گرفتن مهریه از پدر شوهر

گرفتن مهریه از پدر شوهر /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی مهر 12ام, 1401

گرفتن مهریه از پدر شوهر

 

همان‌طور که می‌دانید مهریه یک از حقوق مالی زن پس از عقد ازدواج است و می بایست توسط زوج پرداخت شود مگر در موارد محدودی که قانون تعیین کرده است.

 

که در بیان این موارد می توان به باطل بودن عقد نکاح به هر دلیلی و عدم وقوع رابطه زناشویی یا فوت یکی از زوجین قبل از تعیین مهریه اشاره نمود.

 

فارغ از بحث تعلق یا عدم تعلق مهریه به زوجه این موضوع برای افراد جای سوال داشته که زوجه مهریه خود را از چه کسی می تواند مطالبه کند. در ادامه به امکان گرفتن مهریه از پدر شوهر و شرایط قانونی آن پرداخته می‌ شود.

 

امکان گرفتن مهریه از پدرشوهر

 

پس از برقراری رابطه زوجیت میان زن و مرد و وقوع عقد نکاح مطابق قانون یکسری حقوق و تکالیف به عهده زوجین قرار می گیرد که مهریه زوجه یکی از حقوق زن و تکالیف مرد محسوب می‌ شود.

 

بنابراین پرداخت مهریه از جمله مسئولیت‌ها و تکالیف مرد است و فقط زوج مکلف به پرداخت مهریه می باشد. و زوجه مهریه خود را صرفاً باید از همسر خود مطالبه کند و نه شخص دیگری.

همچنین برای اخذ مشاوره حقوقی تلفنی و حضوری با وکیل مهریه با شماره 93111000-021  تماس حاصل نمایید

 

بیشتر بخوانید  صیغه 99 ساله

برخی گمان می ‌کنند چنانچه شوهر حاضر به پرداخت مهریه نشود و یا قادر به پرداخت و تادیه مهریه نباشد، میتوان مهریه را از پدر شوهر مطالبه نمود در حالی که پدرشوهر هیچ وظیفه ‌ای در قبال پرداخت مهریه عروس خود ندارد مگر در شرایطی خاص که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

 

شرایط قانونی گرفتن مهریه از پدرشوهر

 

همانطور که گفته شد تنها شخصی که موظف به پرداخت مهریه است زوج یا شوهر خانمی است که مهریه خود را مطالبه کرده است. و در صورت عدم پرداخت مهریه توسط مرد یا عدم تمکن مالی او، زن حق درخواست مهریه از پدر شوهر و یا هیچ یک از بستگان شوهر خود را ندارد.

شرایط گرفتن مهریه از پدر شوهر, آیا مهریه را میتوان از پدر شوهر گرفت, گرفتن مهریه از پدرشوهر نی نی سایت, وکیل مهریه, مشاوره حقوقی مهریه, وکیل, هزینه مشاوره حقوقی تلفنی, مشاوره حقوقی آنلاین فوری, وکیل پایه یک دادگستری

البته در این موضوع استثنائاتی وجود دارد قانون تحت شرایطی این امکان را فراهم نموده است. این شرایط عبارتند از:

 

| پدر شوهر در عقدنامه متعهد به پرداخت مهریه زن شود

چنانچه ضمن شروط عقد نامه پدر زوج شخصا ضامن پسر خود شود و قید کند که در صورت عدم پرداخت مهریه توسط پسرش، مهریه عروس خود را تادیه و پرداخت میکند، در این شرایط امکان مطالبه مهریه از پدر شوهر وجود دارد.

 

نکته قابل توجه این است که پدر شوهر حتما باید از این شرط عقدنامه آگاه باشد و قانونا ضامن پرداخت مهریه عروس خود شود و زن تنها در این شرایط می‌تواند در صورت عدم پرداخت مهریه توسط شوهر،مهریه را از پدرشوهر خود نیز مطالبه کند.

 

اما چنانچه زوج (مرد) به اختیار خود در عقدنامه شرط کند که در صورت عدم تمکن مالی خود زوجه برای دریافت مهریه خود حق رجوع به پدرم را دارد، تا زمانی که خود پدر شوهر این شرط را قبول ننموده باشد پدر زوج موظف به پرداخت مهریه نمی باشد.

بیشتر بخوانید  رابطه جنسی با رضایت دو طرف

 

| فوت شوهر و دریافت مهریه از ورثه

چنانچه زوج قبل از اینکه مهریه زوجه را بپردازد فوت کند، زن میتواند مهریه خود را از أموال به جامانده از همسرش به طرفیت ورثه مطالبه کند. اگر پدر شوهر نیز یکی از ورثه باشد در این صورت می توان مهریه را از او مطالبه نموده تا از ماترک شوهر فوت شده پرداخت شود.

 


پرسش و پاسخ

 

مهریه یا صداق در چه صورت برای زن ایجاد می شود؟

 

مهریه از حقوق مالی زن است که با عقد ازدواج (چه دائم و موقت) برای او ایجاد می شود و می بایست توسط زوج به زن پرداخت گردد

 

در صورت تمکن مالی پدرشوهر آیا امکان مطالبه مهریه از او وجود دارد؟

 

مهریه دینی به گردن شوهر است مگر مواردی که به توضیح  آن پرداختیم. بنابراین حتی اگر پدرشوهر از تمکن مالی بالایی برخوردار باشد بازهم موظف به پرداخت دیون و بدهی های فرزند خود نیست.

4.8 / 5. 27

گرفتن مهریه از پدر شوهر

ارسال شده در تاریخ : شهریور ۳, ۱۴۰۱ توسط : administrator

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آخرین پست ها

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره تلفنی
جستجو
نوبت حضوری
تماس با ما