وراث زن چه کسانی هستند

وراث زن چه کسانی هستند /

صفحه اصلی

وراث زن چه کسانی هستند

 

به موجب قانون اموال ، حقوق و دیون هر شخصی در صورت فوت او به وراث منتقل می ‌شود. اموال متوفی پس از مرگ به افرادی که به موجب نسب یا سبب با شخص متوفی ارتباط داشته باشد به ارث می رسد.

 

ارتباط نسبی طبقه بندی و اولویت بندی شده است بدین عبارت با وجود افراد طبقه اول به طبقه دوم و سوم مالی تحت عنوان ارث نمی ‌رسد همچنین با وجود طبقه دوم، افراد طبقه سوم از متوفی ارث نمی برند. که این طبقه بندی به صورت زیر می باشد:

 

1  پدر و مادر، فرزند، نوادگان

 

2 پدربزرگ و مادربزرگ، خواهر و برادر و فرزندانشان

 

3 عمو و عمه و فرزندانشان، خاله و دایی و فرزندانشان

 

4 ارتباط سببی در ارث با ازدواج دائم ایجاد می ‌شود که همسر فرد در کنار سایر طبقاتی که موجود باشند سهم الارث مشخصی دارد.

 

با توجه به اینکه زن فوت شده دارای فرزند باشد یا خیر افرادی که از او ارث میبرند متفاوت اند که در ادامه به این موضوع پرداخته می شود.

 

در صورت فوت زنی که فاقد فرزند است چه کسانی از او ارث می ‌برند؟

 

اموال به جا مانده از زنی که فوت شده و فرزند هم ندارد با توجه به طبقات ارث به شرح زیر تقسیم می ‌شود که به برخی از فروض آن می پردازیم:

 

| زن فوت شده دارای همسر دائمی باشد

در این حالت چنانچه زن هنگام فوت در عقد دائم مردی باشد، همسر او نصف اموال به جا مانده از او را به ارث می برد و در صورتی که دارای پدر و مادر بوده یا از طبقات دیگر دارای وراثی باشد نصف دیگر اموال بر طبق قانون به ارث میرسد.

 

| زن فوت شده همسر دائمی نداشته باشد و پدر و مادر وی در قید حیات باشند

زنی که فوت شده و همسر و فرزند ندارد تمام اموال به جا مانده از او به پدر و مادرش به نسبت دو به یک (پدر دوبرابر مادر) ارث می رسد. و چنانچه فقط یکی از والدین او در قید حیات باشند (فقط پدر یا فقط مادر) کلیه ماترک متوفی به پدر یا مادری که زنده است می رسد.

 

| زن فوت شده همسر و پدر و مادر نیز نداشته باشد: چنانچه متوفی نه همسر و نه فرزند و نه پدر و مادر داشته باشد، بر اساس طبقات ارث اموال به جا مانده از متوفی به طبقات دیگر ارث میرسد. ابتدا پدربزرگ و مادربزرگ خواهر و برادر و فرزندان آنها و اگر آنها نیز در قید حیات نباشد به طبقات بعدی همچون عمو، خاله، دایی،… ارث میرسد.

 

در صورت فوت زن دارای فرزند چه کسانی از وی ارث می ‌برند؟

 

چنانچه زنی که فوت شده فرزند داشته باشد میزان سهم الارث سایر ورثه متفاوت خواهد شد:

 

| چنانچه متوفی همسر دائمی داشته باشد میزان سهم الارث او یک چهارم از اموال به جا مانده خواهد بود. سهم الارث فرزندان نیز به این صورت است که هر پسر دو برابر هر دختر ارث می برد. در این شرایط چنانچه پدر و مادر متوفی در قید حیات باشند هر کدام از پدر و مادر یک ششم از اموال باقی مانده دختر فوت شده خود را ارث میبرند.

محروم کردن از ارث

میزان ارث مرد از زن, وکیل ارث, مشاوره ارث, وکیل, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل پایه یک دادگستری, وکیل آنلاین, مشاوره حقوقی فوری, شماره وکیل ارث

| چنانچه زنی که فوت شده فقط فرزند داشته باشد و تنها ورثه وی فرزندانش باشند یعنی همسر نداشته باشد و از طبقه اول وراث، پدر و مادر او نیز هنگام فوتش در قید حیات نباشند، در این شرایط تمام ترکه به فرزندانش میرسد.

 

سهم الارث شوهر زن فوت شده به عقد موقت چقدر است؟

 

برای پاسخ به این سوال باید گفت که زوجین در ازدواج موقت از یکدیگر ارث نمی برند. بنابراین شوهر متوفی به عقد موقت جز ورثه زن به شمار نمی رود.

 

آیا پس از طلاق هم مرد از زن فوت شده ارث می ‌برد؟

 

تنها در طلاق رجعی است که در مدت عده زن و مرد همچنان زن و شوهر تلقی می‌ شوند. بنابراین اگر هر یک از آنها در مدت عده فوت شود دیگری از او ارث می ‌برد. در نهایت در صورت فوت زن در مدت عده طلاق رجعی، شوهر به میزانی که پیش از این گفته شد ارث می ‌برد.

 

نحوه تقسیم ارث به چه صورت است؟

 

پس از فوت هر فردی چنانچه اموالی از او به جای مانده باشد میان ورثه وی تقسیم می شود. البته باید توجه داشت که قبل از تقسیم سهم الارث ورثه ابتدا می بایست دیون متوفی پرداخت شود و حتی دیون مدت‌ دار فرد فوت شده به محض فوت وی حال می شوند و باید فورا پرداخت شوند (قبل از تاریخ سررسید).

 

همچنین اگر متوفی قبل از وفاتش وصیت نامه تنظیم کرده باشد، آن وصیت نامه تا یک سوم ترکه و اموال به جا مانده از او نافذ است و باید به آن عمل شود. و وصیت بر مازاد یک سوم اموال نیاز به اجازه ورثه دارد. جدای از اینها هزینه های مورد نیاز برای کفن و دفن متوفی نیز می بایست از ترکه او پرداخت شود.

 

پس از همه موارد یاد شده اموال باقی مانده میان ورثه متوفی مطابق سهم الارث قانونی آنها تقسیم می شود.

 


پرسش و پاسخ

 

در صورتی که زن فرزند نداشته باشد میزان ارث مرد به چه صورت می باشد؟

 

همانطور که توضیح داده ایم مرد نصف اموال به جا مانده از زن را به ارث می برد

 

آیا در صورتی که مردی با زن ازدواج موقت (صیغه) نموده باشد از شخص ارث می برد؟

 

با توجه به اینکه صرفا عقد نکاح دائم موجب ارث می شود پاسخ به این سوال منفی است

4.8 / 5. 27

وراث زن چه کسانی هستند

ارسال شده در تاریخ : شهریور ۷, ۱۴۰۱ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
تنظیم قرارداد
جستجو
تماس با ما