ممنوع الخروجی مهریه

ممنوع الخروجی مهریه /

صفحه اصلی

آخرین تاریخ بروزرسانی شهریور 18ام, 1401

ممنوع الخروجی مهریه

 

مهریه یکی از حقوق مالی زن به شمار می‌ رود و دینی به عهده زوج می باشد که اگر این دین در زمان انعقاد عقد نکاح به صورت عندالمطالبه تعیین گردد زوجه هر زمان اراده کند قادر به مطالبه مهریه خود از شخص زوج می باشد و زوج می‌ بایست دین خود را ادا کرده و مهریه زوجه را همان‌ طور که به موجب عقد ازدواج توافق شده به وی ادا کند.

 

ممنوع الخروج کردن زوج معمولا پس از بروز اختلاف میان زوجین و در صورت مطالبه مهریه از طرق قانونی به وسیله زوجه و برای احقاق حق خود صورت می گیرد. که در صورت امتناع مرد از پرداخت مهریه، زوجه می تواند دستور ممنوع الخروجی زوج را از طریق دادگاه های خانواده و همچنین ادارات اجرای ثبت درخواست و پیگیری نماید.

 

ممنوع‌الخروج کردن زوج از طریق اداره ثبت

 

یکی از راه‌ های وصول مهریه برای زوجه، درخواست صدور اجرائیه و مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای ثبت می باشد. که به این منظور زوجه می بایست به دفترخانه رسمی ثبت ازدواج که عقد در آنجا واقع شده است مراجعه و با درخواست صدور اجراییه نسبت به تشکیل پرونده اجرایی در اداره ثبت اقدام نموده سپس از آن طریق، اقدام به توقیف اموال منقول و غیر منقول زوج کند البته این امر با ملاحظه مستثنیات دین صورت می‌گیرد.

ممنوع الخروجی مهریه از طریق اداره ثبت, , وکیل مهریه, وکیل پایه یک دادگستری, مشاوره حقوقی, مشاوره حقوقی مهریه

اما گاهی ممکن است که زن دسترسی به اموال همسرش را نداشته و نتواند برای وصول طلب مهریه، مالی را به‌ منظور توقیف معرفی کند و مرد نیز از معرفی اموالش برای پرداخت مهریه امتناع کند. در چنین شرایطی زوجه می‌ تواند برای وصول مهریه خود، تقاضای ممنوع‌ الخروجی همسر خود را داشته باشد تا از خروج زوج از کشور ممانعت به عمل آید.

 

تا قبل از سال ۱۳۵۱ ممنوع الخروج کردن صرفاً از اختیارات مقامات قضایی و دادگاه‌ها بود اما به موجب قانون گذرنامه، دولت می‌تواند از صدور گذرنامه و خروج بدهکاران قطعی مالیاتی و اجرای دادگستری و ثبت اسناد و متخلفین از انجام تعهدات سندی، طبق ضوابط و مقرراتی که در آیین‌نامه تعیین شده، جلوگیری کند.

وکیل مهریه

شایان ذکر است که ممنوع الخروج کردن زوج صرفا محدود به عدم امکان توقیف اموال نمی‌شود بلکه ممکن است اموالی معرفی و توقیف شوند اما برای پرداخت تمام مهریه کافی نباشند در چنین شرایطی زن همچنان می تواند برای تامین باقی طلب خود درخواست ممنوع الخروج شدن زوج را داشته باشد.

ممنوع الخروجی مهریه از طریق دادگاه, وکیل مهریه, وکیل پایه یک دادگستری, مشاوره حقوقی, مشاوره حقوقی مهریه

 

ممنوع‌الخروج کردن زوج از طریق دادگاه خانواده

مشاوره حقوقی مهریه

مستندا به ماده ۲۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، هنگامی که زوجه دادخواست مطالبه مهریه را در دفاتر خدمات قضایی به دادگاه خانواده ارائه نماید و دادگاه پس از رسیدگی به درخواست زوجه، رای مبنی بر محکومیت زوج به پرداخت مهریه صادر کند، چنانچه مرد از پرداخت مهریه امتناع کند و همچنین درخواست تقسیط و قسط بندی توسط زوج صورت نگیرد و به نوعی اعسار وی پذیرفته نشود. زوجه می‌تواند با وجود این شرایط صدور قرار ممنوع الخروج کردن زوج را تقاضا نماید.

خسارت دیرکرد چک ( خسارت تاخیر تادیه چک )

ممنوع الخروجی مهریه

در چنین شرایطی که زوج نسبت به محکومیت خود بی‌ توجهی نموده و ظرف مدت زمان تعیین شده است از سوی دادگاه اقدامی نکند، دادگاه صادرکننده حکم نیز مکلف به رسیدگی به درخواست زن مبنی بر ممنوع الخروجی مرد می‌باشد.

 

مگر اینکه مطابق قانون یادشده رفع ممنوع الخروج بودن زوج با یکی از موارد زیر صادر شود:

 

مهریه پرداخت شود.

اعسار زوج برای پرداخت مهریه ثابت و پذیرفته شود. (مقصود از اعسار نیز ناتوانی زوج در پرداخت مهریه به صورت یکجا می‌باشد.)

زوج تامینی مناسب به تشخیص دادگاه بسپارد.

ممنوع الخروجی مهریه عندالاستطاعه, مراحل ممنوع الخروج مهریه, وکیل مهریه, وکیل پایه یک دادگستری, مشاوره حقوقی, مشاوره حقوقی مهریه

در صورتی که مرد به موجب دلیلی موجه و واجب ناچار به خروج از کشور باشد اما بابت مهریه ممنوع‌الخروج گردد، وضعیت فرد به چه صورت می باشد؟

ممنوع الخروجی مهریه

با استناد به قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی در خصوص سفر واجب که وجوب آن از قبل ثابت شده باشد و سفرهای درمانی ضروری، دادگاه موقتا به محکوم علیه (زوج) اجازه خروج از کشور را می‌دهد.

یا در برخی موارد که شخص زوج به لحاظ شغل و حرفه خود و به واسطه ماموریت‌ های ارگان‌ های دولتی و انجام وظایف خود ناچار به خروج از کشور می باشد، که امری اجتناب ناپذیر است. در اینگونه موارد به طور موقت ممنوع الخروجی زوج رفع می‌ شود.

ممنوع الخروجی مهریه

آیا سپردن وثیقه به اداره ثبت از سوی مرد باعث رفع ممنوع‌ الخروجی وی می‌ شود؟

 

در پاسخ به این سوال باید گفت که اداره ثبت اختیار اخذ وثیقه را ندارد. هر چند به ظاهر قبول وثیقه متناسب با میزان مهریه و رفع ممنوع الخروجی فاقد اشکال است. اما رفع قرار ممنوع الخروج بودن فقط از سه طریق گفته شده امکان پذیر است که یکی از آنها تعیین تامین متناسب با مهریه به تشخیص دادگاه است.

وکیل خانواده

برای ارتباط و مشاوره حقوقی با  وکیل خانواده ( طلاق، مهریه، نفقه، تمکین و ...)  با شماره   93111000-021  تماس گرفته یا بر روی  لینک  کلیک کنید

4.8 / 5. 16

ممنوع الخروجی مهریه

ارسال شده در تاریخ : مرداد ۳۰, ۱۴۰۰ توسط : administrator

ارسال دیدگاه

منوی سایت

درخواست مشاوره

خانه
مشاوره حقوقی
تنظیم قرارداد
جستجو
تماس با ما