات نقض و بی‌اعتباری آن را ایجاب نماید، به دادگاه ارائه ننموده است. از این رو دادگاه ضمن رد درخواست تجدیدنظرخواهی، مستنداً به قسمت اخیر ماده 358 از قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی، دادنامه معترضٌ‌عنه را تأیید و استوار می‌نماید. رأی صادره حضوری و قطعی است.

 

رئیس و مستشار شعبه 18 دادگاه تجدید‌نظر‌ استان تهران

منبع: https://ara.jri.ac.ir

 

تحت چه شرایطی بیمار می تواند از پزشک معالج شکایت نماید؟

 

یکی از شروطی که تحت آن شرط بیمار میتواند از پزشک شکایت نماید، ورود آسیب به بیمار است. زمانی پزشک به عنوان مقصر قابل تعقیب میباشد که اقدامات پزشکی که انجام شده منجر به ورود ضرر و زیان به جسم یا روان بیمار شود.

blank

یکی دیگر از شروط لازم وجود رابطه ی علیت میان اعمال پزشک و ورود آسیب به بیمار می باشد.

 

در صورتی پزشک مسئول ضرر وارده می باشد که میان خطای پزشکی و ضرر وارده رابطه علیت وجود داشته باشد. احراز این رابطه به تشخیص دادگاه است.

 

خطای پزشکی در بستر رویه قضایی دادگاه های ایران

 

-دریافت امضا از بیمار و اعضای خانواده وی هنگام انجام مراحل پزشکی به معنا مبرا شدن پزشک از جرایم پزشکی نیست و اگر پزشک بی احتیاطی، بی مبالاتی انجام دهد یا نظامات را رعایت نکند قطعا مسئولیت کیفری دارد.

 

-اثبات قصور پزشکی در پرونده های کیفری توسط نظریات کارشناس پزشک قانونی و کمیسیون نظام پزشکی و همراه اوراق و محتویات تحت درمان و ادله دیگر اثبات می گردد.

 

-مواردی چون بی احتیاطی، بی مبالاتی، عدم مهارت و عدم رعایت نظامات دولتی جرایم غیر عمدی ناشی از قصور پزشکی را تشکیل می دهند.

 

در واقع قصور پزشکی ناشی از اهمال و سهل انگاری شخص پزشک است که باعث ایجاد زیان جسمی، ضرر مالی به شخص میشود یا حتی عدم دانش کافی و مهارت های لازم پزشکی که موجب روند درمانی اشتباه یا نسخه نویسی اشتباه می شود که معمولا این اقدامات عمدی نمی باشد و به خاطر نداشتن دانش کافی یا عدم مهارت کافی است یا حتی بی احتیاطی و بی مبالاتی که از دیگر جرایم غیرعمدی پزشکی می باشد

 

-اصل بر این است که جرایم پزشکی غیرعمدی است مگر عمدی بودن آن ثابت شود.

 

منبع: https://dadhami.com/blog/

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید.

میانگین نمرات / 5. تعداد رتبه

k

.

دیدگاه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دسته بندی : حقوقی, جرایم پزشکی, کیفری
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آخرین پست ها

فسخ قرارداد اجاره مسکونی + شرایط بهم زدن عقد غیرتجاری

فسخ قرارداد اجاره مسکونی + شرایط بهم زدن عقد غیرتجاری

فسخ قرارداد اجاره مسکونی در همه موارد امکانپذیر نمی باشد و بهم ...

اثبات زوجیت دائم، نمونه رای و نظریه مشورتی

اثبات زوجیت دائم، نمونه رای و نظریه مشورتی

اثبات زوجیت دائم زمانی بوده که زوجین بدون ثبت رسمی ازدواج به را...

زن از کدام اموال شوهر ارث می برد

زن از کدام اموال شوهر ارث می برد

زن از کدام اموال شوهر ارث می برد؟ در پاسخ باید گفت قانون جدید ا...

تا چه مدت حکم قطعی قابلیت اجرا دارد

تا چه مدت حکم قطعی قابلیت اجرا دارد

تا چه مدت حکم قطعی قابلیت اجرا دارد؟ در پاسخ به این سوال و اینک...

چک ضمانت صیادی

چک ضمانت صیادی

چک ضمانت صیادی با توجه به تغییرات قانون جدید دچار تحولات شده بن...

تأثیر صدور حکم اعسار بر مطالبه خسارت تأخیر تأدیه

تأثیر صدور حکم اعسار بر مطالبه خسارت تأخیر تأدیه

تأثیر صدور حکم اعسار بر مطالبه خسارت تأخیر تأدیه به موجب رای وح...

بطلان معامله مال توقیف شده

بطلان معامله مال توقیف شده

بطلان معامله مال توقیف شده از دعاوی دادگاه ها بوده به این منظور...

شرط نصف اموال در عقدنامه و اثر انتقال دارایی

شرط نصف اموال در عقدنامه و اثر انتقال دارایی

شرط نصف اموال در عقدنامه که با امضا توسط شوهر تنصیف اموال در طل...

برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب و مجازات آن

برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب و مجازات آن

برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب بدون اطلاع که از طریق هک یا فیش...

مدت زمان اجرای حکم و اجراییه دادگاه

مدت زمان اجرای حکم و اجراییه دادگاه

مدت زمان اجرای حکم بعد از رای قطعی و همچنین مدت اعتبار اجراییه ...

انکار کردن پس از اقرار در آگاهی و کلانتری

انکار کردن پس از اقرار در آگاهی و کلانتری

انکار کردن پس از اقرار در آگاهی یا کلانتری امکانپذیر است؟ و این...

اقرار ابرا مهریه توسط زوجه

اقرار ابرا مهریه توسط زوجه

اقرارنامه ابراء مهریه توسط زوجه از شایع ترین اسناد می باشد ما د...

تعدیل مهریه و شرایط آن + نمونه رای

تعدیل مهریه و شرایط آن + نمونه رای

تعدیل مهریه به منظور تغییر در پرداخت اقساط که بنابر شرایط تعدیل...

مسئولیت تبلیغ کنندگان کوروش کمپانی

مسئولیت تبلیغ کنندگان کوروش کمپانی

مسئولیت تبلیغ کنندگان کوروش کمپانی که این قبیل سلبریتی ها آیا م...

زمان دعوای اعسار در طلاق

زمان دعوای اعسار در طلاق

زمان دعوای اعسار در طلاق یا همان قسط بندی مهریه در طلاق بنابر ز...

جرم معامله معارض چیست؟

جرم معامله معارض چیست؟

جرم معامله معارض چیست در پاسخ باید گفت زمانیکه فروختن مال با دو...

مهریه در طلاق توافقی + نمونه رای

مهریه در طلاق توافقی + نمونه رای

مهریه در طلاق توافقی به تفاهم و توافق زوجین مرتبط بوده بدینصورت...

ارسال عکس مستهجن و مجازات آن

ارسال عکس مستهجن و مجازات آن

جرم ارسال عکس مستهجن یا بعبارتی نود ، لختی که این عکس و فیلم از...

تغییر تاریخ دفترخانه + نمونه رای

تغییر تاریخ دفترخانه + نمونه رای

تغییر تاریخ دفترخانه در مبایعه نامه یا قولنامه دارای آثاری می ب...

درخواست تعدیل اقساط اعسار

درخواست تعدیل اقساط اعسار

درخواست تعدیل اقساط اعسار به موجب قانون جدید از حقوق افراد بوده...

شکایت کلاهبرداری پانزی

شکایت کلاهبرداری پانزی

شکایت کلاهبرداری پانزی از شایع ترین دعاوی کیفری بوده که باید بد...

طلاق با وکالت طلاق از شوهر + نحوه اعمال وکالت

طلاق با وکالت طلاق از شوهر + نحوه اعمال وکالت

طلاق با وکالت طلاق بدینصورت بوده زن با گرفتن حق طلاق از همسر و ...

ارث زن از شوهر

ارث زن از شوهر

ارث زن از شوهر از اموال منقول مانند خودرو و همچنین غیرمنقول مان...

لایحه مطالبه وجه چک

لایحه مطالبه وجه چک

لایحه مطالبه وجه چک در دعوایی کاربرد دارد که خوانده دعوی لایحه ...

صیغه بدون اذن پدر

صیغه بدون اذن پدر

صیغه بدون اذن پدر در قانون دارای شرایطی بوده و وجود پرده بکارت ...

شکایت سرقت ارز دیجیتال

شکایت سرقت ارز دیجیتال

شکایت سرقت ارز دیجیتال به دعوایی گفته می شود که در پی سرقت ارز ...

جرح داور و رد داور در آیین دادرسی مدنی

جرح داور و رد داور در آیین دادرسی مدنی

جرح داور یا به عبارتی رد داور که در قانون آیین دادرسی مدنی به آ...

اثبات رابطه نامشروع در فضای مجازی

اثبات رابطه نامشروع در فضای مجازی

اثبات رابطه نامشروع در فضای مجازی از سوالات زن و شوهرهایی می با...

مسئولیت کارشناسان رسمی دادگستری

مسئولیت کارشناسان رسمی دادگستری

مسئولیت کارشناسان رسمی دادگستری بنابر اینکه شخص کارشناس یا اهل ...

خیانت در امانت همسر

خیانت در امانت همسر

خیانت در امانت همسر به جرمی گفته می شود که مالی از زن و شوهر به...

مطالبه خسارت از شرکت توسط سهامداران

مطالبه خسارت از شرکت توسط سهامداران

مطالبه خسارت از شرکت توسط سهامداران معمولا زمانی مطرح می شود که...

مطالبه خسارات مادی ناشی از قصور پزشکی

مطالبه خسارات مادی ناشی از قصور پزشکی

مطالبه خسارات مادی ناشی از قصور پزشکی از این باب بوده که ممکن ا...

اثبات دزدی با دوربین مداربسته

اثبات دزدی با دوربین مداربسته

اثبات دزدی با دوربین مداربسته با توجه به استفاده بیش از پیش برا...

اعتراض به رای دادگاه حقوقی

اعتراض به رای دادگاه حقوقی

اعتراض به رای دادگاه حقوقی به موجب قانون جدید آیین دادرسی مدنی ...

مصادره اموال در جرایم مواد مخدر

مصادره اموال در جرایم مواد مخدر

مصادره اموال در جرایم مواد مخدر سوال افراد بوده که در صورت صدور...

تقسیم ناعادلانه ارث

تقسیم ناعادلانه ارث

تقسیم ناعادلانه ارث که معمولا این تقسیم ناعادلانه توسط پدر بوده...

تایید اجاره توسط مالک

تایید اجاره توسط مالک

تایید اجاره توسط مالک در زمانی بوده که شخصی غیر از مالک یا به ن...

فک نشدن پلاک پس از وکالت

فک نشدن پلاک پس از وکالت

فک نشدن پلاک پس از وکالت از عمده سوالات افراد بوده به اینصورت ک...

دادن وکالت به وکیل به صورت غیر حضوری

دادن وکالت به وکیل به صورت غیر حضوری

دادن وکالت به وکیل به صورت غیر حضوری بنابر تغییرات که قوه قضایی...

رابطه جنسی با رضایت دو طرف

رابطه جنسی با رضایت دو طرف

رابطه جنسی با رضایت دو طرف طبق قانون جدید جرم بوده و مجازات در ...

مجازات اسید پاشی | جرم اسید پاشیدن

مجازات اسید پاشی | جرم اسید پاشیدن

مجازات اسید پاشی با توجه به آخرین تغییرات در قانون مجازات اسلام...

تخلیه ملک تجاری بدون قرارداد

تخلیه ملک تجاری بدون قرارداد

تخلیه ملک تجاری بدون قرارداد یا بعبارتی شفاهی دارای شرایطی می ب...

جرم معامله به قصد فرار از دین

جرم معامله به قصد فرار از دین

جرم معامله به قصد فرار از دین زمانی محقق می شود که شخصی به شخص ...

0
سلام 👋 چه کمکی از من ساخته است؟x