جرم بد حجابی و مجازات بی حجابی

جرم بد حجابی و مجازات بی حجابی /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی شهریور 28ام, 1401

جرم بد حجابی و مجازات بی حجابی

 

رعایت حجاب در جمهوری اسلامی ایران به موجب قانون برای افراد الزامی می باشد و حتی دیگر اقلیت‌ های دینی هم ملزم به رعایت این قانون در خاک ایران می باشند.

 

به این معنا که عدم رعایت حجاب، سرپیچی از قانون است و جرم محسوب می شود و مجازات به دنبال دارد. در ادامه بیشتر به جرم بی حجابی و کشف حجاب و بد حجابی و مجازات آن پرداخته می شود.

 

جرم بی حجابی و کشف حجاب

 

بدحجابی، بی حجابی و کشف حجاب مطابق قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده است، بنابر قانون :

 

هر کس علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا ٧۴ ضربه شلاق محکوم می گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی‌ باشد ولی عفت عمومی را جریحه ‌دار نماید فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

 

زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند نیز به موجب این قانون مجازات خواهند شد.

 

بنابراین مطابق قانون هر عملی که بر اساس شرع اسلام حرام باشد جرم است و مجازات دارد. بی حجابی و کشف حجاب نیز عمل حرامی است که در قانون هم جرم انگاری شده است.

 

حدود حجاب قانونی

 

تعریف حجاب در قانون تعیین نشده است اما حدود حجاب اسلامی که در مذهب شیعه وجود دارد و مورد قبول رویه قضایی ایران نیز هست، عبارت است از:

 

| پوشاندن بدن به گونه‌ ای که پوست معلوم نباشد به جز گردی صورت و دستها تا مچ، همچنین پوشش یا لباس چسبان نباشد طوری که زیبایی های بدن نمایان باشد.

 

| زینت و آرایش، تحریک کننده و مبتذل نباشد اما زینت عادی مانند انگشتر، سرمه زدن و آرایش ساده ایرادی ندارد.

بی حجابی در قانون, وکیل کیفری, مشاوره حقوقی تلفنی, وکیل, آدرس وکیل, وکیل خوب, مشاوره حقوقی کیفری, وکیل پایه یک دادگستری

تفاوت بی حجابی و بد حجابی نیز روشن است. بی حجابی به معنای نداشتن پوشش است. به طور مثال نداشتن روسری و پوشش های مانند آن.

رجوع از بخشیدن مهریه | پشیمانی از بذل مهریه

 

اما بدحجابی به معنای نداشتن پوشش مناسب است. به عبارت دیگر شال یا روسری و مانند آن استفاده شده اما به طور کامل پوشانده نشده و یا لباس نامناسب است به گونه ای که پستی بلندی های بدن نمایان است و مواردی از این قبیل که بد حجابی نامیده می ‌شوند.

 

مجازات جرم بدحجابی و بی حجابی

 

همانطور که گفته شد بی حجابی و بدحجابی مطابق قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده است و مجازات آن حسب مورد حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق یا جزای نقدی از ٢ میلیون ریال ١٠ میلیون ریال می باشد.

 

عمومیت جرم بدحجابی و بی حجابی و محدوده آن

 

قانون مربوط به حجاب جنبه عمومی دارد بدین عبارت که همه زنانی که ساکن ایران می باشند باید آن را رعایت کنند و در این خصوص تفاوتی در مسلمان یا غیر مسلمان فرد ندارد.

 

منظور از انظار عمومی نیز هر مکانی است که در معرض دید عموم باشد و حریم شخصی محسوب نشود. به این ترتیب خودرو به دلیل نمایان بودن اشخاص در داخل خودرو در این خصوص جز حریم شخصی محسوب نمی شود.

 

همچنین کشف حجاب و بدحجابی در فضای مجازی نیز جزو انظار عمومی است و پلیس فتا میتواند در این خصوص اعلام جرم نماید.

 


پرسش و پاسخ

 

آیا برای جرم بد حجابی مجازات زندان هم در نظر گرفته شده است؟

 

همانطور که توضیح دادیم ممکن است مجازات حبس و زندان برای شخصی که بی حجاب و بد حجاب در اماکن عمومی ظاهر می شود در نظر گرفته شود.

 

مجازات شخص بی حجاب در قانون چیست؟

 

مجازات شلاق ، زندان و جزای نقدی برای شخصی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر می شود در نظر گرفته شده است

4.8 / 5. 24

جرم بد حجابی و مجازات بی حجابی

ارسال شده در تاریخ : مرداد ۱۰, ۱۴۰۱ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
تنظیم قرارداد
جستجو
تماس با ما