فروش مال غیر با قولنامه

فروش مال غیر با قولنامه /

صفحه اصلی

فروش مال غیر با قولنامه

 

انتقال مال غیر همانطور که از عنوان جرم بر می آید به معنای انتقال مالکیت عین و خود مال یا منفعت آن توسط شخصی غیر از مالک مال می باشد که در اصطلاح حقوقی به آن معامله فضولی نیز می گویند.

 

به این معنا که شخصی که مالک مال نیست بدون اطلاع و بدون رضایت مالک، با سوء نیت و قصد ضرر رساندن به مالک مال را به شخص دیگری منتقل کند. که این انتقال مالکیت مال میتواند فروش مال و بیع آن از طریق مبایعه نامه، قولنامه یا حتی سند رسمی باشد.

در این فرصت قصد داریم به بررسی فروش مال غیر با قولنامه و بررسی مجازات این جرم بپردازیم.

 

جرم فروش مال غیر

 

بر اساس قانون راجع به مجازات انتقال مال غیر و تعاریف حقوق دانان می توان انتقال مال غیر را اینگونه تعریف کرد:

 

انتقال نامشروع و غیر قانونی هر نوع مال متعلق به دیگری، چه به صورت عینی ( مانند فروش خانه یا خودرو ) چه منافع آن ( مانند اجاره دادن ملک ) توسط شخصی به دیگری همراه با سوء نیت.

درخواست مشاوره حقوقی انتقال مال غیر با وکیل تهران

همچنین برای اخذ مشاوره حقوقی تلفنی و حضوری انتقال مال غیر با وکیل دادگستری با شماره 93111000-021  تماس حاصل نمایید

 

به زبان ساده تر اصولا هریک از افراد اجتماع، اختیار تصرف در اموال خویش را دارند و می توانند اموال خود را به اشخاص مورد نظر خویش انتقال دهند اما در این بین افرادی هستند که قانون را نقض کرده و اقدام به تصرف و دخالت در اموال دیگران می نمایند.

 

ماده یک قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر، کسی را که مال غیر را با علم به اینکه مال متعلق به غیر است را به هر نحوی عیناً یا منفعتاً و بدون مجوز قانونی به دیگری منتقل کند، کلاهبردار محسوب کرده است.

 

اگر فردی اموال دیگری را بدون اذن و با علم به اینکه آن مال متعلق به خود شخص نبوده به شخص دیگر منتقل کند مرتکب جرم انتقال مال غیر شده است.

 

انتقال مال غیر با قولنامه

 

به طور کلی جرم فروش مال غیر از مصادیق کلاهبرداری است. به عبارت دیگر فروشنده مال غیر بدون مجوز قانونی علیه اموال دیگری تعدی و تجاوز می کند به مجازات جرم کلاهبرداری محکوم می شود.

 

داشتن مجوز قانونی در فروش مال دیگری در واقع همان رضایت یا اذن مالک است که می ‌تواند به صورت رسمی و در قالب وکالت در فروش باشد و زمانی که فردی بدون داشتن وکالت در فروش از سوی مالک اقدام به فروش و انتقال مالکیت مالی می‌کند که متعلق به او نیست، مرتکب جرم انتقال مال غیر شده است.

واخواست سفته | شرایط و مهلت اعتراض سفته

 

نکته قابل توجه این است که تفاوتی ندارد انتقال مال غیر به موجب سند رسمی باشد یا سند عادی همچون قولنامه یا مبایعه نامه، در هر صورت فروش مال غیر قانونا جرم است.

 

قولنامه در واقع سند عادی است که افراد پیش از تنظیم سند رسمی میان خود یا در دفاتر املاک تنظیم می‌کنند، که اعتبار سند رسمی را ندارد.

جرم فروش مال غیر با سند عادی, وکیل, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل آنلاین, شماره وکیل, وکیل خوب, تنظیم قرارداد, مشاوره حقوقی

اما در هر صورت چنانچه فردی اقدام به فروش مال غیر به موجب قولنامه کند همچنان مجرم محسوب می‌شود.

 

البته باید گفت که در معاملات اموال غیر منقول همچون ملک، زمین و.. سند رسمی بیانگر مالکیت است. یعنی هر چند ملک یا زمینی از طریق قولنامه و مبایعه نامه به فرد دیگری منتقل شود، اما همچنان دولت شخصی را مالک می شناسد که سند رسمی به نام اوست و ملک به نام او ثبت رسمی شده است.

 

اما در هر صورت فروش مال غیر به هر طریقی از جمله قولنامه یا مبایعه نامه یا سند رسمی جرم تلقی می ‌شود و مجازات دارد.

 

مجازات فروش مال غیر با قولنامه

 

گفت شد که در جرم فروش یا انتقال مال غیر تفاوتی میان انتقال از طریق سند عادی همچون قولنامه یا سند رسمی نیست. در نتیجه مجازات آنها نیز یکسان است:

 

| حبس از شش ماه تا سه سال و نیم (مطابق قانون جدید کاهش حبس های تعزیری)

| رد مال به مالک

| جزای نقدی معادل مالی که تصرف شده است.

| انفصال دائم از خدمت چنانچه مجرم از کارمندان دولت باشد.

 

آیا جرم فروش مال غیر قابل گذشت است؟

 

قابل گذشت بودن جرم به این معناست که با گذشت شاکی خصوصی، تعقیب و مجازات متوقف می شود، در مقابل غیرقابل گذشت بودن جرم به این معناست که گذشت شاکی صرفا از جهت کاهش مجازات موثر است و پرونده همچنان جاری بوده و مجرم مجازات خواهد شد.

 

در خصوص جرم فروش مال غیر باید گفت چنانچه مال برده شده تا سقف ١٠٠ میلیون تومان ارزش گذاری شود، جرم قابل گذشت است و فروش مال غیر بیش از ١٠٠ میلیون تومان غیرقابل گذشت می‌باشد.

 


پرسش و پاسخ

 

انتقال مال غیر در چه صورت محقق می شود؟

 

زمانی که شخصی مالک مالی نباشد و بدون اطلاع و بدون رضایت مالک، با سوء نیت و قصد ضرر رساندن به مالک آن مال را به شخص دیگری منتقل کند

 

آیا فروش مال غیر با قولنامه نیز مجازات در پی دارد؟

 

همانطور که توضیح داده ایم پاسخ به این سوال مثبت است

 

4.9 / 5. 21

فروش مال غیر با قولنامه

ارسال شده در تاریخ : شهریور ۲۹, ۱۴۰۱ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
تنظیم قرارداد
جستجو
تماس با ما