پرداخت دیه از بیت المال

پرداخت دیه از بیت المال /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی تیر 5ام, 1401

پرداخت دیه از بیت المال

 

 

دیه از جمله کیفر نقدی یا مجازات هایی می باشد که در قانون بابت جبران خسارت و صدمات عمدی و غیرعمدی بدنی پیش بینی شده است و مطابق قانون مجازات اسلامی اینگونه تعریف می شود: دیه مالی است که در شرع مقدس به سبب جنایت غیر عمدی بر نفس، عضو یا منفعت، یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهت قصاص ندارد، مقرر شده است.

 

در چه مواردی دیه از بیت المال پرداخت می گردد؟

 

بنا بر اصل شخصی بودن مجازات ها، تنها شخص جانی نسبت به جنایتی که مرتکب شده است مسئولیت دارد و کسی غیر از او نباید متحمل مجازات جنایت جانی شود. اما قانونگذار در خصوص دیه در برخی موارد استثنا قائل شده است که در این موارد مجازات دیه را شخصی غیر از جانی متحمل می شود و دیه را پرداخت می‌ کند.

 

| موارد پرداخت دیه از بیت المال

 

| مطابق قانون مجازات اسلامی چنانچه به دلیل تقصیر یا اشتباه قاضی پرونده حکم قصاص نفس یا عضو یا حد برای مجرم صادر شود و یا اینکه در اثر اجرای مجازات، بدین سبب صدمه ای بیش از مجازات مورد حکم به مجرم وارد شود چنانچه به دلیل اشتباه و خطای قاضی در صدور حکم به جهت نداشتن شرایط قضاوت باشد دیه از بیت المال پرداخت می شود.

 

| اگر شخصی به قتل برسد و قاتل شناخته نشود یا مقتول بر اثر ازدحام کشته شده باشد، دیه از بیت المال پرداخت می گردد.

 

| هنگامی که تنها دلیل علیه متهم به قتل، لوث (ظن قوی و غالب مبنی بر صداقت مدعی بر علیه متهم) باشد. یعنی شواهدی بر علیه کسی باشد که در واقع اماره‌ ای است بر اینکه گمان کنیم شخص خاصی مرتکب آن جرم شده است

 

مانند اینکه شخصی با سلاح سرد خونی مانند چاقو یا قمه کنار مقتولی دستگیر شود، لوث علیه او اینگونه محقق می‌شود که قاتل است. در این شرایط چنانچه اولیای دم حاضر به قسم خوردن نباشند و متهم و خانواده او بر عدم انجام قتل سوگند بخورد دیه از بیت المال پرداخت می شود.

زمان پرداخت دیه از خزانه بیت المال, دیه بیت المال ازدحام, مشخص نبودن قاتل بیت المال, وکیل کیفری, مشاوره حقوقی, وکیل پایه یک دادگستری, وکیل تهران, وکیل آنلاین

| در صورتی که مرتکب دارای عاقله نباشد یا عاقله او به دلیل عدم تمکن مالی نتواند دیه را در مهلت مقرر بپردازد در این شرایط دیه توسط مرتکب و در صورت عدم تمکن او از بیت المال پرداخت می شود.

 

| چنانچه در خیابان و اماکن عمومی جسد مقتول پیدا شود و قاتل مشخص نباشد دیه از بیت المال پرداخت می گردد. به طور کلی چنانچه جانی شناسایی نشده و یا در صورت شناسایی متواری باشد و دسترسی به او ممکن نباشد، دیه از صندوق بیت المال پرداخت می گردد.

کلاهبرداری اینترنتی | مجازات کلاهبرداری رایانه ای

 

| در صورت سقوط غیر ارادی شخصی بر روی شخصی دیگر که باعث کشته شدن او شود دیه از بیت المال پرداخت می گردد.

 

| در دفاع در مقابل تهاجم دیوانه نیز که منجر به قتل یا صدمه گردد، دیه از صندوق بیت المال پرداخت می شود.

 

| هرگاه مأموري در اجرای وظایف قانونی، عملی را مطابق مقررات انجام دهد و همان عمل موجب فوت یا صدمه بدنی کسی شود، دیه برعهده بیت المال است.

 

| در جنایت های شبه عمدی و مواردی که به دلیل خطا رخ داده باشد در مواردي که پرداخت دیه بر عهده مرتکب است اگر به علت مرگ یا فرار، دسترسی به او ممکن نباشد دیه جنایت از اموال او پرداخت می شود و در صورتی که مرتکب مالی نداشته باشد دیه از بیت المال پرداخت می گردد.

 

دیه در چه مواقعی تعیین می شود؟

 

باید در نظر داشت در متن صریح قانون برای برخی جراحات، کبودی، شکستگی، خراشیدگی و قطع یا از بین رفتن کامل اعضا مقدار دیه تعیین شده است که به آن دیه مقدر می گویند و نسبت به دیه کامل انسان در نظر گرفته می شوند.

 

در مقابل دیه غیر مقدر یا ارش وجود دارد و به دیه ‌ای گفته می ‌شود که مقدار آن در قانون یا شرع پیش ‌بینی نشده و میزان آن با توجه به خسارت و آسیب وارده و شرایط آن، با جلب نظر کارشناس پزشکی قانونی و با در نظر گرفتن دیه مقدر تعیین می‌ گردد.

 

نرخ دیه

 

نرخ دیه هر ساله توسط رئیس قوه قضاییه با توجه به نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی تعیین می‌ شود که در سال 1401 دیه کامل انسان 600 میلیون تومان مشخص شده است و در ماه‌ های حرام به 800 میلیون تومان افزایش می ‌یابد اما باید توجه داشت که افزایش و تغلیظ دیه در ماه های حرام صرفاً برای جنایاتی است که منتهی به قتل و پرداخت دیه کامل شده اند.

 

نکته حائز اهمیت این است که بر حسب قانون و شرع، دیه کامل زن برابر با نصف دیه کامل مرد می باشد اما چنانچه دیه اعضا و منافع زن کمتر از یک سوم دیه کامل مرد باشد برای زن و مرد به طور مساوی دیه محاسبه می شود.

4.8 / 5. 18

پرداخت دیه از بیت المال

ارسال شده در تاریخ : اردیبهشت ۴, ۱۴۰۱ توسط : administrator

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آخرین پست ها

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره