اعتیاد و طلاق | طلاق از همسر معتاد یا الکلی

اعتیاد و طلاق | طلاق از همسر معتاد یا الکلی /

صفحه اصلی

اعتیاد و طلاق | طلاق از همسر معتاد یا الکلی

ارسال شده در تاریخ : آبان ۴, ۱۴۰۰ توسط : administrator

آخرین تاریخ بروزرسانی آذر 1ام, 1400

اعتیاد و طلاق | طلاق از همسر معتاد یا الکلی

 

 

مطابق قانون مدنی چنانچه دوام زوجیت همراه با مشقت و سختی یا به اصطلاح حقوقی موجب عسر و حرج باشد زوجه می تواند به مراجع قضایی مراجعه و تقاضای طلاق کند و اگر عسر و حرج مذکور در دادگاه ثابت شود دادگاه می‌ تواند زوج ( مرد ) را مجبور به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می‌ شود.

 

عسر و حرج موضوع قانون مدنی عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه سازد که یکی از موارد آن می‌ تواند اعتیاد همسر به یکی از انواع  مواد مخدر  باشد.

 

 

اعتیاد و طلاق

 

اعتیاد و وابستگی به مواد مخدر شامل هرگونه مواد مخدر ( مواد مخدر صنعتی همچون شیشه یا غیر صنعتی مانند تریاک ) می باشد بنابراین تفاوتی در اینکه مواد مخدر از چه نوعی باشد در به وجود آمدن حق طلاق ایجاد نمی کند

 

طلاق به دلیل اعتیاد, طلاق بخاطر اعتیاد, طلاق از مرد مشروب خوار, مشاوره حقوقی, وکیل پایه یک دادگستری, وکیل خانواده, مشاوره حقوقی خانواده تهران

 

معمولا سوالی که اشخاص از وکلای خانواده مجموعه بنیان وکلا می پرسند این است که آیا  اعتیاد به مشروبات الکلی  نیز می تواند موجب به وجود آمدن حق برای طلاق باشد؟

 

پاسخ به سوال مثبت است بنابراین در صورتیکه اعتیاد به مشروبات الکلی باعث اختلال در کنترل رفتار و ایجاد عادت های ناهنجار شود می تواند دلیلی برای درخواست طلاق برای زوجه باشد.

 

 

آیا به صرف اعتیاد داشتن به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی می تواند موجب طلاق باشد؟

 

در ادامه باید گفت اعتیادی موجب حق اجرای صیغه طلاق برای زوجه شده که مضر باشد یعنی عواقب مصرف هرگونه مواد اعتیادآور بر زندگی تاثیر منفی گذاشته باشد به طور مثال منجر به خشونت شود یا به بعد مادی و اقتصادی زندگی لطمه وارد کند که عدم درمان آن منجر به آسیب های متعددی بر کانون خانواده ‌شود، سوء رفتار با همسر یا دیگر اعضای خانواده و همچنین ایجاد مشکلات اقتصادی دلایلی هستند که تداوم زندگی را با مشکل روبه رو و یا حتی غیر قابل تحمل می کنند.

  ممنوع الخروجی مهریه

 

باید توجه داشت مضر بودن اعتیاد زوج که از شرایط عسر و حرج محسوب می شود به هر وسیله ای می بایست برای دادگاه ثابت شود

 

مهریه از مرد معتاد, مشاوره حقوقی, وکیل پایه یک دادگستری, وکیل خانواده, مشاوره حقوقی خانواده تهران

 

چگونگی اثبات اعتیاد زوج

 

جهت اثبات اعتیاد زوج در رویه دادگاه های خانواده عموماً تست اعتیاد از افراد گرفته می شود. اما این امر مانع از این نبوده که اعتیاد زوج به هر وسیله ی دیگری قابل اثبات نباشد

 

یکی دیگر از راه های اثبات می تواند توسل به شهادت شهود ‌باشد به این طریق که اعضای خانواده یا دوستان و نزدیکان و اشخاصی که مرد را می‌ شناسند و اعتیاد وی برایشان روشن و محرز است می‌ توانند نزد دادگاه خانواده نسبت به این موضوع شهادت دهند.

 

همچنین اگر سابقا زوج در مراکز ترک اعتیاد بستری شده باشد می توان از دادگاه تقاضای استعلام از مراکز مربوطه نمود که این مورد می تواند سابقه اعتیاد زوج را برای دادگاه محرز نماید

 

اثبات اعتیاد همسر جهت طلاق از طرق دیگری همچون تحقیقات محلی توسط کلانتری محل یا مددکاری به دستور دادگاه، سوابق بازداشتی به دلیل جرایم مربوط به مواد مخدر و … نیز ممکن می باشد.

 

برای مشاوره حقوقی با وکیل مهریه کلیک کنید

(( مشاوره حقوقی ))

4.8 / 5. 16

ارسال دیدگاه

منوی سایت

تماس با وکیل