واخواست سفته | شرایط و مهلت اعتراض سفته

واخواست سفته | شرایط و مهلت اعتراض سفته /

صفحه اصلی

واخواست سفته | شرایط و مهلت اعتراض سفته

ارسال شده در تاریخ : آذر ۲۲, ۱۴۰۰ توسط : administrator

آخرین تاریخ بروزرسانی دی 6ام, 1400

واخواست سفته | شرایط و مهلت اعتراض سفته

 

 

در معاملات و مراوده های تجاری کوچک و بزرگ از گذشته همواره اسناد تجاری به منظور ایجاد تعهد و التزام به موضوع قرارداد مورد استفاده قرار گرفته اند.

سفته یکی از انواع اسناد تجاری است که قانون برای تعریف آن اینگونه مقرر داشته است که:《 سندی است که به موجب آن امضا کننده تعهد می‌کند مبلغی در موعد معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله کرد آن شخص کارسازی نماید.》

 

سفته بنابر نوع و زمان پرداخت آن می تواند به صورت عندالمطالبه و به صورت وعده دار و دارای تاریخ در آن صادر شود.

 

در خصوص قسمت در وجه و حواله کرد سفته نیز باید دقت داشت در صورتی که صادرکننده سفته قصد صدور سفته را به نفع شخصی را داشته باشد برای حفظ و تامین بیشتر حقوق و در صورت امکان، بهتر است که نام دریافت کننده سفته در آن قید شود

وکیل چک

برای ارتباط و مشاوره حقوقی با  وکیل چک برگشتی  با شماره   93111000-021  تماس گرفته یا بر روی  لینک  کلیک کنید

به عبارت دیگر در صورتی که صادرکننده قصد صدور سفته در وجه شخص معین را داشته باشد، با قید نام شخص احتمال سو استفاده های بعدی در این خصوص کاسته می شود.

 

در غیر این صورت با این اقدام صادرکننده سفته، به شخص دریافت کننده نوعی وکالت در پر کردن مندرجات سفته اعطا نموده و این شخص در صورتی که توافقی فیمابین طرفین نباشد می تواند در این قسمت، سفته را در وجه خود یا هر شخص دیگر و همچنین در وجه حامل خود درج نماید

 

واخواست سفته

 

چنانچه به هر دلیلی سفته صادر شده از سوی متعهد آن پرداخت نشود دارنده آن می تواند طی یک اقدام قانونی وجه سفته را مطالبه کند.

 

اعتراض به عدم پرداخت وجه سفته تحت عنوان واخواست سفته یا اعتراض صورت می پذیرد بدین معنا که دارنده سفته می تواند به طور رسمی و قانونی وجه سفته را از صادرکننده یا ظهرنویسان و ضامن های سفته طی یک تعقیب حقوقی مطالبه کند.

  گواهی حصر وراثت | مدت، مدارک و مراحل آن

اعتراض سفته پر شده, واخواست سفته ضمانت, واخواست سفته عندالمطالبه, اعتراض سفته خالی, گرفتن سفته امضا شده, مطالبه سفته از ظهرنویس, نکول سفته, قوانین سفته, اعتراض حسن انجام کار نی نی سایت, وکیل سفته, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل پایه یک دادگستری, شماره وکیل سفته, وکیل تهران

در صورتی که سفته به صورت عندالمطالبه صادر شود دارنده سفته برای بهره مندی از حق مراجعه به ظهرنویسان و ضامن ها و مسئولیت تضامنی آن ها با شخص صادر کننده سفته و سایر امتیازات اسناد تجاری، می بایست ابتدا با ارسال اظهارنامه با مضمون مطالبه وجه سفته، اقدام به مطالبه وجه آن از شخص صادر کننده نماید.

 

که ضمن این اظهارنامه رسمی بهتر است که به ‌طور دقیق تمام مندرجات سفته مطالبه شده از سوی متقاضی قید شود. اطلاعاتی اعم از مبلغ، شماره خزانه ‌داری کل سفته، تاریخ سررسید و …

 

مهلت واخواست سفته

 

مهلت قانونی واخواست سفته ده روز پس از ابلاغ اظهارنامه ( مطالبه آن ) می باشد. در سفته های عندالمطالبه و ده روز از تاریخ سررسید در سفته های تاریخ دار است. اقدام به واخواست سفته در موعد مقرر شده برای متقاضی متضمن مزایا و امتیازاتی می شود که در ادامه به آنها اشاره می شود‌‌.

 

مزایای قانونی واخواست سفته در مهلت قانونی

 

چنانچه واخواست سفته در موعد تعیین شده صورت گیرد سفته در حکم یک سند تجاری بوده و از مزایا و امتیازاتی برخوردار می‌ شود

 

به طور مثال امکان توقیف اموال قبل از صدور حکم و وصول خسارت تاخیر تادیه فراهم می‌ شود. همچنین مطالبه و واخواست سفته خارج از مهلت قانونی دو اثر حقوقی را از آن سلب می‌کند:

 

زائل شدن مسئولیت تضامنی صاحبان امضا در سفته (ظهرنویسان و ضامن ها)

عدم امکان صدور قرار تامین خواسته بدون پرداخت خسارت احتمالی

 

در حقیقت سفته ای که خارج از موعد مقرر، واخواست شود همچون یک سند عادی محسوب می شود و شامل امتیازات و مزایای یک سند تجاری نمی‌ شود و صرفاً یک سند اقرار به دین است که می توان مبلغ آن را از متعهد مطالبه نمود در کل و به زبان ساده واخواست سفته چیزی همچون گواهی عدم پرداخت یا برگشت چک است.

 

آیا به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

برای ارتباط و مشاوره حقوقی با  وکیل چک برگشتی  با شماره   93111000-021  تماس گرفته یا بر روی  لینک  کلیک کنید

4.9 / 5. 21

ارسال دیدگاه

منوی سایت

تماس با وکیل