رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان

رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان /

صفحه اصلی

رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان

 

 

با پیشرفت و گسترش جامعه و به دنبال آن شکل گیری جرایم مختلف از سوی بزرگسالان و اطفال و نوجوانان، همچنین حساسیت رسیدگی به جرایم افراد زیر ۱۸ سال، قانون گذار در قانون آیین دادرسی کیفری به جرایم اطفال و نوجوانان نیز پرداخته است.

 

برای رسیدگی به این گونه جرایم دادگاه اختصاصی برای رسیدگی به جرایم این افراد تحت عنوان دادگاه اطفال و نوجوانان تشکیل شده است که در ادامه بیشتر به این موضوع و همچنین تفاوت دادرسی و رسیدگی به جرایم بزرگسالان و افراد زیر ۱۸ سال پرداخته می شود.

 

دادگاه اطفال و نوجوانان

 

دادگاه اطفال و نوجوانان یک مرجع قضایی اختصاصی است که جلسه رسیدگی با حضور یک قاضی و مشاور تشکیل می شود و جرایم افراد زیر ۱۸ سال در این دادگاه رسیدگی می ‌شود. چنانچه موضوع پرونده در صلاحیت دادگاه کیفری یک باشد جلسه رسیدگی دادگاه کیفری یک ویژه اطفال و نوجوانان با حضور سه قاضی تشکیل می شود.

تفاوت دادرسی نوجوانان, وکیل, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل پایه یک دادگستری, وکیل آنلاین, مشاوره حقوقی وکیل, وکیل تهران, سایت مشاوره وکیل, وکیل اطفال

نکته دیگر در خصوص این دادگاه‌ ها این است که اگر جرم ارتکابی از جرایم تعزیری درجه یک تا شش باشد مجرم می ‌بایست وکیل انتخاب کند و وکیل در جلسات رسیدگی حضور داشته باشد. اما چنانچه جرم ارتکابی درجه هفت و هشت تعزیری باشد امکان دفاع از مجرم توسط ولی یا سرپرست طفل یا خود نوجوان وجود دارد.

 

در قانون جدید حق گرفتن وکیل برای مجرمان زیر ۱۸ سال از مراحل ابتدایی و تحقیقات مقدماتی در نظر گرفته شده است و ضابطین قضایی و بازپرس پرونده می‌بایست به متهم در خصوص حق استفاده از وکیل اطلاع دهند.

 

در هر صورت چنانچه رسیدگی به جرم مرتکب زیر ۱۸ سال در دادگاه اطفال و نوجوانان آغاز شود و سن مجرم در طی رسیدگی بالای ۱۸ سال برسد، همچنان دادگاه اطفال به پرونده رسیدگی می کند.

 

تفاوت دادرسی بزرگسالان و افراد زیر ١٨ سال

 

همانطور که اشاره شد به دلیل حساسیت بالای رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان نحوه دادرسی و رسیدگی به این جرایم متفاوت است که برخی از مهم ترین تفاوت ها عبارتند از:

آزادی مشروط و شرایط آن در قانون جدید مجازات اسلامی

 

| در خصوص جرایم ارتکابی توسط بزرگسالان امکان تعدد مجازات وجود دارد یعنی با توجه به جرم به صورت گرفته دادگاه رسیدگی کننده می تواند علاوه بر یک مجازات، چند مجازات در نظر بگیرد و یا علاوه بر مجازات، مجرم را به یک اقدام تامینی و تربیتی نیز محکوم کند. اما در خصوص افراد زیر ۱۸ سال این امکان وجود ندارد و قاضی تنها می‌تواند یک مجازات یا یک اقدام تامینی تربیتی تعیین کند.

 

| تعلیق و تعویق مجازات برای جرایم بزرگسالان، در برخی از جرایم تعزیری و با در نظر گرفتن شرایطی امکان پذیر است اما در خصوص افراد زیر ۱۸ سال در تمام جرایم بدون قید و شرط، تعلیق و تعویق مجازات قابل اعمال است.

 

| جرایم درجه ۵ در مورد افراد زیر ۱۸ سال با در نظر گرفتن شرایطی قابل گذشت است. در حالی که جرایم درجه ۵ در خصوص بزرگسالان، غیرقابل گذشت است.

 

| مجازات های تعزیری برای افراد زیر ۱۸ سال با تعزیرات بزرگسالان متفاوت است به طور مثال اطفال و نوجوانان مجازات حبس و شلاق ندارند.

 

| تخفیف مجازات در خصوص بزرگسالان می تواند شامل تبدیل مجازات یا تقلیل و کاهش مجازات باشد اما در خصوص افراد زیر ۱۸ سال تخفیف مجازات صرفاً به معنای تقلیل و کاهش مجازات می باشد.

 

| طبق قانون مجازات اسلامی قوانین مربوط به تکرار جرم و مجازات های مربوط به آن در مورد اطفال و نوجوانان اجرا نمی شود.

 


پرسش و پاسخ

آیا در جرایم مربوط به نوجوانان، خود فرد نیز می تواند از خود دفاع کند؟

 

در جرایم تعزیری درجه هفت و هشت خود نوجوان نیز می تواند از خود دفاع نماید.

 

در جرایمی که توسط دو فرد اطفال یا نوجوان و فرد بزرگسال صورت بگیرد رسیدگی در کدام دادگاه می باشد؟

 

در این صورت به جرم فرد بزرگسال و طفل یا نوجوان در دادگاه اطفال رسیدگی شده اما قوانین جداگانه نسبت به آنها اعمال می شود.

4.8 / 5. 23

رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان

ارسال شده در تاریخ : خرداد ۲۸, ۱۴۰۱ توسط : administrator

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آخرین پست ها

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره