واخواست سفته | شرایط و مهلت اعتراض سفته

واخواست سفته | شرایط و مهلت اعتراض سفته /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی مرداد 16ام, 1401

واخواست سفته | شرایط و مهلت اعتراض سفته

 

سفته یکی از انواع اسناد تجاری است که به موجب قانون: سندی است که به موجب آن امضا کننده تعهد می‌ کند مبلغی در موعد معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله کرد آن شخص کارسازی نماید.》

 

واخواست سفته

 

چنانچه به هر دلیلی مبلغ سفته صادر شده از سوی متعهد آن پرداخت نشود دارنده آن می تواند طی یک اقدام قانونی وجه سفته را مطالبه کند.

 

| اعتراض یا واخواست سفته

 

واخواست سفته که اعتراض به عدم پرداخت وجه سفته می باشد بدین معناست که دارنده سفته می تواند به طور رسمی و قانونی وجه سفته را از صادرکننده یا ظهرنویسان و ضامن های سفته طی یک تعقیب حقوقی مطالبه کند.

 

در صورتی که سفته عندالمطالبه صادر شود دارنده سفته برای بهره مندی از حق مراجعه به ظهرنویسان و ضامن ها و مسئولیت تضامنی آن ها با شخص صادر کننده سفته و سایر امتیازات اسناد تجاری، می بایست ابتدا با ارسال اظهارنامه با مضمون مطالبه وجه سفته، اقدام به مطالبه وجه آن از شخص صادر کننده نماید.

 

ضمن اظهارنامه رسمی بهتر است که به ‌طور دقیق تمام مندرجات سفته مطالبه شده از سوی متقاضی قید شود. اطلاعاتی اعم از مبلغ، شماره خزانه ‌داری کل سفته، تاریخ سررسید و …

 

مهلت واخواست سفته

 

مهلت قانونی واخواست سفته ده روز پس از ابلاغ اظهارنامه ( مطالبه آن ) می باشد. در سفته های عندالمطالبه و ده روز از تاریخ سررسید در سفته های تاریخ دار است. اقدام به واخواست سفته در موعد مقرر شده برای متقاضی متضمن مزایا و امتیازاتی می شود که در ادامه به آنها اشاره می شود‌‌.

 

مزایای قانونی واخواست سفته در مهلت قانونی

 

چنانچه واخواست سفته در موعد تعیین شده صورت گیرد سفته یک سند تجاری بوده و از مزایا و امتیازاتی برخوردار می‌ شود

 

به طور مثال امکان توقیف اموال قبل از صدور حکم و وصول خسارت تاخیر تادیه فراهم می‌ شود. همچنین مطالبه و واخواست سفته خارج از مهلت قانونی دو اثر حقوقی را از آن سلب می‌ کند:

خلع ید مشاعی | خلع ید و تخلیه ملک ورثه ای یا شراکتی

 

| زائل شدن مسئولیت تضامنی صاحبان امضا در سفته (ظهرنویسان و ضامن ها)

| عدم امکان صدور قرار تامین خواسته بدون پرداخت خسارت احتمالی

اعتراض سفته پر شده, واخواست سفته ضمانت, واخواست سفته عندالمطالبه, اعتراض سفته خالی, گرفتن سفته امضا شده, مطالبه سفته از ظهرنویس, نکول سفته, قوانین سفته, اعتراض حسن انجام کار نی نی سایت, وکیل سفته, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل پایه یک دادگستری, شماره وکیل سفته, وکیل تهران

در حقیقت سفته ای که خارج از موعد مقرر، واخواست شود همچون یک سند عادی محسوب می شود و شامل امتیازات و مزایای یک سند تجاری نمی‌ شود و صرفاً یک سند اقرار به دین است که می توان مبلغ آن را از متعهد مطالبه نمود در کل و به زبان ساده واخواست سفته چیزی همچون گواهی عدم پرداخت یا برگشت چک است.

 

| انواع سفته

 

سفته بنابر نوع و زمان پرداخت آن می تواند به صورت عندالمطالبه و به صورت وعده دار و دارای تاریخ در آن صادر شود.

 

در خصوص قسمت در وجه و حواله کرد سفته نیز باید دقت داشت در صورتی که صادرکننده سفته قصد صدور سفته را به نفع شخصی را داشته باشد برای حفظ و تامین بیشتر حقوق و در صورت امکان، بهتر است که نام دریافت کننده سفته در آن قید شود

 

به عبارت دیگر در صورتی که صادرکننده قصد صدور سفته در وجه شخص معین را داشته باشد، با قید نام شخص احتمال سو استفاده های بعدی در این خصوص کاسته می شود.

 

در غیر این صورت با این اقدام صادرکننده سفته، به شخص دریافت کننده نوعی وکالت در پر کردن مندرجات سفته اعطا نموده و این شخص در صورتی که توافقی فیمابین طرفین نباشد می تواند در این قسمت، سفته را در وجه خود یا هر شخص دیگر و همچنین در وجه حامل خود درج نماید


پرسش و پاسخ

 

انواع سفته به چه صورت است؟

 

بنابر نوع و زمان پرداخت سفته می تواند به صورت عندالمطالبه و به صورت وعده دار و دارای تاریخ در آن صادر شود.

 

مزایای قانونی واخواست سفته در مهلت چه مواردی است؟

 

چنانچه واخواست سفته در موعد قانونی صورت پذیرد در اینصورت سفته یک سند تجاری بوده و از مزایا و امتیازاتی برخوردار می‌ شود.

 

4.9 / 5. 21

واخواست سفته | شرایط و مهلت اعتراض سفته

ارسال شده در تاریخ : آذر ۲۲, ۱۴۰۰ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
جستجو