معاونت در خودکشی رایانه ای

معاونت در خودکشی رایانه ای /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی خرداد 5ام, 1401

معاونت در خودکشی رایانه ای

 

 

در قانون مجازات اسلامی برای یک سری رفتارها و یا ترک رفتارهای مشخصی مجازات تعیین شده است. که برخی از این مجازات‌ها شرعی است و از دین اسلام بر گرفته شده است که به آنها مجازات های حدی میگویند. در مقابل برخی مجازات ها با توجه به شرایط جامعه توسط قانونگذار تعیین شده‌اند که به آنها مجازاتهای تعزیری می‌گویند.

 

بنابراین برای مجازات کردن یک شخص باید رفتار یا عملی که مرتکب آن شده است در قانون به عنوان جرم شناخته شده باشد و اصطلاحاً جرم انگاری شده باشد.

 

اقدام به خودکشی نیز از جمله رفتارهای است که در جامعه ناهنجار شناخته شده است اما در قانون به عنوان جرم از آن یاد نشده است و فردی که به زندگی خود پایان می‌دهد، حتی اگر موفق به خودکشی هم نشود و زنده بماند به سبب اقدام به خودکشی مجازات نمی‌شود.

اما افرادی که ممکن است شخصی را به خودکشی ترغیب یا دعوت کنند و یا وسایل خودکشی را فراهم کنند، مطابق قانون تحت شرایطی مجازات می‌شوند.

 

آیا معاونت در خودکشی جرم محسوب میشود و مجازات دارد ؟

 

معاونت در جرم

 

احتمالاً عبارت مباشر، معاون جرم و شریک جرم را شنیده‌اید. در توضیح کلی این عبارات باید گفت که مباشر همان مجرم اصلی است و نهایتاً ارتکاب جرم یا عمل منتهی به جرم توسط مباشر صورت گرفته است.

 

اما هرگاه چند نفر با هم مرتکب یک جرم شوند و در واقع جرم مستند به رفتار همه آنها باشد و همه آنها مقصر در یک جرم باشند، به هر یک از آنها شریک در جرم می گویند و مجازات آنها همانند مجازات فاعل مستقیم آن جرم است. یعنی هر یک به تنهایی مجازات آن جرم را تحمل می کنند.

در نتیجه مباشر و شریک جرم هر دو به این معنا هستند که یک یا چند نفر مستقیما جرمی را مرتکب شوند.

 

اما معاون جرم شخصی است که با عمل خود باعث ترغیب ، تطمیع و … شخص دیگری به ارتکاب جرم می شود و در واقع با رفتار خود فرایند وقوع جرم را آسان می کند. به طور مثال وسایل ارتکاب جرم را فراهم کند و به نوعی موجب وقوع جرم شود، اما خودش مستقیماً مرتکب جرم نشود.

 

قانون مجازات اسلامی نیز اشخاص زیر را معاون جرم تلقی می ‌کند :

 

  • هر کس دیگری را ترغیب، تهدید، تطمیع یا تحریک به ارتکاب جرم کند یا با دسیسه یا فریب یا سوء استفاده از قدرت موجب وقوع جرم گردد.
  • هرکس وسایل ارتکاب جرم را بسازد یا تهیه کند یا طریق ارتکاب جرم را به مرتکب ارائه دهد.
  • هرکس وقوع جرم را تسهیل کند.
مسدود کردن کد ملی | ممنوع‌ الخدمات کردن محکوم علیه

 

معاونت در خودکشی

 

یک نکته مهم در خصوص معاونت در جرم این است که باید رفتار مباشر یا مجرم اصلی در قانون جرم انگاری شده باشد تا معاون ان جرم هم مجازات شود.

به طور مثال در دفاع مشروع، رفتار مدافع جرم تلقی نمی‌ شود بنابراین کسی که در دفاع مشروع به مدافع کمک کرده باشد و به عبارتی در عمل او معاونت داشته باشد نیز مجرم نیست و مجازات نمی‌ شود.

معاونت خودکشی در فضای مجازی, تشویق یه خودکشی در اینستاگرام, وکیل, مشاوره حقوقی, وکیل پایه یک دادگستری, وکیل تهران, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل آنلاین

در نظام کیفری ایران، خودکشی یا اقدام به خودکشی جرم محسوب نمی‌ شود و مجازاتی ندارد بنابراین در حالت کلی معاونت در خودکشی نیز جرم تلقی نمی شود مگر در یک صورت که در ادامه به آن میپردازیم:

 

معاونت در خودکشی از طریق فضای مجازی یا سامانه مخابراتی

 

گفته شد که خودکشی و اقدام به آن در نظام قانونی ما جرم نیست در نتیجه معاونت در خودکشی نیز جرم در نظر گرفته نمی‌شود و طبیعتاً مجازاتی ندارد.

 

اما قانونگذار در این خصوص استثنا قائل شده است که: هر کس از طریق سامانه های رایانه ای یا مخابراتی افراد را به ارتکاب جرایم منافی عفت یا استعمال مواد مخدر یا روانگردان یا خودکشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت آمیز، تحریک یا ترغیب یا تهدید یا دعوت کرده یا فریب دهد یا شیوه ارتکاب یا استعمال آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد مجرم محسوب می شود و مجازات خواهد شد.

 

بنابراین مطابق قانون، معاونت در خودکشی تنها زمانی جرم است که از طریق سامانه های اینترنتی یا مخابراتی صورت گرفته باشد.

 

مجازات معاونت در خودکشی از طریق سامانه های رایانه‌ای یا مخابراتی

 

مطابق قانون مجازات اسلامی فردی که از طریق اینترنت یا مخابرات، دیگری را به خودکشی ترغیب یا تهدید یا دعوت کند یا خودکشی را برای فردی آسان کند، به حبس از ۹۱ روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می شود.

4.8 / 5. 24

معاونت در خودکشی رایانه ای

ارسال شده در تاریخ : اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۱ توسط : administrator

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آخرین پست ها

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره