انتخاب محل زندگی در ازدواج حق مسکن زوجه

انتخاب محل زندگی در ازدواج حق مسکن زوجه /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی خرداد 11ام, 1401

انتخاب محل زندگی در ازدواج

 

 

همانطور که می‌ دانید در ضمن عقد نکاح شروطی به طور پیش فرض در نظر گرفته شده است که در واقع حقوقی برای زوجین می باشند که مطابق قانون مدنی علاوه بر این شروطِ از قبل پیش‌ بینی شده، طرفین عقد می توانند هر شرطی که مخالف با مقتضای عقد مزبور نباشد (شرعی و قانونی باشد و مخالف با ماهیت عقد نکاح نباشد ) در ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگر مطرح کنند

 

مثل اینکه شرط شود هرگاه شوهر زن دیگری اختیار کند یا در مدت معینی غایب شود یا ترک انفاق کند، یا علیه حیات زن سوء قصد کند یا سوء رفتاری کند که زندگی آنها با یکدیگر غیرقابل تحمل شود، زن از طرف مرد وکیل باشد که پس از اثبات تحقق شرط در محکمه نهایی خود را مطلقه سازد یا زوج حق انتخاب محل سکونت را به زن بدهد که در ادامه به آن می پردازیم.

 

حق انتخاب محل سکونت

 

به موجب قانون مدنی : زن باید در منزلی که شوهر تعیین می‌ کند سکنی نماید مگر اینکه اختیار تعیین منزل به زن داده شده باشد.

روشن است که تعیین محل زندگی مشترک ابتداً یکی از حقوق مربوط به زوج می باشد اما اگر حق انتخاب محل سکونت با توافق طرفین به زوجه واگذار شود در این صورت زوجه تصمیم گیرنده می باشد به عبارتی این حق تعیین مسکن بر عهده زوجه قرار خواهد گرفت.

 

حق انتخاب محل سکونت, حق انتخاب مسکن زوجه, حق مسکن با توافق طرفین, تعیین محل سکونت زوجه, نحوه تعیین محل سکونت زوجین, اختیار تعیین مسکن, وکیل خانواده, مشاوره حقوقی خانواده, وکیل پایه یک دادگستری, وکیل طلاق, وکیل طلاق توافقی, مشاوره حقوقی طلاق

شرط محل سکونت در ازدواج

 

بر خلاف تفکر برخی افراد، حق مسکن به معنای خرید مسکن برای زوجه نمی باشد، هر چند تهیه مسکن برای شروع زندگی مشترک یکی از وظایف زوج و از باب تامین نفقه می باشد که حتی می تواند منزل استیجاری باشد. اما حق تعیین مسکن متفاوت از این موضوع می باشد و صرفاً تعیین محل زندگی از جمله شهر، منطقه، حتی انتخاب یک ساختمان به خصوص باشد.

 

حق تعیین مسکن می‌تواند مطلق یا مقید باشد. بدین معنا که اگر این حق محدود و مقید است به طور مثال زوج شهر را تعیین کند و زوجه تنها در محدوده آن شهر حق انتخاب مسکن متناسب با شان و مرتبه اجتماعی خودش داشته باشد. حق مسکن می‌تواند مقید به زمان خاصی باشد. در مقابل اگر این شرط مطلق باشد دیگر شوهر حق هیچ گونه دخالت در تعیین محل سکونت ندارد.

 

طرق واگذاری حق تعیین مسکن به زوجه

 

زوج می‌تواند ضمن عقد نکاح و در سند نکاحیه این حق را به زوجه انتقال دهد بدین صورت که در بند های مربوط به شروط ضمن عقد نکاح این حق به زوجه اعطا شود

وکیل مهریه

اما چنانچه زوج هر زمانی پس از عقد نکاح نظر به اعطای این حق به زوجه داشته باشد می تواند از طریق دفاتر ثبت اسناد رسمی این حق را به زوجه واگذار کند، البته دیده شده برخی از افراد طی یک سند عادی این حق را به زوجه اعطا کرده اند

استرداد طلا | گرفتن طلاجات و هدایا قبل و بعد طلاق و نامزدی

 

به طور مثال در مراسم بله برون در یک برگ و سند عادی این حق منتقل شده است، البته لازم به ذکر است که پس از اثبات این واگذاری حق تعیین مسکن، در مراجع قضایی مانعی برای اعمال آن وجود ندارد.

 

اهمیت حق مسکن و تاثیر آن در دعاوی

 

هنگامی که این اختیار به زوجه منتقل شود در واقع حق تعیین مسکن از زوج سلب می‌ شود و به مانند وکالت در طلاق نبوده به این صورت که زوج با دادن وکالت در طلاق به زوجه، همچنان از این حق برخوردار است.

 

در نتیجه چنانچه زوج محل سکونت را مغایر با نظر زن تعیین کند زوجه می‌ تواند با استناد به واگذاری حق تعیین مسکن استناد نموده و در صورتی که زوج مسکنی مخالف با شرط تعیین مسکن انتخاب نمود، زوجه می تواند از انجام وظایف زناشویی خود امتناع کند و اصطلاحاً تمکین نکند و به دلیل گفته شده زن ناشزه تلقی نشده و همچنان مستحق نفقه می باشد.

 

شروط اختیاری ضمن سند نکاحیه

همانگونه که اشاره شد زوجین می توانند علاوه بر شروط پیش‌ بینی شده شروط دیگری ضمن سند نکاحیه یا در دفاتر ثبت اسناد رسمی ثبت کنند. در این فرصت قصد داریم که از موارد پیش گفته به اعطای حق انتخاب مسکن برای زن یا به عبارتی تعیین محل زندگی مشترک بپردازیم که برخی از افراد برای دوام بهتر زندگی مشترک و دلایل دیگر این حقوق را به زوجه انتقال می دهند.

 

در ادامه به سایر شروط پیش بینی شده ضمن سند نکاحیه می پردازیم که این شروط عبارتند از:

 

 عدم پرداخت نفقه به مدت ۶ ماه و عدم امکان الزام او به پرداخت

 

 سوء رفتار یا سوء معاشرت به حدی که ادامه زندگی غیر قابل تحمل باشد

 

 ابتلاء زوج به امراض صعب العلاج به گونه‌ای که در ادامه زندگی ایجاد خطر کند

 

 جنون

 

 اشتغال زوج به شغلی که منافی با مصالح خانوادگی و حیثیت زوجه باشد

 

 محکومیت زوج به حکم قطعی پنج سال حبس یا بیشتر

 

 اعتیاد زوج به هرگونه ماده‌ای که برای زندگی مضر باشد و ادامه زندگی را دشوار سازد

 

ترک زندگی مشترک بدون عذر موجه یا شش ماه غیبت متوالی

 

 محکومیت قطعی زوج در اثر ارتکاب هرگونه جرمی مغایر با شئون خانوادگی

 

 عدم بارداری زوجه پس از گذشت پنج سال از زندگی مشترک به علت عقیم بودن یا عوارض جسمی زوج

 

 مفقودالاثر شدن زوج و پیدا نشدن پس از گذشت ۶ ماه از مراجعه زوجه به دادگاه

 

 تجدید فراش بدون رضایت زوجه یا عدم اجرای عدالت میان آنها

 

 

4.8 / 5. 25

انتخاب محل زندگی در ازدواج حق مسکن زوجه

ارسال شده در تاریخ : آبان ۲۵, ۱۴۰۰ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
جستجو