انتقال مال غیر

انتقال مال غیر /

صفحه اصلی

انتقال مال غیر

ارسال شده در تاریخ : می 29, 2021 توسط : administrator

انتقال مال غیر

 

بر اساس قانون  راجع به مجازات انتقال مال غیر و تعاریف حقوق دانان می توان انتقال مال غیر را اینگونه تعریف کرد ” انتقال نامشروع و غیرقانونی هر نوع مال متعلق به دیگری چه به صورت عینی ( مانند فروش خانه یا خودرو) چه منافع آن ( مانند اجاره دادن ملک ) توسط اشخاص به دیگری همراه با سوء نیت.

لفظ اشخاص عام است و شامل اشخاص حقیقی و حقوقی می شود.

به زبان ساده تر اصولا هریک از افراد اجتماع، اختیار تصرف در اموال خویش را دارند و می توانند اموال خود را به اشخاص مورد نظر خویش منتقل کنند اما در این بین افرادی هستند که قانون را نقض کرده و تصور می کنند اختیار تصرف و دخالت در اموال دیگران را نیز دارند!

ماده یک قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر، کسی را که مال غیر را با علم به اینکه مال متعلق به غیر است را به هر نحوی عیناً یا منفعتاً و بدون مجوز قانونی به دیگری منتقل کند، کلاهبردار محسوب کرده است.

اگر فردی اموال دیگری را بدون اذن و با علم به اینکه آن مال متعلق به خود شخص نبوده به شخص دیگر منتقل کند جرم انتقال مال غیر را مرتکب شده است.

انتقال مال غیر

 

اجاره مال متعلق به دیگری

اجاره مال دیگری

نکته حائز اهمیت این است که قانون گذار ما علاوه بر انتقال مال، انتقال منافع مال را هم مدنظر قرار داده است با این توضیح که اگر منافع مال بدون اذن مالک منتقل شود، جرم انتقال مال غیر به وقوع پیوسته است. به عنوان مثال اگر فرد الف آپارتمان متعلق به شخص ب را به دیگری اجاره دهد در مظان اتهام جرم انتقال مال غیر قرار می گیرد و مقام قضایی به موجب قانون فرد الف را به مجازات کلاهبرداری محکوم می نماید.

انتقال مال غیر

انتقال مال غیر, انتقال مال دیگری, فروختن مال دیگری, اجاره دادن مال غیر, اجاره دادن مال دیگری, جرم فروختن مال مشاع, اجاره دادن مال مشاع, وکیل, وکیل پایه یک دادگستری, مشاوره حقوقی کیفری, وکیل آنلاین, وکیل خوب در تهران, بهترین وکیل کیفری تهران, وکیل حقوقی, وکیل ملکی, وکیل اینترنتی, شماره وکیل کیفری, آدرس وکیل, وکیل پایه یک دادگستری تهران, بهترین وکیل کیفری در تهران, گروه وکلا, گروه وکلای تهران, وکیل دادگستری, موسسه حقوقی, وکیل کیفری, وکیل خانواده, (((بهترین وکیل تهران))), وکیل خوب در تهران نی نی سایت, وکیل خیلی خوب در تهران, معرفی وکیل خوب کیفری

 

جرم انتقال مال غیر از جمله جرایمی است که علاوه بر جنبه خصوصی، دارای جنبه عمومی نیز می باشد بنابراین علی الاصول از جرایم غیر قابل گذشت می باشد به بیان ساده اگر شاکی گدشت خود را اعلام کند، دادگاه به جرم فرد رسیدگی می نماید و این اعلام گذشت کافی برای خلاصی شخص مرتکب جرم نیست. زیرا عمل فرد موجب برهم خوردن نظم عمومی و امنیت جامعه می گردد اما علی الاصول این اعلام گذشت باعث تخفیف در مجازات مرتکب می شود.

انتقال مال غیر

آیا در همه موارد جرم انتقال مال غیر، غیر قابل گذشت است؟

انتقال مال غیر قابل گذشت است

پاسخ این سوال را باید در تغییرات اخیر قانون جست و جو کرد بدین توضیح که جرم انتقال مال غیر در صورتی غیر قابل گذشت است که ارزش مالی که موضوع جرم انتقال مال غیر می باشد بیش از ۱۰۰ میلیون تومان باشد در اینصورت اعلام گذشت مالک، باعث موقوفی تعقیب متهم نخواهد شد و همانطور که اشاره شد این اعلام گذشت به موجب می تواند موجب تخفیف در مجازات شخص مرتکب شود.

بنابراین در صورتی که ارزش مال کمتر از 100 میلیون تومان باشد جرم انتقال مال غیر، قابل گذشت بوده و به محض اعلام رضایت می بایست قرار موقوفی تعقیب صادر شود.

وکیل کیفری

 

شاید این سوال به ذهن متبادر شود که در این فرض چرا انتقال مال غیر، موجب تعقیب کیفری می شود، نه اقدامی حقوقی؟

 

باید گفت آنچه که انتقال مال به این صورت از معاملات ذکر شده را از قانون مدنی متمایز می کند، سوء نیت طرفین یا یکی از طرفین(قصد اضرار) می باشد. یعنی من آگاه هستم که این اقدام به دارایی اشخاص ضرر می رساند اما با این وجود اصرار به انجام این عمل مجرمانه دارم. این در حالیست که معامله بدون اذن که در قانون مدنی بدان اشاره شده است زمانی محقق می شود انتقال دهنده خود را مالک معرفی نمی کند و معامله را به نام مالک حقیقی ولی بدون اذن او منعقد می کند.به هر حال وجود قصد و سو نیت در همه جرایم شرط نیست اما در وقوع جرم انتقال مال غیر شرط اساسی است.

 

 

انتقال مال غیر, انتقال مال دیگری, فروختن مال دیگری, اجاره دادن مال غیر, اجاره دادن مال دیگری, جرم فروختن مال مشاع, اجاره دادن مال مشاع, وکیل, وکیل پایه یک دادگستری, مشاوره حقوقی کیفری, وکیل آنلاین, وکیل خوب در تهران, بهترین وکیل کیفری تهران, وکیل حقوقی, وکیل ملکی, وکیل اینترنتی, شماره وکیل کیفری, آدرس وکیل, وکیل پایه یک دادگستری تهران, بهترین وکیل کیفری در تهران, گروه وکلا, گروه وکلای تهران, وکیل دادگستری, موسسه حقوقی, وکیل کیفری, وکیل خانواده, (((بهترین وکیل تهران))), وکیل خوب در تهران نی نی سایت, وکیل خیلی خوب در تهران, معرفی وکیل خوب کیفری

وکیل پایه یک دادگستری

در ادامه یکی از مباحثی که در خصوص این موضوع به ذهن خطور میکند، وضعیت و تکلیف اشخاصی است که اموال دیگری بدون اطلاع و اذن مالک به شخص انتقال گیرنده منتقل شده است.

 

قانون گذار ما برای جامع بودن برخورد با این وضعیت ، دو حالت را برای برخورد با انتقال گیرنده در نظر گرفته است:

در صورتی که انتقال گیرنده عالم به عدم مالکیت انتقال دهنده باشد و آگاه باشد که انتقال دهنده بدون اذن و اطلاع مالک حقیقی یا حقوقی اقدام به انتقال مال به وی نموده است، انتقال گیرنده نیز در حکم شریک جرم انتقال مال غیر می باشد و به مجازات مقرر در قانون محکوم می شود. اما اگر انتقال گیرنده نسبت به این وضعیت (عدم وجود اذن و اطلاع مالک) نا آگاه بوده صرفا باید به رد مال به مالک اقدام کند و جرم فقط متوجه شخص انتقال دهنده می باشد.

ازدواج مجدد

مسئله ی دیگری که در این جرم باید مورد بحث قرار گیرد اعلام شکایت مالک مال می باشد. همانطور که گفته شد اگر مالک از این انتقال مطلع نبوده و پس از منعقد شدن معامله میان انتقال دهنده و انتقال گیرنده، مطلع شود مکلف است ظرف مدت یک ماه پس از آگاهی از وقوع معامله نزد مقام قضایی اعلام شکایت کند و اگر ازین امر خودداری کند خود نیز در مظان اتهام قرار میگیرد و به مجازات معاونت در جرم انتقال مال غیر محکوم خواهد شد.

 

انتقال مال غیر در خصوص اموال مشاعی

 

بعضا دیده میشود که جرم فروش مال غیر توسط یکی از ورثه یا بیشتر یا یکی از شرکای مال مشاعی به وقوع می پیوندد.بطور مثال تصور کنید شش نفر مالک مشاعی یک باغ هستند و قدرالسهم هریک به صورت یک دانگ می باشد اما به هرجهت هنوز سهم هیچ یک مفروز و مشخص نگردیده است. در این میان یکی از شرکا به این فکر می افتد که سهم خویش و سایرین را جهت کسب سود بیشتر برای خود و تضرر به سایرین به دیگر منتقل کند در این حالت نیز جرم فروش مال غیر به وقوع پیوسته است و هر یک از شرکا و انتقال گیرنده نا آگاه به این وضعیت (عدم وجود اذن و اطلاع سایر شرکا و قصد تضرر به سایرین) حق شکایت از انتقال دهنده را دارند.

 

سوال دیگری که ممکن است به ذهن متبادر شود این است که آیا جرم انتقال مال غیر صرفا با سند رسمی محقق می شود یا با سند عادی (مبایعه نامه) نیز قابل تحقق است؟

 

اینکه تصور کنیم جرم انتقال مال غیر صرفا با سند رسمی قابل تحقق است، تصوری غلط است چرا که انتقال اموال می تواند هم به صورت عادی و هم به صورت رسمی انجام شود به موجب همین انتقال است که محاکم انتقال مال غیر از طریق سند عادی (قول نامه) را مشمول این جرم دانسته اند و قالب توافق طرفین در اصل ارتکاب جرم تاثیری ندارد و جرم به وقوع می پیوندد.

 

 

برای مشاوره و ارتباط با وکلای متخصص در زمینه دعاوی کیفری:

تلفن: 86081708-021

موبایل: 09198090018

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

www.pharmaceptica.com

erectile medicine new zealand silvasta https://www.pharmaceptica.com/

jeartiggitelo

side effects for hydroxychloroquine https://chloroquine500mg.com/ - ncov chloroquine online doctor to prescribe hydroxychloroquine

jeartiggitelo

hydroxychloroquine update today https://chloroquinestablet.com/ - does hydroxychloroquine side effects of plaquenil

anaseGor

Перейдя по ссылке https://www.parvenik.ru/ вы найдете большой ассортимент аксессуаров для бани: веников (липовых, дубовых, хвойных, березовых и других), еще матрасы, рукавицы, травы, чаи, эфирные масла, подушки и так далее.Для комфортного поиска имеется разделение на категории.Доставка осуществляется по всем районам Москвы и близлежащим областям.Там же есть мобильные контакты.

viatTuGsHusia

where to buy modafinil https://modafinilpleasure.com/ - modalert vs modvigil buy provigil online

titaDigebilla

https://genisotretinoin.com/ accutane ipledge https://genisotretinoin.com/ - accutane online isotretinoine

jeartiggitelo

https://tadalafilmix.com/ tadalafil max dose https://tadalafiloz.com/ - tadalafil dosing tadalafil 20 mg tablet

Floammeportoge

azithromycin dosage

BobbyEsoth

Scar removal

jeartiggitelo

chloroquine phosphate generic name https://hydroxychloroquine20.com/ - hydroxychloroquine covid hydroxychloroquine online

viatTuGsHusia

does hydroxychloroquine https://aralenhydroxychloroquine.com/ - how to make hydroxychloroquine at home chloroquine phosphate

Rogerbuh

Scar removal

RichardStefe

Data visualization

TableleTumFat

adrafinil modafinil side effects provigil vs adderall https://provogilpleasure.com/

jeartiggitelo

chloroquine phosphate brand name https://hydroxychloroquin1mg.com/ - hydroxychloroquine side effects hydroxychloroquine coronavirus

buy tadalafil

buy tadalafil us https://pulmoprestadalafil.com/ tadalafil 40 mg daily tadalafil tablets

RalMayorngogma

zithromax for chlamydia

jeartiggitelo

https://tretivaisotretinoin.com/ accutane for acne https://tretivaisotretinoin.com/ - side effects of accutane isotretinoine online

titaDigebilla

armodafinil vs modafinil where to buy modafinil buy modafinil provigil https://modafinilprovigilok.com/ - modalert online

aklavRusia

Сервисный центр Ховер Москва предоставляет комплексное обслуживание автомобилей марки Hover. Сотрудники центра ремонтируют двигатель, климатическую систему, проводят диагностику и ремонт подвески, настраивают электронику, убирают вмятины и другие повреждения с кузова. В случае замены деталей используются оригинальные запчасти. Все работы проводятся при помощи профессионального оборудования и инструментов. На сайте http://xn--b1agzkv.xn--80adxhks/services/tekhnicheskoe_obsluzhivanie_Haval/ можно ознакомиться с услугами и записаться на диагностику.

jeartiggitelo

modafinil https://modafinilprovigilok.com/ - modafinil dosage provigil generic modafinilo provigil side effects

TableleTumFat

chloroquine buy https://chloroquine250mg.com/ - hydroxychloroquine coronavirus where to buy hydroxychloroquine

TableleTumFat

https://sotretisotretinoin.com/ accutane ipledge https://sotretisotretinoin.com/ - what is accutane buy isotretinoine

titaDigebilla

buy tadalafil

jeartiggitelo

chlorquin https://chloroquinephosphates.com/ - buy hcq hydroxychloroquin

BoimBToghom

what is provigil https://provigilandmodafinil.com/ modalert modalert what is provigil

jeartiggitelo

what is hydroxychloroquine https://chloroquinephosphates.com/ - aralen hcl what is hydroxychloroquine prescribed for

aNigekiz

Вы красавица с подтянутым телом и хотите переехать в Париж?Тогда переходите по ссылке https://rdv.agency/ и воплощайте свой план в жизнь!Агентство на данном ресурсе уже осуществило мечты многих девушек, дав им возможность работать в удовольствие и за большую оплату.Предоставляется выбор модельных туров во многие страны, а поездка в Париж вообще полностью оплачивается организаторами, это отличная возможность бесплатно попутешествовать.Оказывается помощь и в создании портфолио.Все личные данные девушек остаются конфиденциальными.

generic tadalafil united states

40 mg tadalafil https://extratadalafill.com/ what is tadalafil buy tadalafil us

BoimBToghom

tadalafil generic

viatTuGsHusia

provigil dosage https://modafinilpleasure.com/ - provigil online modalert modafinil dosage https://getmodafinilnow.com/

BoimBToghom

hydroxychloroquine online https://canadachloroquine.com/ - doctors prescribing hydroxychloroquine near me chloroquine phosphate generic name

tadalafil 40 mg daily

tadalafil 40 https://superactivetadalafil.com/ tadalafil pills 40 mg tadalafil

vaalebup

Заказать клининговые услуги во Владимире можно обратившись в компанию Кит-Клининг. Сотрудники клининговой компании убирают квартиры, дома, офисные помещения, убирают после ремонта, проводят дезинфекцию, чистят бассейны и восстанавливают напольные покрытия. На сайте http://kit-k.ru вы узнаете актуальные тарифы, а также можете заказать услугу. Все акционные предложения мы размещаем на сайте. Компании расположены в двух городах - Владимире и Санкт-Петербурге.

jeartiggitelo

chloroquine us https://chloroquinehydro.com/ - chloroquine prophylaxis hydroxychloroquine covid

40 mg tadalafil

tadalafil tablets https://tadalafilgenc.com/ generic tadalafil tadalafil dosage

TableleTumFat

modafinil dosage modalert online provigil vs adderall https://provigilmodafinill.com/

TableleTumFat

buy cialis pills

inizenagfeata

azitromicina

titaDigebilla

modinafil med provigil vs adderall what is provigil provigil generic https://modalertmodafinil.com/ - buy provigil online

BobbyEsoth

Camouflage tattoo

jeartiggitelo

aralen retail price https://hydroxychloroquine20.com/ - chloriquine chloroquine generic

jeartiggitelo

hidroxicloroquina https://hydrochloroquine200.com/ - can hydroxychloroquine be purchased over the counter chloroquine for lupus

jeartiggitelo

modafinil side effects armodafinil vs modafinil provigil cost side effects for modafinil https://modafinilltop.com/

BoimBToghom

https://isotroinisotretinoin.com/ isotretinoin https://isotroinisotretinoin.com/ - accutane medication accutane coupon

tadalafil pills 20mg

tadalafil pills https://nextadalafil.com/ tadalafil 40 mg from india tadalafil 40

Floammeportoge

azithromycin price

titaDigebilla

hydroxychloroquine over the counter https://aralenphosphates.com/ - what is hydroxychloroquine hydroxychloroquine for sale

jeartiggitelo

https://tadalafilka.com/ tadalafil 20mg https://tadalafiloz.com/ - tadalafil goodrx dapoxetine tadalafil

jeartiggitelo

where to buy hydroxychloroquine https://chloroquinestablet.com/ - chloroquine generic where can i buy hydroxychloroquine

viatTuGsHusia

https://accutaneisotretinoine.com/ buy accutane https://accutaneisotretinoine.com/ - accutane cost how does accutane work

jeartiggitelo

buy chloroquine https://hydro-chloroquine.com/ - buy chloroquine phosphate canada chloroquine us

jeartiggitelo

side effects for hydroxychloroquine https://hydroxychloroqui.com/ - chloroquin chloroquine pills

Rogerbuh

Scar treatment

BoimBToghom

buy modalert online https://provigilandmodafinil.com/ - buy provigil online modafinil provigil buy modafinil online https://provigilandmodafinil.com/

jeartiggitelo

buy plaquenil https://chloroquinestablet.com/ - do you need a prescription for hydroxychloroquine chloroquine us

jeartiggitelo

online doctor to prescribe hydroxychloroquine https://chloroquine500mg.com/ - hcq medication hcq medication

RalMayorngogma

zithromax online

viatTuGsHusia

tadalafila 20mg

titaDigebilla

https://genisotretinoin.com/ buy isotretinoine https://genisotretinoin.com/ - buy isotretinoine accutane side effects

viatTuGsHusia

buy provigil https://modafinilpleasure.com/ - adrafinil modalert review modafinil side effects buy modafinil

viatTuGsHusia

chlorquin https://aralenhydroxychloroquine.com/ - hydroxychloroquine interactions online doctor to prescribe hydroxychloroquine

jeartiggitelo

https://tretivaisotretinoin.com/ isotretinoine https://tretivaisotretinoin.com/ - isotretinoin side effects buy isotretinoine online

Rogerbuh

Vitiligo remedy

Colored Perforated Garbage Bag

Colored Perforated Garbage Bag

tadalis sx

tadalis sx https://pulmoprestadalafil.com/ tadalafil 60 mg for sale tadalafil generic

RichardStefe

房屋二胎

TableleTumFat

modalert vs modvigil https://provogilpleasure.com/ - provigil cost modalert online

jeartiggitelo

how to get hydroxychloroquine https://chloroquinephosphates.com/ - hydroxychloroquine zinc hydroxyquine

lmaksleaby

Подбор анкоров, привлечение трафика и другие действия на сайте https://seotop1.ru/ можно заказать. Работы с социальными сетями и мессенджерами проводятся всегда ответственно, до результата. Размещение ссылок всегда гарантируется по оптимальным тарифам. Чтобы получить ответ на интересующий вопрос, достаточно заполнить онлайн-форму, указав в ней имя, адрес электронной почты и тему. Анкоры для защиты от склеивания, обеспечение трафика до отметки в 6000 посетителей в сутки - это и не только может заказать каждый.

jeartiggitelo

aralen medication https://chloroquinestablet.com/ - how to make hydroxychloroquine can hydroxychloroquine be purchased over the counter

TableleTumFat

cloroquina https://chloroquine250mg.com/ - chloroquine phosphate tablets chloroquine for lupus

jeartiggitelo

do you need a prescription for hydroxychloroquine https://hydroxychloroquin1mg.com/ - chloroquine prophylaxis chloroquine phosphate generic name

titaDigebilla

modafinil provigil https://modafinilprovigilok.com/ modalert review modafinil dosage buy modalert online

jeartiggitelo

flmodafinil https://modafinilprovigilok.com/ - armodafinil what is modafinil modalert 200 https://modafilmodafinil.com/

40 mg tadalafil

40 mg tadalafil https://superactivetadalafil.com/ tadalafil pills 20mg generic tadalafil

TableleTumFat

https://sotretisotretinoin.com/ isotretinoine https://sotretisotretinoin.com/ - isotretinoina accutane side effects

tadalafil pills 20mg

tadalafil generic https://extratadalafill.com/ generic tadalafil united states 40 mg tadalafil

منوی سایت

تماس با وکیل